Brža i jeftinija gradnja: Švedski model koji bi mogao promijeniti svijet stanovanja
Stambena kriza prisutna je globalno, a modularna gradnja sve se više ističe kao održivo i isplativo rješenje. Švedska je uspješno primijenila ovu metodu, kombinirajući tvorničku izradu s naprednim materijalima i tehnologijama, čime je značajno smanjila troškove i vrijeme gradnje. Primjeri poput hotela i kulturnog centra u Skellefteåu pokazuju potencijal modularnih zgrada u suvremenoj arhitekturi. Iako nije savršeno rješenje za sve situacije, modularna gradnja nudi snažan odgovor na izazove priuštivog stanovanja.

Modularna gradnja | Foto: YT screenshot
Cijeli svijet prožet je problemom stambenog zbrinjavanja, odnosno priuštivog stanovanja, ali i problemom stanogradnje. Zapravo, sadašnje razdoblje možemo s pravom nazvati stambenom krizom. Ipak, postoje zemlje koje se učinkovito suočavaju s tim izazovima, a među njima je i Švedska. Jedno od mogućih rješenja leži u modularnoj gradnji, a kako bi švedski model mogao poslužiti kao primjer drugima, na svom LinkedIn profilu objasnio je Joacim Mattisson, jedan od voditelja projekata i poslovnog razvoja u Švedsko-američkoj gospodarskoj komori u Arizoni (SACC).
Modularne montažne zgrade
S obzirom na rastuću potražnju za pristupačnim stanovima u SAD-u i Švedskoj, arhitekti i investitori neprestano traže načine za bržu, jeftiniju i održiviju gradnju. Jedno od rješenja koje dobiva sve više pažnje je modularna gradnja, jer omogućuje kraće rokove i znatne uštede.
Sjedinjene Američke Države trenutačno se suočavaju s ozbiljnim nedostatkom pristupačnog stambenog prostora. Arhitekt Ivan Rupnik, suosnivač tvrtke Mod X, smatra da je rješenje jasno: potrebno je izgraditi više kuća. Međutim, način na koji se trenutačno gradi u SAD-u ne omogućuje dovoljnu brzinu za suočavanje s rastućim pritiskom.
Rupnikovo istraživanje učinkovitijih načina gradnje dovelo ga je do zanimljivog zaključka – modularnih stambenih projekata izgrađenih u Europi tijekom 1950-ih i 60-ih. Iako te zgrade možda nisu bile estetski savršene, omogućile su izgradnju milijuna stambenih jedinica u kratkom vremenu i po relativno niskim troškovima.

Modularna gradnja | Foto: YT screenshot
Stambena inicijativa
Dublje kopajući po povijesti, Rupnik je otkrio program pod nazivom Operation Breakthrough, proveden u SAD-u između 1971. i 1973. u organizaciji Ministarstva stanovanja i urbanog razvoja (HUD). U sklopu tog programa izgrađeno je gotovo 3.000 stanova, no iznenađujuće je da za njega zna vrlo malo ljudi – uključujući i samog Rupnika. Nažalost, unatoč potencijalu, ovaj model modularne gradnje tada nije zaživio.
Danas se modularna gradnja sve više promatra kao održivo rješenje koje bi moglo ponuditi izlaz iz stambene krize. Zahvaljujući izgradnji ‘izvan gradilišta’ i tehnološkim unapređenjima, modularni domovi mogu omogućiti značajne uštede, kraće rokove te sigurniji i učinkovitiji proces gradnje.

Modularna gradnja | Foto: YT screenshot
Švedski recept
Švedska je uspješno implementirala modularne stambene projekte, potvrđujući učinkovitost ove metode. Modularne kuće ondje se unaprijed izrađuju u tvornicama, što omogućuje veću efikasnost i niže troškove u odnosu na klasičnu gradnju. Jedan od najboljih primjera razvoja modularne gradnje u Švedskoj je Sara Kulturhus i hotel u Skellefteåu. Riječ je o drvenoj zgradi s 20 katova i 205 tvornički izrađenih soba – jednoj od najviših drvenih građevina na svijetu.
Donji četverokatni dio, u kojem se nalazi kulturni centar, izgrađen je od montažnog drva – križno lameliranog (CLT) i lijepljenog lameliranog drva – na betonskoj konstrukciji. Hotelski dio izveden je korištenjem prefabriciranih drvenih sobnih modula, smještenih između staklenih okana i CLT okvira. Ukupno je upotrijebljeno oko 10.000 m³ CLT-a i 2.200 m³ lijepljenog lameliranog drva. Zgrada je 2024. godine osvojila i prestižnu nagradu Träpriset za arhitektonsku kvalitetu.
Nije univerzalno rješenje
Važno je napomenuti da modularna gradnja nije univerzalno rješenje za sve projekte. Postoje i određena ograničenja, poput manje fleksibilnosti u dizajnu i izazova pri transportu većih modula. Osim toga, početno ulaganje u tvorničke pogone i opremu može predstavljati prepreku za neke investitore.
Ipak, švedski pristup modularnom stanovanju pokazao je koliko ova metoda može biti učinkovita u rješavanju problema priuštivog stanovanja. Vizija gradnje više stambenih jedinica, u kombinaciji s industrijaliziranim pristupom, omogućuje bržu realizaciju i smanjenje troškova.
Švedska je uspješno integrirala modularnu gradnju s modernim tehnologijama, postavivši inspirativan primjer za Sjedinjene Države i druge zemlje koje se suočavaju sa sličnim izazovima. Prihvaćanjem modularnih domova kao isplative i efikasne alternative, možemo ubrzati razvoj pristupačnih stanova i stvoriti kvalitetnija stambena rješenja za širi krug ljudi.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.