Bauštelska reportaža: Rekonstrukcija Novih dvora, dvorac bana Jelačića putuje kroz vrijeme
Povijest Zaprešića stoljećima je povezana s imenom bana Josipa Jelačića. Njegovo ime ovdje je posvuda – od najduže gradske ulice, preko srednje škole, pa sve do brojnih gradskih manifestacija. Tijekom svog banovanja, u kojem je ukinuo kmetstvo, Jelačić je živio upravo u ovom gradu. Od 1851. do 1934. godine u vlasništvu njegove obitelji bio je i velebni posjed Novi dvori. Taj povijesni kompleks, koji krije stoljetne priče, posljednjih godinu dana prolazi kroz temeljitu obnovu vrijednu čak 10 milijuna eura. Od impozantnog dvorca starog nekoliko stoljeća, preko kukuružarnika, kuće Marof, perivoja, pa sve do gospodarske zgrade – sve će uskoro zasjati u novom ruhu. Posjetili smo gradilište i provjerili kako napreduju ovi zahtjevni radovi.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
I ptice na grani znaju da zagrebački glavni trg nosi ime po banu Josipu Jelačiću. No, nedaleko od metropole, u gradu Zaprešiću, gotovo svaki kutak nosi njegovo ime – najduža ulica, srednja škola, gradske manifestacije, a i Dan grada je baš na njegov rođendan. Upravo tamo smješteni su velebni Novi dvori, posjed koji je Jelačić kupio davne 1851. godine za 175 tisuća forinti, a koji je u vlasništvu njegove obitelji ostao do 1934. godine.
Grad Zaprešić preuzeo ga je 2000. godine, a posljednjih godinu dana, dvorac star preko 400 godina i okolne građevine prolaze kroz veliku obnovu. Posjetili smo gradilište i provjerili kako teku opsežni radovi.
Projekt vrijedan 10 milijuna eura
Prije godinu i pol dana, u prostorijama obnovljene Vršilnice, nedaleko od samog dvorca, Grad Zaprešić potpisao je ugovore s izvođačima radova za obnovu cijelog kompleksa Novi dvori. Vrijednost projekta penje se na gotovo 10 milijuna eura, a većina sredstava osigurana je iz europskih fondova putem ITU mehanizma, unutar Urbane aglomeracije Zagreb.
Osim samog dvorca, projekt uključuje i kukuružarnik, kuću Marof, perivoj te zanimljivu stambeno-gospodarsku zgradu. Kukuružarnik će postati prostor za svjetlosne instalacije, uz koje će se smjestiti i amfiteatar za kulturna događanja. Na njega se naslanja perivoj, dok će kuća Marof i gospodarska zgrada biti pretvorene u Turističko-informativni centar, a potonja će dodatno služiti i kao prostor za promociju domaćih proizvoda – svojevrsni omaž banu Jelačiću, koji nije bio samo političar i vojskovođa, već i gospodarstvenik s vizijom.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Tko izvodi radove?
U projekt su uključeni brojni stručnjaci i izvođači. Arhitektonski ured Urbane tehnike, predvođen Zdravkom Krasićem, zaslužan je za projektiranje. Tvrtka Neving radi na obnovi kukuružarnika i perivoja (vrijednost preko 1,3 milijuna eura), dok Obrt Mihaliček izvodi pristupnu cestu i parkiralište (vrijednost iznad 350 tisuća eura).
Najveći dio kolača – sanaciju dvorca i obnovu gospodarske zgrade, izvodi tvrtka Kvantum, u vrijednosti većoj od 6,6 milijuna eura. Dvorac, iako načet vremenom, i dalje ponosno stoji – njegova fasada zrači elegancijom prošlih vremena. Nakon obnove, ostat će središnji objekt cijelog kompleksa, a njegova samostalna investicija iznosi oko 4,5 milijuna eura.
Pročelje dvorca se neće mijenjati
Do njega vodi čuvena Aleja kestena, čija su stabla tek nedavno ponovno počela rasti. U sklopu kompleksa nalazi se i prekrasni perivoj, u kojem se smjestila kapelica sv. Josipa, djelo znamenitog arhitekta Hermanna Bolléa.
Projekt je zahtjevan, no konačan cilj je da dvorac postane muzejsko-edukacijski centar. U njemu će se nalaziti Spomen-soba bana Jelačića, s pažljivo prikupljenim autentičnim predmetima, dok će pročelje zgrade ostati potpuno očuvano i neće se mijenjati.
– Mi smo, osim dvorca, radili još pet gospodarskih zgrada u sklopu revitalizacije kompleksa Novi dvori. Riječ je o zaštićenom spomeniku kulture, neće biti promjena izvana, izgledat će kao u originalnom povijesnom izdanju, dok će unutrašnjost imati neke prilagodbe. Kako je to bilo naglašeno u konzervatorskoj studiji, organizacija prostora cijelog dvorca ostat će ista kao što je bila, izjavio je projektant Zdravko Krasić.
Među najzahtjevnijim izazovima, projektant ističe potrebu da se vjerno prenese duh vremena. Kako kaže, dugo su tražili originalne artefakte, predmete i namještaj, kako bi prostor zadržao autentičnost. Iako je u početku izgledalo da će biti riječ o jednostavnijoj sanaciji, dublji uvid u stanje objekta pokazao je da je potrebna ozbiljna građevinska intervencija.
– Možda smo u početku pristupili interijerski, no s vremenom je postalo jasno da moramo ozbiljno ući u konstrukciju i napraviti opsežnu sanaciju cijelog kompleksa, dodaje Krasić.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Od jednostavne sanacije do ‘punih ruku posla’
Da obnova nije jednostavan zadatak, potvrđuje i Siniša Ivković, inženjer gradilišta iz čakovečke tvrtke Kvantum, sa zagrebačkom adresom. Nakon završetka pripremnih radova i uklanjanja dotrajalih dijelova, započinje zahtjevniji konstruktivni dio obnove.
– Prema projektu, radovi su obuhvatili uklanjanje pregradnih zidova, obijanje žbuke i iskope u podrumu, a sada prelazimo na fazu ojačanja konstrukcije. Sljedeći koraci uključuju ugradnju čeličnih nosača u potkrovlju, između prvog kata i potkrovlja, te armiranobetonski vijenac ispod krovišta. Kranom će se zatim postaviti nosači koji će povezati suprotne strane vijenca. U podrumu su zidovi od kamenih blokova, dok se u višim etažama prelazi na opeku, s debljinom zidova od 80 do 60 centimetara. Najmasivniji zidovi su već ojačani, a sada nastavljamo s ojačavanjem zidova prizemlja i kata, također u opeci, pojasnio je Ivković.
Jedan od najimpresivnijih dijelova dvorca je, svakako, potkrovlje. Iako dosad nije bilo u funkciji, nakon obnove postat će potpuno novi prostor, namijenjen edukacijama, prezentacijama i drugim javnim sadržajima. Kako ističe Ivković, upravo je to najzahtjevniji dio obnove, gdje se izvode kompleksni građevinski radovi, uključujući i postavljanje novog stubišta.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Pivo ili vino u podrumu?
Svaki dvorac čuva svoje tajne, a ni Jelačićev nije iznimka. Ispod zemlje nalazi se podrum s nekadašnjim pivskim ili vinskim bazenom, koji će u sklopu obnove postati ugostiteljski objekt. Osim idealne temperature u ljetnim danima – podrum krije i tunel koji vodi do napuštene zgrade koju Zaprešićani poznaju kao Richterovu zgradu, predviđenu za budući smještajni objekt. Hoće li ondje niknuti mali motel ili hotel, još je uvijek otvoreno pitanje.
Prema riječima inženjera Ivkovića, podrum se proteže cijelom dužinom dvorca, a riječ je o lučnoj konstrukciji s tunelskim svodom, dugačkoj 42 metra. Već na prizemlju i katu dvorca vidljivo je koliko se radi o prostranoj građevini, no pravi dojam veličine dolazi do izražaja tek nakon uklanjanja pregradnih zidova. Upravo je podrum, svojom dužinom i monumentalnom konstrukcijom – na njega ostavio najsnažniji dojam.
Sve izvorne karakteristike podruma bit će sačuvane: glavni brod ostaje netaknut, sa svojim prekrasnim svodom, dok će prostor u budućnosti dobiti novu funkciju – ugostiteljsku. Tijekom 1980-ih godina dodan je betonski dio koji će služiti kao kuhinja.
Ivković ističe da se podrum može promatrati kao prava ‘lenta vremena’ – u njegovim se zidovima jasno iščitavaju različita razdoblja izgradnje i dogradnje, od opeke do betonskih elemenata, osobito u dijelu kod izlaza. Ta slojevitost materijala i vremena dvorcu daje dodatnu vrijednost i karakter budućim posjetiteljima.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Gospodarska zgrada u novom ruhu
Nakon što smo temeljito ‘pročačkali’ obnovu samog dvorca, za završetak naše bauštelske reportaže inženjer Ivković nas je odveo do gospodarske zgrade, gdje se najjasnije mogu vidjeti konkretni građevinski zahvati. Upravo su tu, nekada davno, stanovali kmetovi, zemljoradnici koji su brinuli o imanju. Zgrada je, prije početka radova, bila u izuzetno lošem stanju – mnogi dijelovi morali su se ukloniti, no sada se sve pažljivo rekonstruira korištenjem originalne opeke, kako bi se očuvao njezin izvorni izgled.
Unatoč tome što su konstruktivni elementi objekta bili značajno oštećeni, radnička ekipa pod vodstvom Ivkovića s posebnom pažnjom rekonstruira svaki detalj. Trenutno je u tijeku faza zidanja i izrade oplata za svodove i lukove – ključni momenti u očuvanju arhitektonske autentičnosti. Podrum ostaje vjeran originalu, s vidljivim zidovima od opeke, dok će vanjski dijelovi zgrade ponovno biti prekriveni žbukom, kako bi se vratio povijesni šarm.
Iako je pred ekipom još puno posla, ono što je već sad vidljivo jasno pokazuje smjer – povratak Jelačićevih dvora njihovu nekadašnjem sjaju. A kada kroz godine mladi kesteni ponovno zakrijese krošnju Aleje koja vodi prema dvorcu, duh povijesti i ljepota krajolika ponovno će se spojiti u jedinstvenu cjelinu.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Ovdje pročitajte još zanimljivih bauštelskih reportaža.