Pretraga

Strojno krečenje: Pet puta brže od ručnog, ali fijasko bez dobre pripreme

A- A+

Krečenje zidova u ‘sam svoj majstor’ aranžmanu može oduzeti puno vremena, posebno kada treba osvježiti zidove u cijelom domu. Uz to, za nekoga tko ovoj posao radi jednom godišnje riječ je o nezgodnom pothvatu koji se na vratu i u rukama osjeća danima. Zato su raspršivači boje alat koji svakako vrijedi imati ili iznajmiti. Naime, strojno krečenje je najbrži i najbezbolniji način bojenja zidova, čak do pet puta brži od tradicionalnog valjka. Popratili smo projekt krečenja cijele kuće na ovaj način, evo što smo saznali.

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

Strojno krečenje izvrstan je način za brzo prekrivanje velikih površina i ravnomjernu raspodjelu boje. Osigurava jednoliku završnu obradu na unutarnjim i vanjskim zidovima.

Ako ste skloni i vješti u ‘sam svoj majstor‘ projektima raspršivač boje izvrsna je investicija. Svoj ćete dom sigurno krečiti barem jednom u dvije godine, što znači da je riječ o investiciji koja ima trajnu vrijednost. Uz to, sigurno će vam često biti od velike koristi u raznim DIY pothvatima jer, treba napomenuti, kvalitetni rasprašivači mogu poslužiti ne samo za krečenje već i za nanošenje zaštitnih emulzija. Jesmo li spomenuli da ga možete iznajmljivati?

Izdvojeni članak

Totalna rekonstrukcija: Žbukanje i gletanje 600 kvadrata zidova i stropova

Kako to funkcionira

Popratili smo projekt prvog krečenja cijele kuće. Ukupno je obojeno 600 kvadrata zidova i stropova u dva sloja. Za svaki sloj bila su potrebna tek 3 do 4 sata s pauzama za punjenje boje. Potrošnja boje bila je 2 dcl po kvadratu. Također, prije prvog sloja boje strojno je, istim uređajem nanesena akrilna emulzija.

Treba reći da su prethodno zidovi strojno gletani o čemu možete doznati više ovdje, a potom i brušeni. Kao i da je za posao korišten stroj za krečenja poznatog brenda Wagner, kompakt srednje klase, te da se krečilo bijelom bojom.

Ovdje je stroj za krečenje imao tri izlaza. Jedan s crijevom koje je na drugom kraju spojno s ‘pištoljem’ uz pomoć kojega se pak boja raspršuje po površinama. Drugi i treći izlaz su šira i ‘jača’ dva crijeva koja se kombinirano uranjaju u kantu s bojom. Boju stroj povlači iz kante (gdje se miješa), te ju vuče prema ‘pištolju’. Tako je boja brzo stizala do svake prostorije u kojoj bi majstor bojom presvlačio zidove i stropove.

Tako se obradila svaka prostorija u kući. Impresivnom brzinom. ‘Prva ruka’ se sušila 24 sata, a onda je postupak ponovljen. Između dva bojenja majstor je prošao sve prostorije i gletom popravio neravnine koje mi, iskreno, ne bi nikada primijetili. Što bi značilo da ako niste perfekcionist, ovaj korak možete preskočiti i nećete ništa izgubiti.

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

VIDEO

Prednosti

Nekoliko je prednosti korištenja raspršivača za bojanje u usporedbi s valjcima i četkama. Na prvom mjestu to je bolja pokrivenost zidova i stropova bojom. Raspršivači boje osiguravaju ravnomjernu raspodjelu boje zahvaljujući preciznosti i kontroli koju nude. Tako se postiže uredniji završni sloj u usporedbi s ručnim alatima koji mogu neravnomjerno nanositi boju, ostavljajući tragove koji najčešće budu vidljivi tek kada se sve osuši.

Druga je prednost da raspršivač boje pomaže krečenje obaviti brzo i učinkovito u usporedbi s četkama i valjcima. I tu ne mislimo samo doslovno na vrijeme potrebno da bi se obojio zid. Dodatno, zahvaljujući ravnomjernom nanošenju boje, vrijeme sušenja između slojeva također je brže. To puno znači kada se kreči u dva sloja, a i smatra se standardom.

Izdvojeni članak

Tajno oružje svakog profesionalnog ‘glazuraša’: Cipele za estrih više su od bauštelske ‘mode’

Strojno krečenje također smanjuje i apsolutno skraćuje vrijeme čišćenja kada je posao gotov. Potrebno je tek dobro oprati sam stroj što je, priznajte, puno jednostavnije od svega što se mora ribati nakon ručnog krečenja. Naravno, uz primjenu mjera zaštite prostorije prethodno obavljanju posla.

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

Nedostatci

Nas je strojno krečenje oduševilo. No to ne znači da je riječ o postupku bez mane, ali, priznajemo, detektirati ih stvarno je bilo traženje dlake u jajetu.

Već spomenute mjere zaštite prostorije prije strojnog krečenja su rigorozne ako želite iskoristiti maksimalno prednost stroja da brzo obavi posao. Preporuka je namještaj potpuno izbaciti iz sobe ili ga barem skupiti na sredini i zaštititi plastičnom folijom. Ovo vrijedi i za prozore, vrata, lustere, karniše. Naime, za razliku od ručnog alata, ako vam se dogodi da vas pištolj raspršivača malo povuče u krivu stranu, za tren možete imati veliki problem, posebno ako krečite kolorno intenzivnim bojama. Zbog ovoga majstori strojno krečenje preporučuju najprije za prvu obradu zidova u novogradnji.

Izdvojeni članak

Građevinske lopatice: Vrste, namjena i što je dobro imati u ‘sam svoj majstor’ arsenalu

Na drugom mjestu je cijena. Top strojevi srednjeg ranga koji će potrajati, te od kojih možete imati višestruku korist koštaju između 1.000 i 1.500 eura. Velika je to investicija za jednog kućnog majstora. No, kako smo već rekli, interes za najmom ovih strojeva je velik, pa ako odlučite ići tim putem, sigurno ćete ga isplatiti puno ranije nego li vam se to na prvu čini. Naravno, na tržištu ima i manjih, hobi raspršivača koji će obaviti posao, ali treba reći da razina kvalitete neće biti ista.

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

Osnovni modeli

Nekoliko je stavki koje treba uzeti u obzir pri kupnji odgovarajućeg raspršivača boje, uključujući kapacitet boje, domet prskanja, napajanje i težinu. Zatim odlučite je li najbolji raspršivač boje bez zraka ili HVLP ((visoki volumen, niski tlak).

Modeli bez zraka magle boju na površinu, što ih čini jednim od najbržih načina bojanja. HVLP modeli imaju manje raspršivanja, što ih pak čini idealnim za bojanje namještaja i unutarnjih obloga. Ovdje treba reći i da se HVLP raspršivači mogu koristiti samo s bojama na bazi ulja.

strojno krečenje

strojno krečenje | foto: baustela.hr

Doznajte ovdje sve o estrihu i kako podnu glazuru izvesti u 5 koraka.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap