Bazen u Španskom čeka opremanje od 1,4 milijuna eura, stižu suvremeni uređaji za vaterpolo i plivanje
Na zapadu Zagreba užurbano se gradi prvi bazenski kompleks u Španskom. Sada je raspisana javna nabava za usluge opremanja prostorija kompleksa u vrijednosti od 1,4 milijuna eura. Tako će adekvatnu opremu dobiti wellness i fitness prostori, dok će bazenska dvorana biti opremljena suvremenim uređajima za potrebe sportskih događaja. Bazen u Španskom zamišljen je kao koncept kupališta, a u njemu će se nalaziti i moderni spa sadržaji za odmor građana.

Bazen Špansko | Foto: Grad Zagreb
Zadnjih šest mjeseci gradi se dugoiščekivani bazenski kompleks u Španskom koji će postati prvo javno kupalište na zapadu Zagreba. Iako je nedavno gradilište zadesila nesreća, projekt se nastavlja dalje. Prema EOJN-u Grad će sada uložiti preko 1,4 milijuna eura na opremanje bazena Špansko, odnosno kupališta kako je navedeno u predmetu raspisane javne nabave.
Što se nabavlja?
Novi kompleks sadržavat će sportsko-rekreacijski bazen olimpijskih dimenzija, manji edukacijsko-rehabilitacijski bazen, saunu, wellness, fitness, korektivnu dvoranu te tribine za 300 gledatelja. Prostirat će se na ukupno 5.900 kvadrata s jednom podzemnom i dvije nadzemne etaže, uključujući dodatne sadržaje poput spa spotova.
Garderobni ormarići bit će postavljeni u prostorijama, dok će na prvom katu u relax sobi biti komoda i ležaljke, a u sobi za masažu komoda, stol i klupa. Ulaz u wellness prostor opremit će se pultom za prijem korisnika, dok će se u spremištu postaviti regal. Fitness prostor bit će opremljen s više od 20 različitih sprava za vježbanje, a dvorana za korektivnu gimnastiku imat će gumeni pod i zidni kavez s raznim alatima. Bazenska dvorana bit će opremljena LED displayem, mjeračima vremena za plivačka natjecanja, zvučnicima, startnim platformama i video semaforom, dok će caffe bar sadržavati šank, prostor za sjedenje i kompletnu ugostiteljsku opremu, a klupske i sanitarne prostorije bit će opremljene na odgovarajući način.
Koncept kupališta
Bazen u Španskom izvodi se prema planu koji je još 2017. godine pobijedio na javnom natječaju, a kojeg potpisuje Njirić plus arhitekti i Studio Ante Murales, arhitekti Ante Nikša Bilić, Sunčica Mastelić-Ivić i Marko Gusić. Prema njihovim zamislim, bazenski koncept je bolje zvati kupalištem jer će njegova uloga više imati kulturološko – civilizacijski segment nego onaj sportski. Prema riječima dogradonačelnika Luke Korlaeta to će biti terme u malom, dok će se anonimni i generički koncept plivališta kakvih Zagreb već ima, zamijeniti konceptom kupališta po uzoru na ona tradicionalna srednjoeuropska.
Ubacivanjem spa spotova, projektanti su željeli širokoj masi približiti ono što je naizgled rezervirano za bogate. Sada će takav sadržaj po pristupačnijim cijenama biti dostupan Zagrepčanima koji nisu imali mogućnost odlaska u skupe terme. Gradnjom novih sportskih ustanova, ne povećavaju se samo kapacitet već i stvaraju kvalitetni i funkcionalni primjerci arhitekture koji će oplemeniti prostor u društvenu zajednicu.
Pješački trg
Pisali smo u bauštelskoj reportaži da je u vanjskom dijelu kompleksa osmišljen je pješački trg koji je organiziran na istočnoj obuhvata i artikuliran dvostrukim drvoredom da zaštiti od buke sa zagrebačke avenije. Tu će se nalaziti i refleksni plitki bazen u maniri pedesetih, s potezom klupa i jarbolima za zastave. Vodena ploha mogla bi se iskoristiti zimi kao adventsko klizalište, ali kako kaže arhitekt Hrvoje Njirić, riječ je o poprilično maloj površini.
Velika projektantska ideja je izgradnja mosta koji bi spojio trg i južni dio u jednu smisleniju cjelinu, odnosno kako bi povezao taj prostor na što bolji način. No, kako možete vidjeti u prikazima projekta, most se ne vidi jer je i dalje predmet rasprave i za sad je upitna njegova budućnost.