Pretraga

Nezavisni odvjetnik Suda Europske unije: Austrija krši prava stranih radnika koja se ‘prelamaju’ na djeci

A- A+

Hrvatska je podržala tužbu Europske komisije podnesenu protiv Austrije nakon što je nezavisni odvjetnik Suda Europske unije Jean Richard de La Tour objavio mišljenje da Austrija krši zakone Unije zbog smanjenja dječjeg doplatka i obiteljskih poreznih olakšica za djecu radnika iz drugih država članica koja ne žive u Austriji, nego u svojoj matičnoj državi.

Zastave EU | Foto: Unsplash

Od 1. siječnja 2019. Austrija za radnike čija djeca stalno borave u drugoj državi članici primjenjuje prilagodbu paušalnog iznosa obiteljskih davanja kao i iznosa različitih poreznih povlastica, ovisno o općoj razini cijena u dotičnoj državi članici. Komisija je podnijela tužbu protiv Austrije jer smatra da je tu riječ o diskriminaciji radnika migranata u odnosu na austrijske državljane, što je protivno pravu Europske unije. Tužbu Komisije podržalo je više država članica: Češka, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Slovačka, Danska te Hrvatska.

Nezavisni odvjetnik Jean Richard de La Tour predložio je u četvrtak Sudu Europske unije da prihvati Komisijinu tužbu i da utvrdi da je prilagodba obiteljskog doplatka, odbitka za uzdržavano dijete, obiteljskog bonusa plus, odbitka za jedinog hranitelja, odbitka za samohrane roditelje i odbitka za uzdržavanje radnika migranata čija djeca imaju stalno boravište u drugoj državi članici protivna pravu Unije.

Prema nezavisnom odvjetniku, ‘obiteljska davanja, kao što su austrijski obiteljski doplatak i odbitak za uzdržavano dijete, ne podliježu smanjenju ili izmjeni zbog činjenice da korisnik ili članovi njegove obitelji borave u drugoj državi članici’, piše TV Wien.

– Utvrđivanje iznosa tih davanja ovisno o boravištu članova obitelji predstavlja povredu prava na slobodno kretanje dodijeljenog građanima Unije, rekao je nezavisni odvjetnik.

Austrijska vlada je i nakon službenih opomena Europske komisije ostala pri svojoj odluci. Smatraju kako se radi o “pitanju pravednosti” te žele spriječiti zlouporabe austrijskog sustava socijalne skrbi.

Copy link
Powered by Social Snap