Grad mladih nekad i danas: Uskoro se kreće u obnovu, saznali smo kako će se urediti
Grad mladih ili kako se nekada nazivao Pionirski grad, odnosno skraćeno samo Pionirac je smješten u naselju Granešina u zagrebačkoj Gornjoj Dubravi. Ovo je mjesto bilo poznato kao glavno mjesto izleta za djecu diljem Hrvatske, dok su danas tamo u paviljonima smještene osobe koje su došle iz ratom pogođene Ukrajine. Saznali smo kada je napravljen, tko ga je projektirao, ali i kako će se u budućnosti urediti.
Grad mladih se počeo graditi 1948. godine, a otvorenje je bilo 1951. godine. Projektirao ga je Josip Siessel koji je napravio urbanističko rješenje dječjeg naselja tada zvanoga ‘Pionirski grad’. Stambene objekte unutar Grada mladih, takozvane paviljone, projektirali su poznati arhitekt Marijan Haberle o kojem smo pisali ovdje i arhitekt Ivan Vitić čiji je rad poznati neboder u zagrebačkoj Laginjinoj ulici, koji možete vidjeti u ovom tekstu.
Što se sve nalazi u Gradu mladih?
U Gradu mladih se nalaze već spomenuti paviljoni od kojih su neki oštećeni u potresu, a neki su pogodni za boravak. Točnije, kako su nam rekli iz Grada mladih, od 43 paviljona koristi ih se jako malo, što zbog dotrajalosti, što zbog oštećenja. Osim toga, na velikoj površini od ukupno 50 hektara se nalaze i razni totemi, kipovi, dječja igrališta, napuštena škola, napušteni vrtić, restoran koji radi, kao i razni drveni elementi predviđeni za igru.
Za vrijeme pandemije Grad mladih je služio kao karantena za studente i specifične kategorije građana, a trenutno su u neoštećenim paviljonima smješteni Ukrajinci koji su pobjegli od rata. Ipak, veliki dio ovoga mjesta djeluje napušteno i zove na obnovu. Tako se mogu vidjeti kućice na kojima piše da im se ne smije približavati, dok je oštećena i škola.
Kako su nam rekli iz Grada mladih, upravo zato se ovo i planira urediti. Saznali smo kako je u tijelu priprema projektne dokumentacije za obnovu i uređenje paviljona, kao i škole. Kako je Grad mladih izgledao nekada možete vidjeti u galeriji:
Galerija 8 Fotografija
Otvori
Grad mladih bi ponovno mogao zaživjeti
Osim već spomenute dokumentacije, planiraju se i još neki radovi kako bi se omogućile razne aktivnosti za djecu, ali i za odrasle.
– Plan za budućnost je da se u Gradu mladih i dalje nastave odvijati jednodnevni programi namijenjeni djeci osnovnoškolskog (Škola u šumi) i vrtićkog uzrasta. Nakon obnove paviljona svakako je plan nastaviti i s petodnevnim programom Djeca u prirodi namijenjen vrtićkom uzrastu te prihvatom sportskih klubova, rekli su nam iz Grada.
Dodali su i kako će se Grad mladih pozicionirati kao mjesto za izlete za obitelji, upravo zbog raznolikog sadržaja koji nudi. Nakon obnove bi ovo mjesto moglo ponovno poslužiti za smještaj studenata, djece, sportskih i drugih grupa. Kako Grad mladih izgleda danas možete vidjeti u galeriji: