Video: Kako se gradio 260 metara visok spiralni toranj, poligon za dizala budućnosti
Samo sat vremena vožnje od Stuttgarta nalazi se impresivan toranj od 26 katova, futurističkog izgleda, sa super brzim panoramskim dizalom koje vodi do spektakularnog vidikovca na vrhu. I to brzinom od osam metara u sekundi. Riječ je o jednom od novijih njemačkih građevina koja, iako tako izgleda, nije izgrađena u turističke svrhe. Zapravo je testni poligon za novu tehnologiju izrade dizala čija izgradnja nije bila mačji kašalj. Evo kako je to izgledalo.
Poput divovske spirale, ovaj toranj u Njemačkoj omogućuje posjetiteljima da razgledaju oko sebe s visine od 232 metra. I to, za lijepog vremena, prema Alpama na jugu i Stuttgartu na sjeveru.
Toranj u Rottweileru, na rubu Schwarzwalda, otvoren je za posjetitelje 2017. godine, a gradnja je trajala 3 godine. Svoj osebujni izgled duguje spiralnom dizajnu i materijalu od stakloplastike kojim je obložen. No glavna uloga tornja nije turistička promocija kraja.
Testni poligon za dizala
Njemački proizvođač brzih dizala ThissenKrupp napravio ga je kako bi testirao nove tehnologije, poput dizala bez kabela koja rade na principu magneta i mogu se kretati vodoravno i okomito brzinom od pet metara u sekundi. Takva dizala omogućila bi arhitektima više slobode u projektiranju zgrada neobičnih oblika.
Moderna tehnologija omogućuje da okna dizala budu upola manja, a kabine da prime dvostruko više putnika. Dok tradicionalna dizala imaju ograničenja visine, dizala bez žičane užadi nemaju takvih problema i dopuštaju više automobila u sustavu, što može značiti do 40 posto više korisnog prostora u visokim zgradama, piše telegrafi.com.
Uspon od 8 metara u sekundi
Tako toranj od 26 katova koji ima 11 ispitnih okana za dizala, dok je jedno (sa sajlom) rezervirano za posjetitelje koji se žele popeti na vrh i uživati u pogledu dok se penju. Panoramsko dizalo uspinje se brzinom od osam metara u sekundi, pa se nemojte iznenaditi ako vam na putu do vidikovca začepe uši.
Treba reći i kako toranj također ima 1.390 stepenica koje su služile kao najduže stubište u Njemačkoj. Tu je i prostorija od 160 četvornih metara koja se može iznajmiti za razna događanja, a toranj ima i prostoriju za prezentacije u kojoj se objašnjava moderna tehnologija dizala.
Odlučite li se za posjet, imajte na umu da je toranj otvoren petkom, subotom, nedjeljom i praznikom od 10 do 18 sati. Cijena ulaznice za odrasle je 9 eura, djeca će platiti 5 eura, dok djeca do 5 godina mogu uživati u pogledu i doživljaju besplatno.
Ovaj je toranj nekad bio simbol nove tehnologije, a danas mu se struka smije.