Pretraga

Rezači pločica: Kakvi sve postoje i što je važno da imaju?

A- A+

Rezači pločica, zidnih ili podnih, nužan su alat profesionalaca keramičara-oblagača, a od velike su pomoći i svim amaterima koji se bave postavljanjem pločica prilikom renoviranja kuće ili stana. Donosimo nekoliko savjeta što je važno pri odabiru rezača pločica, ali i nekoliko primjera kakvi postoje danas na tržištu. Također, doznali smo i koji su rezači najpopularniji kod keramičara u Hrvata.

Rezač za keramiku

Ilustracija, Rezač za keramiku | Screenshot: Youtube

Keramičar-oblagač postavlja pločice na ravne i tvrde podloge, podove ili zidove. Prije toga ravna podlogu, priprema i reže pločice za kutove. Kako bi pločice bile uspješno prilagođene podlozi na koju se lijepe, potrebno ih je kvalitetno odrezati, a za to je potreban dobar rezač. Danas na tržištu postoje mnogobrojni rezači pločica.

Pri odabiru je najvažnije da su praktični, precizni i da nisu preteški za rukovanje. Važno je i da mogu rezati sve vrste pločica koje postoje na tržištu. Rezače možemo podijeliti na ručne i električne. Ručni rezači prikladni su za osnovne ravne rezove na pločicama. Pri rukovanju ovakvim rezačem važno je postaviti pločicu na postolje za rezanje, zarezati pločicu kotačićem za rezanje, zatim je gurnuti ili udariti pločicu kako biste je slomili po dužini linije reza.

Ručni i električni rezači pločica

Dok ručni rezači uspješno režu uglavnom keramičke i porculanske pločice, snažni električni rezači režu porculanske, staklene, mozaik, kamene i cementne pločice. Pri odabiru rezača važno je znati koju veličinu pločica je potrebno rezati. Za rezanje malih pločica dovoljan je ručni rezač, dok će za rezanje velikih biti potreban električni. Kako bi se precizno i čisto rezalo, rezač bi trebao imati reznu ploču od izdržljivog materijala kao što je dijamant ili karbid.

U odnosu na ručne rezače, električni rezači pločica su pak učinkovitiji jer mogu rezati i najdeblje i najtvrđe pločice. Opremljeni su snažnim motorom, dijamantnom oštricom i postoljem za precizno rezanje. Idealni su za rad na zahtjevnim projektima s mnogo različitih rezova, kao i za profesionalce koji žele što lakše rezati porculan i keramičke pločice.

Izdvojeni članak

Policija traga za drskim kradljivcem: Ukrao rezač za keramiku i više odvodnih cijevi

Rezači pločica moraju imati dobar nož i vodilice

Horizontalno ravnalo i kutna vodilica također su važni dijelovi rezača kada se želi precizno napraviti rez na pločici. Oni olakšavaju mjerenje i označavanje reza. Veličina kotača na rezaču odredit će koliko debelu pločicu može rezati – tako veći kotač reže deblje, a manji tanje pločice.

Postoje profesionalni ručni rezači među kojima je najpopularniji rezač marke Sigma. U ponudi Sigma rezača, osim ručnih, postoje i rezači sa stolovima za rezanje, kao i naprave za rezanje pod kutom i rezanje velikih formata. Da su ovi rezači najpopularniji potvrdio nam je i keramičar Tomislav Kramarić.

– Rezač keramike mora imati dobar nož, dobre vodilice i lagere. Sigmini rezači pločica su najbolji, imaju posebne noževe, dijamantne, rekao je Kramarić.

Na tržištu je u ponudi više različitih rezača pločica. Tu su ručni, električni, kao i rezači s vodenim hlađenjem rezne ploče za rad bez prašine. Također, neki od rezača imaju ugrađeni laser za preciznije rezanje. Kako bismo detaljnije prikazali rezače, izdvajamo neke koji su trenutno aktualni na tržištu.

Izdvojeni članak

Donosimo vam najčešće greške pri postavljanju pločica te savjete kako ih uspješno izbjeći

Sigma rezač keramičkih pločica SERIJA 3, 3D4 95cm

Ovo je rezač za pločice dužine do 95 cm i pločica dimenzija 67x67cm po dijagonali. Pločice se režu povlačenjem, a snaga loma je 1.050 kg. Ima mjerni graničnik koji se okreće za -45°i +45° sa zaključavanjem pozitivnog kuta. Može se kupiti za oko 400-tinjak eura.

Rezač za keramiku

Sigma, SERIJA 3, 3D4 95 cm, rezač za keramiku | Screenshot: Youtube

DEWALT DWC410-QS rezač pločica

Ovaj rezač omogućava rezanje pločica uz ispiranje i hlađenje vodom. Ima dijamantnu reznu pločom 110 mm i snažan motor od 1.300 W koji omogućuje rezanje  granita, keramike, betona i druge kamene materijale do dubine 38 mm. Može se naći po cijeni oko 200-tinjak eura.

DEWALT rezač pločica | Screenshot: Youtube

DEWALT DWC410-QS rezač pločica | Screenshot: Youtube

SKIL 3540-02 7-inčna pila za mokro rezanje pločica

Ova pila ima visoko preciznu oštricu za rezove i u mogućnosti je odraditi više različitih vrsta rezova. Ima sustav vodenog hlađenja i vrh od nehrđajućeg čelika. Voda pomaže da oštrica ostane operativna dulje vrijeme. Također, voda smanjuje prašinu i krhotine koje nastaju prilikom rezanja pločica. Cijena mu je oko 70-ak eura.

SKIL 3540-02 rezač za pločice | Screenshot: Youtube

SKIL 3540-02 rezač za pločice | Screenshot: Youtube

EINHELL TE-TC 920 UL rezač pločica

Ovaj stroj može rezati ekstra duge pločice. Ima laser koji pruža optičku pomoć prilikom rezanja, kao i vodilicu motora sa šest kugličnih ležajeva koja osigurava glatko rezanje. Mjerni graničnik se može precizno podesiti tako da osigurava stabilnost za koso rezanje i dvostruke rezove. Radi se o rezaču s postoljem koji se može naći za oko 600-tinjak eura.

EINHELL TE-TC 920 UL

EINHELL TE-TC 920 UL rezač pločica | Screenshot: Youtube

BOSCH PTC 640 rezač pločica

Ovaj alat reže velike keramičke pločice duljine do 640 mm. Ima titanijsku reznu ploču i dodatni produžetak koji omogućava rezanje većih pločica. Dijagonalne rezove omogućava kutna vodilica od 45°, a tu je i funkcija za zaustavljanje kako bi se dobili identični serijski rezovi.

BOSCH PTC 640 rezač pločica

BOSCH PTC 640 rezač pločica

Copy link
Powered by Social Snap