Pretraga

Najavljena Odluka o prodaji Name za dva tjedna, ostale su još samo dvije zgrade

A- A+

Nakon što je Nama bila jedan od najjačih simbola kupnje u prošlom stoljeću, preostali objekti su do danas onaj na Kvaternikovom trgu i na Ilici. Čak 23 godine nakon objave o stečaju dioničkog društva, stiže objava zagrebačkog Trgovačkog suda o tome kako će se o prodaji dvije zgrade definitivno odlučiti 18. rujna. U cijeloj priči vrijedi istaknuti kako je zemljišnoknjižni status preostalih robnih kuća različit, što znači kako bi se objekti prodavale na različit način.

zgrada Name u Ilici | foto: Nina Šantek

Nama d.d. u jednom je trenutku u povijesti bila apsolutni simbol kupnje i opskrbe Zagrepčana i šire te se opisuje kao jedan od najvećih bivših lanaca robne kuće u SFRJ pa i kasnije u Hrvatskoj i Sloveniji. No, njena slava krenula je silaznom putanjom kada je za dioničko društvo još 23. lipnja 2000. otvoren stečaj. Zatim je nakon što je prije samo dvije godine Nama proslavila svoj 140 rođendan, Trgovački sud u Zagrebu upravo objavio da će se dvama posljednjim objektima na Kvatriću i u Ilici 18. rujna presuditi odlukom o prodaji robnih kuća i nekretnina.

Očekivan rasplet

Stečaj Name nije otvoren ‘jučer’ tako da odluka o prodaji nije prevelik šok niti se spominje prvi put. No, nakon što je prošle godine u prosincu utvrđen zahtjev Croatia osiguranja za suđenje u razumnom roku te je donesena odluka o prodaji zgrada na Ilici i Kvaternikovom trgu za koju je definirano razdoblje od devet mjeseci, postalo je evidentno da je ovaj događaj neizbježan u bliskoj budućnosti, piše index.hr.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Zgrada ‘Name’ u Ilici, može li se odgoditi oproštaj?

Rješenje pak o prodaji donio je predsjednik zagrebačkog Trgovačkog suda Nino Radić, ističući kako je zahtjev Croatia osiguranja (CO) bio podnesen prije godinu dana u listopadu. CO je isto tako isticao da, unatoč tome što se stečaj vodi pune 23 godine, nije poduzeta nijedna radnja od stečajnog upravitelja niti suda, kojom bi se pokrenuo potrebni postupak prodaje preostalih nekretnina u vlasništvu stečajnog dužnika, njihovog unovčenja te da bi se pristupilo namirenju vjerovnika i okončanju stečaja.

Slijedom ovih događaja, CO je zaključio da im je bilo povrijeđeno Ustavom zajamčeno pravo na suđenje u razumnom roku. Nadalje, u rješenju predsjednika zagrebačkog Trgovačkog suda Nine Radića stoji kako se uređujućem sucu nikako ne nalaže da će tijela stečajnog postupka te sam stečajni sudac odrediti prodaju nekretnina. K tome zaključuje i da je skupština vjerovnika ovlaštena odlučivati o prodaji.

zgrada Name u Ilici | foto: Nina Šantek

Različit zemljišnoknjižni status

U cijeloj priči vrijedi istaknuti da je vlasnički, točnije zemljišnoknjižni status preostalih robnih kuća različit. Zbog toga upravitelj smatra kako bi se obje robne kuće trebale istovremeno prodavati, no na različit način. Naime, robna kuća na Kvaternikovom trgu upisana je u zemljišnoj knjizi kao jedna čestica te objekt u vlasništvu Nama d.d. u stečaju te nema nikakvih upisanih tereta.

Izdvojeni članak

Obnovom zapuštene palače od 6,5 milijuna eura Gornji grad dobiva novi Muzej naivne umjetnosti

S druge strane, robna kuća Ilica u zemljišnoj knjizi upisana kao tri različite čestice i tri različita objekta tako da ovu robnu kuću zapravo čine tri neovisne nekretnine. Istovremeno, na dvije čestice (Ilica 4 i Radićeva 1) u cijelosti je upisano založno pravo Croatia osiguranja d.d. i Republike Hrvatske, a na jednoj je čestici (onoj na Ilici 6) upisano založno pravo na jednom dijelu, no na jednom dijelu nije.

Poslovna djelatnost još dvije godine

Iz ovog razloga, stečajni upravitelj smatra kako bi odluku o prodaji robne kuće u Ilici kao cjeline trebala odlučiti skupština vjerovnika, jednako kao i o načinu i uvjetima prodaje i jedne i druge robne kuće. U sudskom zaključku pak je navedeno da će se prodaja obaviti putem javne sudske dražbe sukladno stečajnom zakonu i uz odgovarajuću primjenu ovršnog zakona.

Kupac treba preuzeti zatečene radnike i nastaviti poslovnu djelatnost kroz period od najmanje dvije godine, a za pristupanje dražbi zainteresirani kupci su dužni uplatiti jamčevinu u iznosu od 5 posto početne vrijednosti imovine. Početna cijena će se odrediti sukladno procjeni sudskog vještaka za nekretnine i sukladno knjigovodstvenoj vrijednosti za opremu pokretnine, ističe se u zaključku.

Trgovačka namjena

Podsjetimo, u bauštelskoj reportaži smo pisali o tome kako je pogotovo za Namu u Ilici, ujedno najstarijoj robnoj kući u Hrvatskoj obavijest o prodaji brojne je građane uznemirila i rastužila. Mnogi su apelirali da zgrada nastavi postojati s namjenom robne kuće kao kulturno dobro. Odana joj je počast i Godišnjom izložbom najboljih arhitektonskih ostvarenja 2023. godine koja je većim dijelom postavljena u robnoj kući, na odjelu namještaja.

U javnosti se pozivalo na očuvanje trgovačke namjene ove zgrade. S jedne strane, apeli su bili sentimentalne prirode. Dok je Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode, zgradu Name na Ilici odlučio je zaštititi na period od četiri godine, a Udruženje arhitekata pozvalo na njeno daljnje zaštićivanje. Takva odluka i kod prodaje bi značila da će zgrada i ubuduće biti korištena kao prostor trgovine, pojasnila nam je na izložbi GIO 2023 predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata Mia Roth Čerina.

Zašto bi se Zagreb mogao ugledati na Ljubljanu i što ondje vrijedi govori li se o ‘iskorištavanju’ rijeke pročitajte u našoj reportaži o rijeci Ljubljanici.

Copy link
Powered by Social Snap