Otočka specijalna bolnica za rehabilitaciju ulogom od 13 milijuna eura postaje hotel s 4 zvjezdice
U Veloj Luci sprema se zanimljiv i skup projekt uređenja starog kompleksa za rehabilitaciju. Radi se o rekonstrukciji, uređenju kompleksa Specijalne bolnice Kalos koji će biti prenamijenjen u objekt lječilišnog i wellness turizma. Ovaj posao za skoro 13 milijuna eura izvest će netom odabrani izvođač, tvrtka Texo Molior s kojom je već potpisan ugovor.
U Veloj Luci sprema se zanimljiv i skup projekt prenamjene i uređenja starog kompleksa Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Kalos, koji će biti dobiti novu funkciju lječilišnog i wellness turizma. Za gotovo 13 milijuna eura posao rekonstrukcije stare Specijalne bolnice izvest će tvrtka Texo Molior.
Doprinos lokalnoj zajednici
Provedbom projekta rekonstrukcije, prenamjene i uređenja kompleksa Specijalne bolnice Kalos, stoji u opisu predmeta nabave, trebala bi se povećati kvaliteta postojeće usluge koju pruža SB Kalos. Nadalje, očekuje se da će podizanje standarda smještaja izravno utjecati na goste hotela, dovesti do novih zapošljavanja i tako doprinijeti lokalnoj zajednici.
– Značajno će se unaprijediti stupanj digitalizacije hotela kroz implementaciju novih tehnoloških rješenja te će se također postići viši stupanj energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, odnosno, ušteda energije od 83% i smanjenje emisije CO2 za 88,86%, iščitava se o cilju projekta rekonstrukcije i prenamjene u sustavu javne nabave.
Procijenjena vrijednost radova kod pokretanja postupka nabave bilo je 8.484.253,58 eura. Kao ekonomski najpovoljnija u postupku nabave odabrana je ponuda gospodarskog projekta Texo Molior iz Cavtata, s kojim je na kraju sklopljen ugovor vrijednosti 12.904.456,25 eura.
Hotel s 4 zvjezdice
Glavni projekt za ishođenje građevinske dozvole za rekonstrukciju dijela postojeće zgrade Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Kalos i prenamjenu u lječilišni hotel izrađen je na zahtjev investitora, bolnice. Ciljana kategorizacija za novi hotel su 4 zvjezdice.
– Postojeća zgrada je zgrada Stacionara tlocrtnog oblika slova T, kapaciteta 250 kreveta za koju je ishođena građevinska dozvola 1976. godine te Uporabna dozvola 1979. godine. U skladu s člankom 4 Pravilnika o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima ugostiteljskih objekata iz skupine hoteli objekt se razvrstava i kategorizira kao postojeći, navodi Elaborat projekta.
Zgrada ima šest nadzemnih etaža (suteren, prizemlje i 4 etaže), oblikovanih na način da je gabarit više etaže stepenasto uvučen u odnosu na gabarit niže etaže. U suterenu zgrade nalazi se bazen za fizioterapiju i medicinsku rehabilitaciju sa svlačionicama, kupkama i kadama za liječenje bolesnika te popratne prostorije, dok su u prizemlju recepcija, caffe bar, kuhinja i restoran, gimnastička dvorana te ostale prostorije.
Krilo za rekonstrukciju
Na katovima se nalaze sobe za smještaj i to u krilu zgrade paralelnom s morem, u smjeru istok-zapad, smještaj bolesnika koji dolaze na liječenje preko HZZO-a. Rekonstrukcijom bi bilo zahvaćeno krilo zgrade okomito na more (u smjeru sjever-jug). Ovo krilo predviđeno za smještaj turista, odnosno gostiju i to etaže prizemlja, 1., 2. i 3. kata planira se preurediti radi podizanja kvalitete turističke ponude.
Namjena građevine Stacionara prema postojećem stanju je zdravstvena. Planiranim zahvatom dijelu građevine izmijenit će se namjena u zdravstveni turizam, odnosno u lječilišni hotel. Ukupna tlocrtna površina zgrade na šest etaža predviđena za rekonstrukciju i prenamjenu u lječilišni hotel ciljane kategorizacije 4 zvjezdice iznosi 3.090 četvornih metara.
Građevine za uklanjanje
Osim zgrade koja će biti rekonstruirana, u okolišu se nalaze objekti koji su s vremenom izgubili svoju svrhu, zbog čega ih se planira ukloniti. Projekt predviđa uklanjanje više građevina van funkcije, a to su stara bolnica, stara almbulanta, sunčalište, trafostanica TS Kalos, zgrada za agregat, putoks postojenje te dječje igralište.
Umjesto stare trafostanice unutar kompleksa bolnice postoji nova TS Vranac koja je prihvatila sve potrošače, zbog čega je stara TS izgubila svrhu. Više se ne koristi ni zgrada u kojoj se nekada nalazio agregat, a ni putoks postrojenje. S igrališta će se ukloniti postojeće metalne sprave, dok će se šljunčana površina razgraditi na način da se postojeće zelenilo (palme) zadrži u najvećoj mogućoj mjeri.
Porast troška
Svečanost potpisivanja ugovora za projekt rekonstrukcije ove bolnice održano je u drugoj polovici ožujka ove godine. Tom prilikom su ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac te ravnateljica Specijalne bolnice Damira Bojić potpisale ugovor vrijedan 8,44 milijuna eura bespovratnih sredstava na koliko je bila procijenjena vrijednost projekta, a troškovi su novim ugovorom o izvedbi i građevinskim radovima nešto porasli.
Rekonstrukcijom postojećeg objekta, Specijalna bolnica Kalos će dobiti lječilišni hotel sa svim sadržajima koji su potrebni za kategorizaciju 4 zvjezdice. Predviđena je izvedba takozvanih ‘inteligentnih’ soba. Između ostalog uredit će se i kuhinja, restoran i recepcija te izvršiti rekonstrukcija postojećeg vanjskog bazena s tribinama.
Ovdje pogledajte koji top projekt bi Bjelovar mogao pretvoriti u najveće gradilište u Hrvatskoj i plasirati ga u top turistička središta u Hrvatskoj.