Pretraga

Kod susjeda više nema čuvanja kvadrata za crne dane, 170.000 praznih stanova mora dobiti stanare

A- A+

Vlada Crne Gore će do 2034. godine formirati poseban fond za izgradnju i upravljanje državnim stanovima. Uz to, donijela je i nacrt za Strategiju stambene politikom kojom će se pokušati riješiti pitanje priuštivog stanovanja. U Crnoj Gori postoji 170.000 praznih stanova, a susjedne vlasti će uvesti i represivne mjere za one koji te stanove ne žele iznajmljivati. Od ostalih ciljeva, valja izdvojiti poboljšavanje uvjeta stanovanja kao i uspostava bolje politike najma.

Crna Gora | Screenshot: HRT

Crna Gora | Screenshot: HRT

Crnogorska Vlada ima u planu formirati poseban fond za izgradnju i upravljanje državnim stanovima, piše poslovni.hr. Uz to, nedavno je predstavljen i nacrt Strategije stambene politike do 2034. godine. Zanimljivo, u susjednoj zemlji postoji oko 170.000 praznih stanova, a vlasti namjeravaju uvesti i represivne mjere za one koji ne žele iznajmiti prazan stan.

Kreiranje fonda do 2034.

Vlada Crne Gore zadala je rok za uvođenje novog fonda do 2034. godine. Urede će imati po cijeloj državi, u južnom, središnjem i sjevernom dijelu. Izradit će i registar najmoprimaca po općinama kako bi se moglo regulirati sivo tržište.

Izdvojeni članak

Crna Gora ruši rekorde s ilegalnom gradnjom: 100 tisuća bespravno sagrađenih objekata nitko ne dira

Planiraju uvesti subvencije za najam praznih stanova za socijalno stanovanje. To bi bila super vijest za njihove vlasnike koji bi ostvarili umanjenje ili oslobađanje poreza na dohodak, dobit i PDV-a. Na temelju podataka iz zadnjeg popisa stanovništva, takvih stanova ima 170.000 u Crnoj Gori.

Zanimljivo, Vlada namjerava uvesti i represivne mjere prema onim vlasnicima koji te stanove ne žele iznajmljivati. Ne navodi se koji bi to mogle biti mjere, ali spekulira se kako su u pitanju penali, odnosno novčane kazne i slično.

Koji su glavni ciljevi?

Crnogorske vlasti su predstavile i novi nacrt Strategiju stambene politike do 2034. godine, koji je Ministarstvo prostornog uređenja, urbanizma i državne imovine dalo u javnu raspravu do kraja prosinca. Uz to, u tijeku je i rasprava o akcijskom planu za iduću godinu..

Glavni cilj je osigurati priuštivo stanovanje za pojedince ili kućanstva koja iz različitih razloga ne mogu riješiti stambeno pitanje. Pitanje priuštivog stanovanja jedna je od glavnih tema u Europi, a nedavno je i Vlada Republike Hrvatske donijela novu stambenu strategiju u kojoj bi država mogla uzeti u najam privatne stanove i onda ih iznajmljivati po nižoj cijeni.

Izdvojeni članak

Priuštivo stanovanje kod susjeda: U planu je izgradnja 22 tisuće održivih stanova

Uz glavni cilj, strategija ima još četiri cilja, a to je: poboljšanje regulatornih uvjeta stanovanja, poboljšanje kvalitete, povećanje dostupnosti priuštivog stanovanja te uspostava bolje politike najma. Jedan od većih problema je činjenica da privatnici ne grade stanove za rješavanje stambenih problema građana. Zato je cilj primijeniti zapadni sustav i osigurati dostatan broj stanova u javnom sektoru za najam.

Nacionalni plan stambene politike u Hrvatskoj

U listopadu smo pisali kako je Hrvatska donijela Nacionalni plan stambene politike težak 1,2 milijarde eura. Postoje tri glavna cilja, a to su: priuštivo stanovanje, održivo stanovanje te stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. Ciljevi bi se trebali postići kombinacijom četiri poluge, financijske, porezne, zemljišne i ekološko – energetske.

Kako bi se plan ostvario, mijenjat će se više zakona odnosno donositi novi. Među njima i novi Zakon o gradnji, Zakon o prostornom uređenju, novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, novi Zakon o POS-u, a više o svemu pročitajte ovdje.

Slovenija kao primjer priuštivog stanovanja

U sklopu nedavnog ArhiBau sajma i konferencije, održana su predavanja o priuštivom stanovanju u zemljama Europske unije, među kojima su bili i predstavnici Slovenije. O pristupačnom stanovanju u susjedstvu govorila je Sanja Burzatović, predstavnica Stambenog fonda Slovenije, koja je iznijela vrlo zanimljive podatke.

Izdvojeni članak

Priuštivo stanovanje u Sloveniji: Gradi se 2.000 novih jedinica javnog stanovanja za najam

Čak 19 investicija je u različitim fazama izgradnje po cijeloj Sloveniji, što predstavlja 2.000 novih jedinca javnog stanovanja za najam. Nekoliko stambenih kompleksa već je završeno, čime su mlade obitelji i starije osobe dobile priuštiv dom za život. Najbolji primjer priuštivog stanovanja je kompleks zgrada ‘Novo Brdo’ u Ljubljani, a o svemu više pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap