Kreće milijunska rekonstrukcija dalmatinske kule iz 16. stoljeća, izgradila su ju složna braća Cambi
Grad Kaštela raspisao je natječaj za izvođenje radova rekonstrukcije Kule Cambi u Kaštel Kambelovcu. Riječ je o velikoj investiciji, procijenjene vrijednosti 1,6 milijuna eura. Gradilište bi trebalo biti otvoreno početkom svibnja, a predviđeno je da radovi traju 20 mjeseci. Ponude potencijalnih izvođača radova zaprimaju se do 4. travnja. Ovaj zahtjevan građevinskih zahvat obuhvatit će radove svih bauštelskih struka, a projekt predviđa maksimalno korištenje prirodnih materijala, kamena i drva.

Kula Cambi | foto: Booking
Kulu Cambi kružne tlocrtne osnove s mostom prema kopnu sagradili su 1478. godine braća Jerolimu i Antonu Cambi, a 1566. Frane Cambi nasuo je prostor sjeverno i istočno od kule i utvrdio ga obrambenim zidom s kulama na sjeverozapadu i jugoistoku. Kula je sačuvala svoj izvorni izgled, te se danas sastoji se od prizemlja, tri kata i mašikula na četvrtom katu, stoji u službenom zapisu Registra kulturnih dobara RH.
Oko kule se formirao sklop kuća obitelji Cambi. Na istočnom pročelju današnje trokatnice vidljiva je lastavica nekadašnje kuće te bogata renesansna balustrada. Kula je danas zaštićeno kulturno dobro koje je konačno dočekalo financiranje neophodno za rekonstrukciju. Investitor je Grad Kaštela koji traži izvođača radova. Otvaranje gradilišta planirano je za svibanj, a radovi su vrijedni 1,6 milijuna eura.
Rušenje i zemljani radovi
Rekonstrukcija Kule Cambi obuhvaća najprije rušenje dijela konstruktivnih elemenata, a ističe se kako svi radovi na demontaži i rušenju na objektu trebaju biti izvedeni uz potrebnu pažnju, da ne bi došlo do neplaniranog oštećivanja. Također, sav kameni materijal iz demontaže i rušenja koji se pokaže iskoristiv za gradnju treba za tu svrhu biti i upotrijebljen.
Rušit će se betonska podloga u prizemlju u prolazu prema dvorištu, okvir vrata u kamenim nosivim zidovima, te ploča krova i međukatnih konstrukcija nad drugim i trećim katom kule, nakon čega će biti obavljena i demontaža samog krova. Također, uklanjati će se stari vrata i prozori, te će se obaviti demontaža horizontalnog drvenog poda iznad konzola mašikula na najvišem katu kule.
Radovi će obuhvatiti i demontažu starog pločnika s podlogom od crvenice ukupne debljine 20 cm u prizemlju okrugle kule i u dvorištu građevine nakon što se skine šljunak kojim je zasut. Obavit će se i složen zahvat odzidavanja zazida otvora i rušenja zidova od kamena/ opeke ispod stubišta i na terasi, parapeta terase i nadozida južnog zida kuće u kamenu.
U sklopu ovih radova bit će i otucana vapnena žbuka s vanjskih pročelja građevine do zdrave podloge. Kao i obavljeno probijanje temeljnog zida debljine za postavljenje kanalizacijske odvodnje ili vodovodnog i električnog dovoda.

Kula Cambi | foto: Registar kulturnih dobara
Beton, gips-karton i žbuka
Velik dio projekta odnosi na armirano betonske radove. Tu je betoniranje ojačanja temelja, temeljne ploče unutar građevine, te betoniranje serklaža i pripadajuće ispune po vrhu nosivih zidova građevine. Betonirat će se i nadvoj iznad otvora u zaobljenom kamenom zidu kule s dva kamena lica u trostranoj oplati, te nadvoj iznad otvora u kamenom zidu s jednim kamenim licem u trostranoj oplati.
U dvorištu je planirano pak betoniranje dva drenažna kanala po jedan sa svake strane temelja porušenog povijesnog zida unutar jarka. Kao i betoniranje same podne površine dvorišta.
Kada su u pitanju zidarski radovi dobar dio njih se odnosi na pregrađivanje i spuštanje stropova gips-kartonskim pločama uz izolaciju mineralnom vunom. Biti će tu i dosta žbukanja. I to vanjskih zidova luminara, ventilacijskih šahtova, bokova prozora u kuli i zabata susjedne, južne kuće rustičnom žbukom na bazi riječnog pijeska, unutrašnjih zidova i zakrpa od opeke.
Drvo i kamen
Obnova se uvelike oslanja na tesarske i krovopokrivačke radova koji će biti opsežni. Od drvene građe radit će se međukatna konstrukcije nad drugima katom i krova građevine, luminari, daščane oplate međukatne konstrukcije i krova, te gredice za potkonstrukciju krova.
Ovdje treba reći i da će se izvedba strehe krova (grundala) izvesti pločama od lomljenog (bijelog) kamena koje će se ugraditi u produžni mort. Sam pokrova bit će od mediteran crijepa.
Oblaganje poda prizemlja, podesta i stubišnog prostora obavit će se kamenim pločama dimenzija 50 x 50 cm debljine 4 cm od bijelog vapnenca I. klase, jednolične strukture bez pukotina. A od kamena će biti i prozorske klupčice, te drugi dijelovi okvira prozora. Na balkonu istočnog pročelja bit će pak ugrađena kamena ploča.
Doznajte ovdje sve o rekonstrukciji Palače Hrvatskog povijesnog muzeja.