Pretraga

Nestvarna knjižnica gradi se na hrvatskom otoku, u vrtu plače bit će ‘kuća u kući’

A- A+

Grad Hvar početkom prosinca raspisao je natječaj za odabir izvođača na izgradnji nove gradske knjižnice i čitaonice, a postupak odabira upravo je okončan. Veliki projekt od ogromnog arhitektonskog i društvenog značaja ‘težak’ 2.548.710,01 eura dopao je tvrtku Kvantum. Knjižnica će se graditi u vrtu palače Radošević, unutar povijesne jezgre grada u skladu s konzervatorskim smjernicama. Imat će tri etaže i krovnu terasu.

knjižnica Hvar

knjižnica Hvar | foto: Grad Hvar / EJON

U vrtu plače Radošević Grad Hvar gradit će knjižnicu s čitaonicom, te za taj posao upravo odabrao izvođača radova s kojim će biti ugovoren posao, tvrtku Kvantum. Radovi vrijedni 2.548.710,01 eura izvest će se tako da nova građevina postane sastavni dio stare što će svakako biti zanimljiv građevinski pothvat.

Na natječaju su za ovaj posao konkurirale još 3 tvrtke, Reliance, Kameni zid i Div construction čije su ponude ocijenjene neprihvatljivim. Odnosno kao ponude ponuditelja ‘koji ne zadovoljava kriterije za kvalitativni odabir gospodarskog subjekta’.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Palača pošte u Puli, arhitektonski dragulj inspiriran interijerom broda

Visoka estetika i funkcionalnost

Vizualizacija projekta izgleda zadivljujuće. Visoka estetika u kombinaciji s prirodnim materijalima i zelenim vanjskim prostorom na krovu otkriva kako je riječ o izvanrednom projektu. Autor je arhitekt Tomislav Krajina, iz tvrtke Situs.

Krajina je inače autor brojnih uspješnih projekata, a među najpoznatijima su gradska knjižnica u Šibeniku, šibenska tvrđava sv. Mihovil, te nagrađivani projekt obnove zgrade Arsenala s kazalištem. Kada je u pitanju hvarska knjižnica imao je zahtjevan zadatak osmisliti potpuno novu zgradu u samom središtu grada, u zaštićenoj povijesnoj jezgri, u prostoru s puno ograničenja i parametara koje je uspio pomiriti svojim inovativnim rješenjima.

Jedno od njih je rješavanje prijepora oko očuvanja arheološkog nalaza starog gradskog bedema koji je presijecao prostor na pola, ali je izmjenama projekta postao sastavni dio nove, moderne zgrade. Tako će zgrada nove knjižnice u vrtu Palače Radošević, s glavnim ulazom iz ulice Jurja Matijevića, imati ukupno tri etaže, od kojih će treća biti otvorena terasa s vrtom na razini ulaza u sadašnju knjižnicu.

knjižnica Hvar

knjižnica Hvar | foto: Grad Hvar / EJON

Kuća u kući

U postojeću građevinu bit će smještena gradska knjižnica po principu ‘kuća u kući‘ koja će imati prizemlje i dva kata. Glavni ulaz bit će ostvaren u prizemlju sa sjevera iz Ulice Jurja Matijevića. U prizemlju će se nalaziti recepcija, dječji odjel, depozitorij, ured ravnatelja i tajnice, čitaonica, sanitarije i spremište.

Na prvom katu bit će prostor za učenje i čitanje, prostor s računalima i spremište. Dok će se na zadnjoj etaži nalaziti terasa s bogatom mediteranskom vegetacijom. Cijela zgrada će biti opremljena LED rasvjetom.

knjižnica Hvar

knjižnica Hvar | foto: Grad Hvar / EJON

Top prirodni materijali

Prema podatcima iz Elektroničkog glasnika javne nabave, osnovna konstrukcija biti će izvedena od armiranog betona, ab ploče debljine 20 centimetara. Iznimka će biti tek krovna ploča koja će biti izvedena ispod terase, te biti oblikovana kao kasetirani strop.

Pri izgradnji će se voditi računa o energetskoj učinkovitosti zgrade. Tako će vanjska ovojnica dobiti 10 centimetara debelu toplinsku izolaciju od mineralne vune, te ovješeni kamen kao završni fasadni sloj. Podovi će biti izvedeni u kombinaciji parketa i kamena, sva vrata će biti drvena.

knjižnica Hvar

knjižnica Hvar | foto: Grad Hvar / EJON

Palača Radošević

Barokna palača Radošević sagrađena je u 17. stoljeću kao projekt objedinjenja gotičkih kuća koje su činile stambeni blok. Sagradila ju je pučka obitelj Radošević – Radossio.

Sjeverno pročelje je reprezentativno, sa nizom barokno profiliranih otvora, plitkih balkona i terasom nad ulicom. Tu je uzidan je ranogotički luk iz 15. stoljeća, a u unutrašnjosti su sačuvani ostaci gotičkih drvenih konstrukcija, barokno profilirana vrata sobe, te kameno stubište.

Pogledajte ovdje kako danas, nakon restauracije, izgleda plača Gutmann.

Copy link
Powered by Social Snap