Pretraga

Velika transformacija male gradske kuće na Cresu koja je na noge digla cijeli otok

A- A+

Jedan o projekta koji je ušao u konkurenciju za nagradu ‘Građevina godina’ Building od the Year Awards platforme ArchDaily je i projekt Lighthouse na otoku Cresu. Riječ je o posebnoj ugaonoj kamenoj kući koju su transformirali arhitekti Rok Oman, Špela Videčnik, Jolana Kováčiková i Amadej Mravlak iz slovenskog arhitektonskog studija OFIS. Obzirom na poziciju kuće izvedba projekta nije bila laka, ali zato je rezultat vrhunski.

projekt Lighthouse Cres

projekt Lighthouse Cres | foto: OFIS / Tomaz Gregoric

Modernizacija kamenih kuća u Hrvatskoj obično je pojam koji se uvelike veže uz Istru i dalmatinsko zaleđe, rjeđe uz otoke. No, mala gradska kuća na otoku Cresu koja je doživjela zanimljivu transformaciju iz starog u novo pokazuje kako niti jedan izazov nije prevelik kada postoji volja i želja.

Izdvojeni članak

Nestvarna knjižnica gradi se na hrvatskom otoku, u vrtu plače bit će ‘kuća u kući’

Na otoku Cresu gradnja je ograničena promišljanjem načina isporuke materijala. Zbog teške pristupačnosti svi zahvati moraju biti pragmatični i promišljeni. To je karakteriziralo i arhitekturu male kamene kuće na uglu trga, kažu o svome projektu imena Lighthouse arhitekti Rok Oman, Špela Videčnik, Jolana Kováčiková i Amadej Mravlak iz slovenskog arhitektonskog studija OFIS. Ovdje treba reći da je projekt su ušao u konkurenciju za nagradu ‘Građevina godina’ (Building od the Year Awards) platforme ArchDaily

projekt Lighthouse Cres

projekt Lighthouse Cres | foto: OFIS / Tomaz Gregoric

Obuhvat radova

Unutarnje dimenzije objekta su samo 3 x 3 metra. Kuća ima dvije etaže i potkrovlje iznad prizemlja. Struktura prije obnove bila je dovoljno čvrsta da su arhitekti u potpunosti sačuvali perimetralne zidove. No, zato su međkatne konstrukcije su uklonjene, a kuća za transformaciju potpuno ispražnjena.

– Dizajn novog interijera kuće slijedi radikalan arhitektonski koncept. Kuća je izdubljena tako da su ostali samo kameni obodni zidovi. U prazan obod umetnuta je lagana drvena konstrukcija koja kuću čini uporabnom, a ujedno umetnuti volumen funkcionira kao jedan komad višenamjenskog namještaja, kažu iz OFIS-a.

Materijalni dizajn poteza također je radikalno jednostavan, iako nije jednostavan. Izrađen je od osnovnog elementa: letvica presjeka 4 x 4 centimetara koje su na licu mjesta po vrlo preciznom planu sastavljene u strukturu koja ispunjava praznu kamenu prazninu.

projekt Lighthouse Cres

projekt Lighthouse Cres | foto: OFIS / Tomaz Gregoric

Otvorenost i puno svjetlosti

Nosivost umetnute svjetlosne konstrukcije osiguravaju tri okvira u koje su ugrađene sve električne instalacije, svjetla i prekidači. Sve međukatne ploče su transparentne, oblikovane ritmom puno-prazno letvica. Debljina međukatnih ploha je 4 centimetara. Na ovaj način arhitekti su postigli veliku uštedu prostora, kao i izuzetno lijep ugođaj ambijenta.

Novi zenitalni prozor na krovu osvjetljava cijeli prostor do prizemlja, doslovno kroz pod. Svjetlo s vrha dopire do tla i stvara zanimljivu igru ​​sjena. Intima je u transparentnom interijeru osigurana umetanjem niša u svaku etažu, koja može biti fotelja ili krevet, prekriven zavjesama.

U prizemlju se nalazi kuhinja s blagovaonicom, na prvom katu dnevni boravak koji se može pretvoriti u spavaću sobu, a na drugom katu dodatna spavaća soba. Svaki kat ima malu kupaonicu, jedna s tušem i umivaonikom, a druga s WC-om i umivaonikom.

projekt Lighthouse Cres

projekt Lighthouse Cres | foto: OFIS / Tomaz Gregoric

Gradilište kao gradsko sastajalište

Iz OFIS-a kažu kako je izvedba projekta aktivirala lokalnu zajednicu što mu je dalo dodatnu posebnost. Kad su izvođači radova montirali konstrukciju, na trgu ispred kuće postavili su improviziranu radionicu. Potom je ona zaživjela kao svojevrsno gradsko sastajalište.

Stanovnici su razgovarali s majstorima, htjeli su sudjelovati pa je gradilište brzo postalo događaj u gradu. Ovdje treba reći kako su radove izvodili majstori iz Slovenije. Planiranje se odvijalo po principu ‘konsensualne arhitekture’ što bi značilo da arhitekt daje usmene upute izvođaču, a izvođač radi kako mu je volja.

– Sve slučajnosti i nepredviđene “greške” tako postaju dio rezultata. Suptilna i osjetljiva, ali i odvažna i iznenađujuća, arhitektura donosi neočekivanu arhitektonsku smjelost u mirno primorsko mjesto. ‘Svaka smrt čovjeka uzima dio mene, jer pripadam ljudskoj rasi’. Isto vrijedi i za kuće u mjestima koja su nekada živjela, a koje se izvan turističke sezone pretvaraju u gradove duhova. Svaka nova napuštena kuća utječe na cijelo naselje, ali svaka nova revitalizacija mjestu udahnjuje novi život. U slučaju kuće na Cresu, romantična prošlost koja karakterizira mjesto nadahnjuje opuštenom suvremenošću, zaključuju arhitekti.

Pogledajte ovdje kako izgleda obiteljska kuća uz omiljenu zagrebačku šumu pomiče granice.

Copy link
Powered by Social Snap