Novi blok nuklearke Krško ponovno u centru pažnje, početak izgradnje moguć 2034.
Američka tvrtka Westinghouse i francuska državna kompanija EDF jedini su preostali konzultanti u izradi studije tehničke izvodljivosti izgradnje novog bloka elektrane Krško, projekta koji se vodi pod imenom NEK2, objavila je slovenska kompanija GEN Energija zadužena za upravljanje vlasničkim udjelom Slovenije u nuklearnoj elektrani. Posao je to vrijedan ukupno 8,3 milijuna eura od kojega je upravo odustalo korejski dobavljač reaktorske tehnologije KHNP.
![nuklearno postrojenje](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/nuklearno-postrojenje11.jpg)
nuklearno postrojenje | foto: Freepik
Procjena je da će gradnja NEK2 koštati oko deset milijardi eura, a izgradnja bi mogla početi 2034. godine. GEN Energija je u svibnju prošle godine pri tamošnjem Ministarstvu zaštite okoliša, klime i energetike pokrenula proceduru promjene prostornih planova i izrade prethodne procjene o izradi studije utjecaja na okoliš. U ovaj bi proces trebala biti uključena i Hrvatska obzirom da bi se novi blok trebao bi se nalaziti deset kilometara od granice dvije zemlje.
Uz to, prema najavama naručitelja, Westinghouse, koji je sudjelovao i u gradnji postojeće nuklearke u Krškom, i EDF izradit će svaki svoju studiju izvodljivosti. Korejski dobavljač reaktorske tehnologije KHNP upravo je odustao. Riječ je o poslu vrijednom ukupno 8,3 milijuna eura, piše jutranji.hr.
Studija tehničke izvodljivosti
– Projekt NEK2 ide u skladu s ranije potvrđenom dinamikom. U nastavku projekta naglasak će biti na smanjenju projektnih rizika i smještaju drugog bloka nuklearne elektrane u prostor, najavio je predsjednik Uprave GEN Energije Dejan Paravan.
Pripreme za projekt NEK2 u ovoj godini, prema najavama iz GEN Energije, obuhvatit će i izradu izvješća o analizi sigurnosti lokacije, radiološke analize, studije poplava i seizmičke sigurnosti lokacije.
– Studija tehničke izvodljivosti uključuje specifične tehnološke zahtjeve, zakonske zahtjeve u Europi i Sloveniji te druge sigurnosne, energetske i provedbene aspekte. Studija osigurava da je projekt planiran na temelju realnih tehničkih mogućnosti i u skladu s najvišim sigurnosnim i tehnološkim standardima, rekao je pak direktor poslovanja GEN Energije i voditelj projekta NEK2, Bruno Glaser.
Što to znači za Hrvatsku
NEK2 te sadašnja nuklearka temeljili bi se na reaktoru s vodom pod tlakom, ali znatno veće snage. Dok je reaktor u NEK1 snage 696 megavata, u novi blok trebao bi biti ugrađen onaj snage od 1.000 do 1.650 megavata s godišnjim kapacitetom proizvodnje električne energije od 8.000 do 13.200 gigavatsati.
Prema podacima HEP-a, godišnja isporuka struje NEK-a u domaći elektroenergetski sustav je oko 1. 480 gigavatsati, što je oko 16 posto ukupne godišnje potrošnje električne energije u Hrvatskoj. Što znači da, kada bi upravljačka podjela ostala ista Hrvatska bi mogla između 30 i 50 posto godišnjih potreba za električnom energijom namirivati iz NEK2, piše jutarnji.hr.
Doznajte ovdje sve o planovi za gradnju drugog bloka nuklearke Krško.