Pretraga

Veliki povratak Kućnog reda kao alfe i omege života u stambenim zgradama

A- A+

Ako ste odrasli u stambenoj zgradi 1970-ih i 1980-ih sigurno se sjećate velikog plakata s crnim tiskanima slovima kojima je ispisano ‘Kućni red’. Obično je stajao u haustoru, uz poštanske sandučiće, a njime je bilo definirano vrijeme kućnog mira, obaveza čišćenja zajedničkih prostorija, način korištenja zajedničkih prostorija i još brojne druge ‘sitnice’ koje su presudne za slogu suvlasnika. I Kućni red se poštivao. Za razliku od situacije kakva je danas gdje je u zgradama međusobno poštivanje, pa čak i poznavanje, stanara mahom stvar prošlosti. No, to bi se u 2025. trebalo promijeniti stupanjem na snagu Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji propisuje unificirati kućni red na nacionalnom nivou. Pa čak i sankcije za njegovo kršenje.

zgrada ‘Raketa’ u Zagrebu | unisplash

Pozadina donošenja Zakona o upravljanju i održavanju zgrada činjenica je da je ovaj sektor gotovo 20 godina reguliran nedostatnim djelićima drugih propisa, a najviše Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, te pripadajućom Uredbom o održavanju zgrada. Posljedica takvog stanja je teško i neučinkovito upravljanje zgradama što pak ima brojne posljedice među kojim se ističe onemogućeno ispunjavanje obveza vlasnika zgrada na njihovom održavanju u skladu s propisima o gradnji.

Izdvojeni članak

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada: Sve o klimama, dizalima i izdašnim novčanim kaznama

No, ne samo. Kada se gleda šira slika, u gotovo svakoj zgradi u Hrvatskoj postoji i jedan puno prizemniji problem koji bi Zakona o upravljanju i održavanju zgrada trebao riješiti. To je više od 20 godina ne postojanja unificiranog kućnog reda, kao i obaveze pridržavanja istog.

Unificirani kućni red

Novost koja se u mnogim zgradama željno očekuje je definiranje kućnog reda i propisivanje sankcija za njegovo ne pridržavanje. Kućni red bit će unificiran, odnosno Opće odredbe kućnoga reda u zgradama propisat će ministar nadležan za prostorno uređenje i graditeljstvo pravilnikom.

Opće odredbe će propisivati uredno korištenje zajedničkih prostora u zgradi, dozvoljenu razina buke u korištenju posebnih dijelova zgrade, sprječavanje skupljanja otpada u posebnim dijelovima zgrade, vremensko razdoblje kućnog mira kao i odstupanja u ograničenim slučajevima, obveze vlasnika stanova koji iznajmljuju svoje stanove, a sve kako bi se stanarima omogućio mir i sigurno stanovanje.

Uz dodatak da suvlasnici zgrade mogu natpolovičnom većinom donijeti posebne odredbe kućnoga reda u okviru redovite uprave. One ne mogu odstupati od općih odredbi i važećih propisa.

Novčane kazne za nepoštivanje

Suvlasnik koji se ne bude pridržavao odredaba kućnog reda za svaku utvrđenu povredu bit će dužan uplatiti na račun zajedničke pričuve novčani iznos u trostrukom iznosu od iznosa mjesečne zajedničke pričuve propisane novim Zakona.

Dodatno, ako bi se od strane istog suvlasnika opetovano ponavljale povrede kućnog reda, suvlasnici mogu pokrenuti i druge pravne mehanizme za poštivanje odredbi kućnog reda. Tu se misli na odgovarajuće sudske i upravne postupke za naknadu štete, za zabranu imisija te za isključenje iz suvlasničke zajednice.

Koje vas odredbe novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada izravno pogađaju?

Snaga zajedništva suvlasnika

Svaki suvlasnik koji primijeti povredu kućnog reda definiranu novim Zakonom može takvu povredu dokumentirati na primjereni način i potom inicirati prikupljanje potpisa na obrazloženu odluku kojom će suvlasnici utvrditi takvu povredu.

Povreda kućnog reda je utvrđena kada suvlasnici koji imaju natpolovičnu većinu potpišu odluku o povredi kućnog reda. Također, suvlasnici zgrade mogu natpolovičnom većinom donijeti posebne odredbe kućnoga reda u okviru redovite uprave, ali one ne mogu odstupati od općih odredbi i važećih propisa.

Doznajte ovdje što na Zakon o upravljanju i održavanju zgradu kažu iz Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada Grada Zagreba.

Copy link
Powered by Social Snap