Nova era u ‘Vječnom gradu’: Gradit će se dva velika stadiona, za jedan krenula arheološka istraživanja, ali i prosvjedi
U Italiji se nastavljaju veliki projekti rekonstrukcije i izgradnje nogometnih stadiona. Naime, i u Vječnom gradu Rimu novi stadion planiraju graditi nogometni klubovi Roma i Lazio, koji su ujedno veliki rivali. Kada je riječ o stadionu Rome, radi se o zdanju kapaciteta 55.000 gledatelja, smještenom u gradskoj četvrti Pietralata. Trenutačno su u tijeku geološka i arheološka istraživanja, ali i prosvjedi stanovnika tog kvarta.

AS Roma stadion | Foto: AS Roma
Val izgradnje i obnove nogometnih stadiona u Italiji se nastavlja, a Rim se polako pretvara u središte velikih infrastrukturnih projekata vezanih uz nogomet. Naime, nogometni klub AS Roma planira izgraditi novi stadion u gradskoj četvrti Pietralata, koja se nalazi u blizini strogog centra grada.
Rim s dva stadiona?
Geološka i arheološka istraživanja na lokaciji već su u tijeku, a projekt nailazi i na određeni otpor lokalne zajednice. Unatoč tome, gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri potvrdio je da će stadion biti izgrađen. U razgovoru za televiziju La7 naglasio je kako su pregovori s AS Romom u poodmakloj fazi te da projekt ide naprijed. Uz to, nogometni klub Lazio također je pokazao interes za vlastiti stadion, što otvara mogućnost da Rim uskoro dobije dvije nove nogometne arene. Grad i klubovi pritom su se obvezali da projekti neće uključivati spekulativne nekretninske sadržaje, već će naglasak biti na sportu i zelenim površinama.
Međutim, početak radova izazvao je napetosti. Iako su prvotno planirani za 12. svibnja, zbog prosvjeda stanovnika Pietralate odgođeni su za sljedeći dan, kada su radovi ipak započeli – što je dodatno rasplamsalo nezadovoljstvo protivnika projekta. Vijećnik za urbanizam Maurizio Veloccia poručio je kako su arheološka istraživanja legalna i zakonski utemeljena te da spontane blokade radova nisu prihvatljive.

AS Roma stadion | Foto: AS Roma
Oporba se buni
Nezadovoljstvo dijela javnosti nije jenjalo. Filiberto Zaratti, zastupnik iz koalicije AVS i član Komisije za ustavna pitanja, ocijenio je postupanje vlasti kao ‘mračan dan za grad’. Osudio je policijsku reakciju na mirne prosvjede i upozorio na ozbiljne pravne nepravilnosti u više faza projekta.
Pozvao je gradonačelnika da preuzme odgovornost i otvori dijalog s protivnicima koji upozoravaju na negativan društveni i ekološki učinak, kao i proceduralne propuste, piše StadiumDB.com. Prosvjedni odbori najavili su tri dana mobilizacije – skup ispred Ministarstva zaštite okoliša, statični piket ispred Odjela za urbanizam te završni mimohod na Kapitolu.

AS Roma stadion | Foto: AS Roma
Razvoj projekta
Prvotni plan izgradnje stadiona AS Rome vezan je uz područje Tor di Valle. Projekt nazvan ‘Stadio della Roma’ predložio je tadašnji predsjednik kluba James Pallotta, a dizajnirao ga je renomirani američki arhitekt Dan Meis. Trebao je podsjećati na Koloseum i uključivati brojne luksuzne sadržaje, uključujući repliku poznate Curva Sud tribine. Iako je projekt 2017. nakratko dobio zeleno svjetlo, zbog pravnih zavrzlama, pritisaka i političkih promjena, realizacija je više puta odgađana. Unatoč uloženim milijunima eura u pripremu, projekt je 2021. službeno obustavljen.
Nakon propasti projekta Tor di Valle, vlasnik kluba Dan Friedkin 2022. godine izabrao je Pietralatu kao novu lokaciju. Novi stadion, prema dizajnu arhitektonskog studija Populous, predviđa kapacitet od 55.000 sjedećih mjesta, s mogućnošću proširenja na 62.000 za druge događaje. Predviđen je i kompleks s komercijalnim i sportskim sadržajima, uz ekološki održiva rješenja i dodatne prometne veze.
Iako službene procjene govore o cijeni od milijardu eura, klub navodi da bi konačna cijena mogla biti dvostruko niža. Početak gradnje očekuje se između 2025. i 2026. godine, s planiranim završetkom do 2028. godine – simbolično, povodom stote obljetnice kluba.

AS Roma stadion | Foto: AS Roma
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.