Svaka zgrada traži redovito održavanje kako ne bi došlo do propadanja. Na kraju krajeva, o građevinama treba brinuti kako ne bi došle do stanja dotrajalosti i postale opasne za svoje korisnike. Isto pravilo koje vrijedi za sve primjenjuje i HŽ Infrastruktura koja pokreće natječaj za hitne intervencije na brojnim lokacijama diljem Hrvatske. Potpisan je okvirni sporazum ‘težak’ 1,36 milijuna eura.

HŽ traži nekoga tko će provesti hitne intervencije na svojim objektima | foto: Pexels, Canva
Da bi ostali sigurno mjesto boravka i djelovanja, svaki prostor i zgradu mora se održavati. Iznimka nisu prostori HŽ-a od kojih neki sada traže hitne intervencije. HŽ Infrastruktura raspisala je 1,36 milijuna težak natječaj za tvrtku koja će se pobrinuti da se na njihovim objektima zamijeni sve što traži zamjenu, a u lošem je stanju i da se poprave eventualna oštećenja.
Potrebne hitne intervencije
Za više od milijun eura, HŽ Infrastruktura namjerava provesti hitne intervencije na svojim zgradama. Žurne intervencije mogu biti popravci bilo kojeg dijela zgrade, od konstrukcije, do pokrova, terasa, prozora i drugih dijelova, a u ovom slučaju za takve radove sklapa se okvirni sporazum podijeljen po grupama za svaki dio Hrvatske.
Zna se da će se uređivati objekti u vlasništvu i na upravljanju HŽ Infrastrukture u skladu s područnim radnim jedinicama, u zapadnom, centralnom, južnom te sjevernom dijelu zemlje. U ‘centru’ se spremaju radovi na 26 lokacija, na zapadu provedba radova na devet lokacija, na jugu šest, dok je na sjeveru Hrvatske radovi su u niskom startu na osam mjesta.

Pruga, ilustracija | foto: Pexels
Što će se raditi?
Datuma 15. srpnja 2025. godine potpisan je okvirni sporazum s odabranim izvoditeljem, ugovarateljem Ikar Petrinja. Po zasebnim grupama, radovi su redom ‘teški’ 430 tisuća eura, 316 tisuća, 320 tisuća eura, te 294 tisuće eura bez PDV-a u četvrtoj grupi.
Ovisno o svakom objektu, bit će utvrđeno hoće li se na građevini provoditi armirački ili betonski radovi, rušenje, ili pak tesarski, zidarski, hidroizolaterski, krovopokrivački, limarski, stolarski ili neka druga vrsta radova. Svi spomenuti navedeni su u svakom od četiri zasebna troškovnika. U troškovniku se nalaze i podopolagački, soboslikarsko-ličilački radovi, centralno grijanje, vodovod, elektroinstalaterski radovi, kanalizacija, sanitarija te keramičarski radovi. Za svaku grupu radova određen je rok izvedbe od 24 mjeseca. Ovdje pročitajte sve o modernizaciji željeznice na sjeveru Hrvatske.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.