Kranjčevićeva zaustavljena, je li moguće?! Arheolozi pronašli staro nalazište na mjestu stadiona
Izgleda da u najnepovoljnijem trenutku zagrebačka Trešnjevka postaje novo veliko arheološko nalazište – i to na kojoj lokaciji! Netom prije otvaranja gradilišta izgradnje stadiona u Kranjčevićevoj ulici iskopani su temelji zgrade stare tisuće godina. Zbog toga su radovi do daljnjeg na čekanju, a umjesto teške mašinerije na terenu su trenutno arheolozi. Stanovnici su na rubu živaca i ništa ne vjeruju dok stručnjaci upozoravaju: Nije ovo ništa čudno, na Trešnjevci su ranije nađeni prastari novčići!
Sretan 1. april!

Kranjčevićeva, arheološko nalazište | foto: Grad Zagreb
Radovi na stadionu u Kranjčevićevoj ulici željno se iščekuju, no sada se ne zna hoće li se gradilište uopće otvoriti. Pred dolazak teške mašinerije na kultnu lokaciju na Trešnjevki stiže potpuno neočekivana vijest – stadion je sada arheološko nalazište!
Uslijed rušenja okolnih objekata i pripreme terena na prostoru stadiona na dubini od 3 metra pronađeni su ostaci građevine iz rimskog razdoblja, a ova otkrića jedan su od razloga zbog kojih se i otezalo s otvaranjem gradilišta. Sad kad je otkrivena tajna, ključno pitanje je kako dalje?
Gdje će igrati Dinamo?
U rujnu 2024., oko stadiona u Kranjčevićevoj već se naveliko rušilo. Priličnu kontroverzu izazvalo je uklanjanje objekata koji su okruživali legendarni zagrebački stadion desetljećima. No, nitko nije mogao naslutiti što se krije pod njihovim temeljima!
Taman kad se činilo da dugo najavljivani projekt Kranjčevićeve ulazi u mirnu fazu početka radova poslije svih peripetija s odabirom izvođača – veliko iznenađenje. Nevjerojatni preokret arheološkog otkrića sada zadaje ozbiljne glavobolje ne samo izvođačima i Gradu, već i stanovnicima Trešnjevke koji su se taman pomirili s time da će se u kvartu narednih mjeseci opasno rondati, no da će po završetku radova imati novi nogometni stadion.

Kranjčevićeva gradilište | foto: Bauštela.hr
Sada se o početku radova ne zna baš ništa, kao ni koja je bez ‘Kranjče’ alternativa za Maksimir. Kao najizglednija opcija trenutno se čini novi stadion u Sesvetama.
Trešnjevka već ima nalazišta
Umjesto bagera, na terenu su danas stručnjaci koji istražuju detalje arheološke baštine. Glavni arheolog na lokaciji, profesor Indian Jonić, tvrdi da se znalo za postojanje rimskih svetišta sjeverno od rijeke Save. Zagrebu najbliže rimsko naselje, Andautonija, nalazi se pored sela Šćitarjevo, južno od Save.
– Radi se o jednom iznimnom otkriću. Teško je ovako rano prosuđivati. Za sada znamo da se radi o jednom manjem objektu, dimenzija otprilike 8 sa 6 metara, a sve upućuje da pripada rimskom božanstvu Merkuru pošto su hramovi posvećeni njemu uglavnom manjih dimenzija, rekao je.
Profesor otkriva da je zasada otkrivena samo jedna prostorija, no dodaje da je nalazište pravo vrelo povijesnih tajni. U blizini današnje Trešnjevke, napominje, 1960-ih godina su također prilikom gradnje, pronađeni rimski novčići koji bi mogli biti povezani s ovim novim otkrićem.

Kranjčevićeva gradilište | foto: Bauštela.hr
– Područje između Save i obronaka Medvednice sigurno je bilo naseljeno u antičkim vremenima. Nekoliko dokaza nam to potvrđuje. Kao prvo, velik broj pronalazaka ostataka predmeta iz tog doba. U susjedstvu se nalazila Andautonija. Nije još utvrđen odnos između tog naselja i ovoga bliže Medvednici. Radi li se o zasebnom rimskom gradiću ili raštrkanih građevina koje su na neki način pripadale stanovnicima Andautonije, kaže.
Stanovnici na rubu
Stanovnici Trešnjevke, s druge strane, na rubu su živčanog sloma. Ne mogu vjerovati da im je u neposrednoj blizini sada novo važno arheološko nalazište. Prvenstvno zbog lokacije! Istovremeno su skeptični spram arheologa i nalazišta. Uvjereni su – na kraju će se ispostaviti da je sve skupa bila velika zabuna.
– Ja ne znam za nikakav hram rimskom bogu. Znam da se tamo nekada prije nalazio jedan kiosk. Dućančić mali. Možda su to pronašli, rekao je dugogodišnji stanovnik Trešnjevke Stanko.
Sretan 1. april!
Ovdje pročitajte cijelu pravu priču o stadionu na Kranjčevićevoj.