Pretraga

HŽ se rješava tona i tona čelika i bakra: Prodaju masu tračnica i skretnica, tko će ih okupiti?

A- A+

HŽ ima višak materijala kojeg se želi riješiti. Ne radi se o malim količinama, već su raspisali natječaj za otkup nevjerojatnih 117 tisuća tona čeličnih, bakrenih te aluminijskih dijelova pruge. Odabrani ponuditelj otpad će ‘sakupljati’ s niza lokacija diljem Hrvatske, a najviše posla bez sumnje će biti s odvozom više od 80 tisuća tona čeličnih tračnica te preko 26 tisuća tona čeličnih skretničkih dijelova. Natječaj je otvoren do 6. lipnja.

Foto: Pexels, Craig Adderley

HŽ Infrastruktura treba nekoga tko će otkupiti neopasni željeznički otpad – na tone čelika i bakra raspoređenih na lokacijama diljem Hrvatske, za što su netom raspisali javni natječaj. Postupak će, predviđa predmet nabave, potrajati više godina, odnosno do pet godina od sklapanja ugovora, iliti do izvršenja zadatka.

Skoro 120 tisuća tona otpada

Predmet natječaja otkup je ogromne količine metalnog otpada, koji se sastoji od otpadnih čeličnih tračnica i ostalog čeličnog materijala te bakrenih elemenata željezničke infrastrukture. U tablici koja navodi količine otpadnog materijala, količinski se ističe čak 83.937.00 kilograma čeličnih tračnica različitih dimenzija, odnosno skoro 84.000 tona tih elemenata te dodatnih 26.337.000 kilograma, iliti 26.337 tona čeličnog kolosiječnog pribora.

Izdvojeni članak

Brži put do mora: Sprema se modernizacija ‘brze’ pruge prema Splitu, ima 47 tunela i 27 mostova

Za otkup je i 2,26 milijuna kilograma skretničkih dijelova, te drugih čeličnih elemenata, kao i nekih aluminijskih i brončanih. Ukupno, HŽ Infrastruktura namjerava se riješiti 116.911.000 kilograma, odnosno skoro 117.000 tona otpada, u što se primjerice ubraja i 706.000 kilograma trolnih bakrenih žica, 30.000 kilograma bakrenih kabela i 11.000 kilograma miješanog bakra. U ponudi se nalazi i 5.000 kilograma miješanog otpadnog aluminija i drugih dijelova.

Dobra prilika

Na natječaj se mogu javiti svi gospodarski subjekti koji ispunjavaju Zakonom i Pravilnikom o gospodarenju otpadom propisane uvjete. Ponuditelji trebaju biti ovlašteni za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom sukladno zakonodavstvu RH, a u prijavi su, naravno, obvezni dostaviti važeću dokumentaciju kojom to dokazuju.

tračnice | pexels

Odabrani ponuditelj bit će dužan u roku od najviše pet radnih dana od primitka obavijesti HŽ Infrastrukture preuzeti otpad s unaprijed definirane lokacije, u skladu s točnim podacima o količini i rokovima, a tada će biti ugovorena i cijena otkupa.

– Otpad se preuzima u zatečenom stanju, bez ikakvih dodatnih troškova za naručitelja, što znači da kupac snosi sve troškove utovara, prijevoza, rezanja i ostalih radnji. U slučaju da se otpad nalazi na nepristupačnim lokacijama, HŽ će ga, u dogovoru s kupcem, dopremiti na najbližu dostupnu i zakonski prihvatljivu lokaciju, stoji u opisu natječaja, za koji se zainteresirani ponuditelji mogu javiti do 6. lipnja ove godine.

Natječaj otvara priliku za reciklažnu industriju i tvrtke koje se bave otkupom i obradom otpada, posebno u kontekstu rastuće potražnje za sirovinama poput čelika i bakra, ali i izazova logistike i poštivanja strogih propisa o gospodarenju otpadom, zaključno navode iz HŽ-a. Ovdje pročitajte koji materijal HŽ prodaje za 1,6 milijuna eura – nikad nećete pogoditi.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap