Pretraga

Slavonci ‘udarali’ temelje za bazen pa pronašli rimske amfore, novac i poseban pečat

A- A+

Sredinom siječnja u Vinkovcima je započela realizacija velikog projekt izgradnje bazena na otvorenom zbog kojeg za vrućih ljetnih dana, kada Slavonija doslovno gori, Vinkovčani više neće morati po osvježenje odlaziti u Osijek ili Vukovar. No prije nekoliko dana radovi su naglo stali, bauštelci su nabasali na arheološki otkriće – antičke ostatke iz rimskog doba. Pronađene su amfore, novac i jedan poseban pečat.

arheološko nalazište Vinkovci

arheološko nalazište Vinkovci | foto: Grad Vinkovci

Uz vinkovačko dvoransko plivalište Lenije posljednjih mjesec dana gradi se veliko bazensko kupalištu na otvorenom. Kompleks će biti udaljen tek nekoliko minuta od središta grada, a sadržavat će bazene i višenamjensko sportsko igralište. No, trenutno radovi stoje jer su bauštelci prilikom kopanja, na približno jedan metar dubine, naišli na blago iz rimskog doba.

Radove su zbog posebne lokacije u blizini drugog arheološkog nalazišta nazirali arheolozi vinkovačkog muzeja koji su se odmah krenuli s iskapanjem. Za sada je pronađeno više od stotinu predmeta koji govore o načinu života na ovom području u antička vremena.

Pečat za proizvodnju ribljeg umaka

Otkriće arheoloških ostataka bilo je očekivano. Ravnatelja muzeja, Hrvoja Vulić, kaže kako su bili spremni na sve obzirom da su arheolozi već imali sličan nalaz prilikom izgradnje zatvorenog djela  plivališta 2008. godine.

– Pronašli smo radioničke i otpadne jame iz Rimskog vremena, od drugog do četvrtog stoljeća i ogromnu količinu nalaza. Riječ je od oko 80 komada rimskog novca, brončane fibule, keramičke predmete među kojima se posebno ističe pečat za amfore, vrlo vjerojatno za proizvodnju ribljeg umaka. To je iznimno važno jer je proizvodnja bila regulirana od strane države, a ne privatni posao. Tako da sad imamo sve više dokaza kako su se amfore proizvodile i u Cibalama, rekao je za vinkulja.hr Vulić, dodavši kako se vrijednost pronalazaka kreće se od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuća eura.

arheološko nalazište Vinkovci

arheološko nalazište Vinkovci | foto: Grad Vinkovci

Najstariji grad u Europi

Vulić ističe i kako arheološka istraživanja neće dugo potrajati, te da se nastavak radova izgledno očekuje već idućeg tjedna. Uz napomenu kako su Vinkovci s okolicom područje poznato po arheološkoj baštini. Što i ne čudi obzirom da se o ovom hrvatskom gradu često govori kao o najstarijem u Europi.

S njim se složio i gradonačelnik Vinkovaca, Ivan Bosančić koji je obišao lokalitet.

– Ovo dokazuje kako je prostor Vinkovaca iznimno važan, arheološki i to u kontekstu od 8 tisuća godina. Na svakom projektu pronalazimo određena otkrića koja dokazuju život u tom periodu, ali i važnost Vinkovaca u rimskom razdoblju. Vjerujem kako će i u budućnosti biti još ovakvih pronalazaka od kojih je profitirao naš vinkovački Muzej upotpunjujući vlastiti fundus, rekao je Bosančić.

arheološko nalazište Vinkovci

arheološko nalazište Vinkovci | foto: Grad Vinkovci

Zbog arheologa stoji izgradnja brze ceste

Iako je početak izgradnje brze ceste Nuštar – Vukovar bio najavljen u 2024. godini, gradilište još uvijek nije otvoreno. No, da bi se po ovom pitanu uskoro nešto trebalo pokrenuti daju naznake iz Hrvatskih cesta iz kojih su u svome planu za prvi kvartal 2025. godine uvrstili raspisivanje javne nabave za ‘Arheološke istražne radove (zaštitna arheološka iskopavanja) prilikom izgradnje brze ceste Osijek – Županja, dionica: Nuštar – Vukovar’.

Vrijednost ovih radova procijenjena je na 2 milijuna eura. Ističe kako će po okončanju ove javne nabave i potpisivanja ugovora započeti arheološki radovi koji će trajati 6 mjeseci. No, kako je najavljeno, dio radova moći će se obavljati paralelno s arheološkim pa se očekuje otvaranje gradilišta, po prilici, do sredine 2025. godine.

cesta izgradnja

cesta izgradnja | foto: Freepik

Copy link
Powered by Social Snap