Pretraga

Kod Siska otkriveno veliko nalazište plina, Hrvatskoj otvoren put prema neovisnosti od skupog uvoza

A- A+

Na istražnoj bušotini Trebarjevo-1 u blizini Siska otkriveno je plinsko ležište. Istražne aktivnosti provodi tvrtka ASPECT Croatia Kft., koja je s Vladom Republike Hrvatske 2020. godine potpisala ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika za istražni prostor SAVA-06, na kojem je pronađen plin. Iz Ministarstva gospodarstva istaknuli su da će ovo otkriće znatno smanjiti ovisnost Hrvatske o uvozu plina i doprinijeti dugoročnoj energetskoj sigurnosti zemlje.

Otkriveno ležište plina

Otkriveno ležište plina | Foto: Agencija za ugljikovodike

Otkriveno je plinsko ležište na istražnoj bušotini Trebarjevo-1, desetak kilometara jugoistočno od Siska. Aktivnosti unutar istražnog prostora SAVA-06 na kojem je pronađen plin, provodi tvrtka ASPECT Croatia Kft. O otkriću plina obavijestili su Agenciju za ugljikovodike, izvijestili su iz Ministarstva gospodarstva.

Izdvojeni članak

Hrvatska ide u izgradnju 4 plinovoda ukupne dužine 216 km, evo gdje se otvaraju gradilišta

Bušotina ispunila očekivanja

Ispitivanjem bušotine dobiveno je između 160 i 320 tisuća kubičnih metara plina, što predstavlja oko 10% ukupne dnevne proizvodnje plina u Hrvatskoj. Izrada istražne bušotine započela je 6. lipnja 2024. godine, a 23. lipnja dosegnuta je konačna dubina bušotine od 1.670 metara. Bušotina je ispunila očekivanja otkrivši zasićenje ugljikovodicima, što je dokazano njezinim ispitivanjem na dotok.

Istražni prostor SAVA-06 prostire se na površini od 2.634 četvorna kilometra, većim dijelom preko Zagrebačke županije, dok manjim dijelom zahvaća Sisačko – moslavačku županiju, Koprivničko – križevačku županiju i Grad Zagreb.

Država osigurala veće prihode

ASPECT Croatia Kft., tvrtka je kći kompanije Aspect Holdings iz Denvera, koja je s Vladom Republike Hrvatske 2020. godine potpisala Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika za istražni prostor SAVA-06. Ranije su naftne kompanije, nakon plaćanja naknade za pridobivene ugljikovodike, u iznosu od 10% njihove vrijednosti, raspolagale sa svim ugljikovodicima.

Državni prihodi novim će se Ugovorom ostvarivati kroz podjelu proizvodnje i porez na dobit. Regionalne i lokalne zajednice također će dobivati naknade za eksploatirane količine ugljikovodika i zauzetost površine, koje investitor plaća tijekom cijelog životnog vijeka polja ugljikovodika.

– Računica je posve jednostavna, molekula plina koju proizvedemo na domaćim poljima znači toliko manju ovisnost o uvozu, odnosno veću energetsku sigurnost, a u ovom slučaju, zbog povoljnog ugovora s investitorom, i značajan novac za proračun, naglasio je ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Pogledajte ovdje što je predsjednik Udruge suvlasnika rekao o tome da Zagrepčane plinom neće više opskrbljivati Gradska plinara Zagreb, već Međimurje plin, koji je predstavio nižu ponudu.

Copy link
Powered by Social Snap