Pretraga

Na malom hrvatskom otoku dva velika projekta obnove: Vidikovac i ‘kuća u kući’

A- A+

Na otoku Krapnju nalaze se dvije zanimljive građevine koje je uništio zub vremena i nemar. Riječ je o Tornju sa satom i Bratskoj školi. Oba su u vlasništvu Grada Šibenika i za oba je Grad izradio idejno rješenje obnove. Građevine bi trebale postati dodatna vrijednost u zajednici, a osnovu obnove činit će uvelike prirodni materijali – kamen, natur beton i drvo. I dok će Toranj sa satom biti pretvoren i spektakularan vidikovac, Bratska kuća trebala bi biti transformirana u Centar spužvarstva, te arhitektonski obogaćena zanimljivim konceptom ‘kuća u kući’.

otok Krapanj

otok Krapanj | foto: HTZ

Nema hrvatskog otoka bez zanimljive povijesti i opipljive ostavštine u formi sakralnih i građanskih objekata. No, u kakvom su mnogi takvi objekti stanju tužna je priča koja bi se uskoro mogla promijeniti. I to preko ITP programa financiranja razvoja otoka.

Priliku će iskoristiti otok Krapanj u šibenskom arhipelagu za koji je Grad Šibenik pripremio dva zanimljiva projekta transformacije. Novo ruho i namjenu trebali bit dobiti tamošnji Toranj sa satom i Bratska škola.

Vidikovac i prostor za MO

Po planovima Grada Šibenika toranj sa satom se rekonstruira i, s obzirom da se radi o najvišoj točki otoka, pretvara u vidikovac. Uz toranj sa satom nalazi se razrušena prostorija veličine tridesetak kvadrata i trg. Percipirajući potrebe stanovništva predviđa se uređenje te prostorije za potrebe MO Krapanj, i to na način da će postati multifunkcionalna, te imati komunikaciju sa susjednim trgom.

Namještaj u prostoriji bi bio modularan te bi se mogao iznijeti van i koristiti za boravak na trgu, a korišteni materijali obnove kamen, natur beton i drvo.  Trg i prostor oko njega će se zonirati.

Već su izvršena probna arheološka istraživanja na preporuku konzervatora zbog eventualnog pronalaska originalnog popločenja.

– Pronađeni su samo ostaci amfora koji ne utječu na rekonstrukciju, ali daju naslutiti kako je otok bio naseljen i ranije nego se do sada mislilo. Glavni projekt je u izradi, a početkom sljedeće godine planiramo ishodovati građevinsku dozvolu, kaže zamjenik gradonačelnika Šibenika, Danijel Mileta.

Grad Šibenik projekt obnove tornja sa satom s pripadajućom prostorijom i trgom namjerava financirati preko Integriranog teritorijalnog programa (ITP) za otoke. Naime, cilj programa je poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, lokalnog razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u područjima koja nisu urbana, a fokus je na specifičnim potrebama otoka koje su lokalnog karaktera.

Kuća u kući

Kako je moguće da se kroz ITP poziv na razini Hrvatske ne iskoriste sva sredstva, Grad Šibenik planira u pričuvi imati izrađenu projektno-tehničku dokumentaciju i za staru Bratsku školu kojoj su međukatna i krovna konstrukcija objekta propale na etažu prizemlja. Po izrađenom idejom rješenju revitalizacije Bratske škole ista bi postala Centar spužvarstva i natkriveni trg u funkciji proširenja partera.

Podna obloga i unutarnje stubište bi bili od brušenog betona. Unutarnje plohe bi ostale u vidljivom konstruktivnom kamenu koji bi se dodatno ojačao injektiranjem i uredio čišćenjem i fugiranjem. U prostoru natkrivenog trga postavila bi se zelena zona s betonskim pitarima. Zbog natkrivenog trga izgledalo bi da je kuća izokrenuta iznutra prema van. Komunikacijska kralježnica bi se izvela čeličnim profilima, a hodna ploha čeličnim rešetkama.

Takozvana ‘kuća u kući’ bi imala vlastitu čeličnu konstrukciju umetnutu u kameni objekt. Obložila bi se ivericom furniranom u hrast. Umetanjem drvene kuće u postojeću kamenu kuću uspostavio bi se dijalog starog i novog. Krovište bi se obnovilo u originalnom gabaritu s drvenim gredama kao nosivom konstrukcijom. Unutar kapelice bi se umetnula instalacija koja promatrača poziva da uđe u umjetnički objekt.

-Ovakvim idejnim rješenjem Bratske škole se štiti objekt, daje mu se novi sadržaj, ne kopira se Hrvatski centar koralja Zlarin i ne radi konkurencija malim lokalnim muzejima spužvi, smanjuju se troškovi rekonstrukcije, ne zahtjeva se dodatno upravljanje nakon rekonstrukcije niti dodatno opterećuje na proračun. Na ovaj način omogućuje se organizacija različitih događanja, a ne dupliraju sadržaji prvog objekta, komentira pak Mileta neke negativne komentare na najavu rekonstrukcije Bratske škole.

Dodaje i kako, s obzirom na to da se radi o nekonvencionalnoj ideji, razgovori s nadležnim stručnjacima, konzervatorima i urbanistima te točno definiranje zadataka tek predstoje. Izvjesno je trenutno tek da će biti potrebno u potpunosti konzervirati sva pročelja objekta.

 

Copy link
Powered by Social Snap