U Splitu pokreću Gradski projekt ‘Istočna obala’: Krenulo javno savjetovanje
Iz Grada Splita pozivaju građane na sudjelovanje u internetskoj anketi kojom žele propitati mišljenja i stavove te doznati prijedloge Splićana vezane uz Gradski projekt ‘Istočna obala’ koji se upravo razvija. Anonimna je i kratka, imamo link.
– Želja nam je taj proces voditi na načelima stručnosti, ali i široke uključivosti i transparentnosti. Stoga nam je važno dobiti vaša mišljenja, kao i prijedloge o načinima realizacije, kako bismo što efikasnije i kvalitetnije pripremili i realizirali ovaj, za Split i sve nas, iznimno važan projekt, poručili su iz Grada na svojim stranicama.
Anketu možete naći na ovom linku. Sastoji se od 12 pitanja od koji su neka:
- Gradski projekt ISTOČNA OBALA, kada se ostvari, hoće li bitno utjecati na opći razvoj društvene situacije u Splitu i kakvom je predviđate?
- S obzirom na to da je riječ o novim urbanističkim inicijativama u jednom atraktivnom prostoru, o kojim društvenim posljedicama bi trebalo voditi računa?
- Što prema Vašem mišljenju ovaj prostor Istočne obale znači u nekom mediteranskom okružju?
- Kako efikasno aktivirati javnost i građane u pripremi ovoga Projekta?
Anketa je anonimna, a prikupljeni rezultati koristit će se isključivo u istraživačke svrhe za pripremu navedenog Projekta.
Puljak i Istočna obala
Splitski gradonačelnik Ivica Puljak i njegov zamjenik Bojan Ivošević u petak su prošetali od ‘Srebrnih vrata’ do Istočne obale u Splitu.
– Na Istočnoj obali Split nema potpunu ingerenciju nad svojim prostorom i nema suradnju države i Županije u rješavanju problema, pa se oni mjesecima ne mogu riješiti. Ovdje se godinama nalaze potpuno nelegalni kiosci i mi smo se odlučili s time uhvatiti ukoštac, no zbog viška birokracije i opstrukcije na višim razinama to traje predugo, više od sedam mjeseci, upozorio je splitski gradonačelnik Puljak.
Njegov zamjenik Bojan Ivošević objasnio je da na prometnici na Istočnoj obali, koja vodi prema trajektnoj luci i svim srednjodalmatinskim otocima, po zemljišniku naprosto ne postoji, kao ni nogostup. Za tu instituciju, kaže, vrijeme je doslovno stalo 1951. godine.
-U tom suludom birokratskom sustavu Županija, koja je inače nadležna za pomorsko dobro, od nas je tražila dokaze da cesta doista jest cesta te da nogostup jest nogostup. Lučka kapetanija, koja je ranije postupala na pomorskom dobru, ovdje to nije željela učiniti. Država nam je okrenula leđa, a Županija tražila dlaku u jajetu. Nemoguće je uvoditi red tamo gdje je država otvorila prostor za toliko različitih nadležnosti da na koncu nije nadležan – nitko. Građani su iritirani jer ovo traje punih sedam mjeseci, ali vjerujem da će problem uskoro napokon biti riješen, do ljeta ove godine, rekao je Ivošević.