Pretraga

Zagrebački GUP opet ‘pao’: Ministarstvo uskratilo suglasnost, sadržaj i dalje ‘protuzakonit’

A- A+

Zagrebački GUP opet je ‘pao’. Generalni urbanistički plan Grada Zagreba posljednji put donesen je 2007. godine. Otad je samo mijenjan, a ni posljednje cjelovite izmjene i dopune nisu posebno ‘svježe’. Stoga je Grad Zagreb odlučio unijeti nove izmjene u stari GUP, no u tom naumu dosad su se već jedanput našli ‘pred zidom’ zbog uskrate suglasnosti nadležnog ministarstva. Iako su navodno ispravili sve greške, po završetku još javne rasprave, stiže hladan tuš – ponovno odbijanje. Bačić tvrdi da nisu unesene sve izmjene i da je sadržaj GUP-a i dalje ‘protuzakonit’.

Zagreb GUP izmjene | foto: screenshot/Unsplash

Zagrebački GUP ponovno je ‘pao’, sada već drugi put zaredom. U stvari, nakon treće održane javne rasprave i dorade Konačnog prijedloga Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba, Ministarstvo mu je uskratilo svoj ‘blagoslov’.

– S obzirom da Grad Zagreb nije bio dosljedan u poštivanju mišljenja Ministarstva, Ministarstvo je dopisom od 27. ožujka 2025. godine ponovno zatražilo ispravak pojedinih odredbi GUP-a, objavljeno je na stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u subotu, 29. ožujka 2025. godine.

Izdvojeni članak

Ogroman rizik za top lokacije u Zagrebu: Kako Velesajam, Gredelj i Blato spasiti od betonizacije?

Grad, je očekivano, nezadovoljan odlukom i proziva nadležne da ‘traže dlaku u jajetu’. Oni odgovaraju: ‘Iako je dopunjeni GUP dorađen, to nije učinjeno dosljedno u svim njegovim odredbama’.

Ministarstvo gradu ponovno uskratilo suglasnost za izmjene i dopune GUP-a | foto: MPGI

Pokretanje javne rasprave

Podsjećamo, na ljeto prošle 2024. godine, pokrenuta je javna rasprava o izmjenama i dopunama GUP-a Grada Zagreba. Kako je potpuno novi GUP posljednji put donesen još 2007. godine, a zadnje cjelovite izmjene i dopune usvojene 2016. godine, u travnju 2023. godine donesena je odluka o potrebi novih izmjena ovog glavnog dokumenta za prostorno uređenje grada. Kao tri glavna cilja predloženo je više društvenih sadržaja i zelenih površina te unaprjeđenje prostornih kvaliteta.

– Ovim izmjenama i dopunama GUP-a Grada Zagreba uvodimo red u prostor nakon desetljeća neuravnotežene gradnje, osiguravamo prostor za društvene sadržaje, čuvamo i širimo zelene površine te uvodimo preporuke za zelenu gradnju, rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba, na prvi dan javne rasprave u lipnju 2024. godine.

Prvi ‘pad’ GUP-a

Rasprava je trajala od 28. lipnja do 12. srpnja, a potom se s izmjenama i dopunama trebalo usuglasiti i nadležno Ministarstvo. S istima se nisu usuglasili, a ministar Branko Bačić vrlo brzo je na konferenciji za medije ispričao u čemu je bila ‘kvaka’.

parkirna mjesta u Centru Zagreba | unsplash

– Sadržajno je protuzakonit. Naime, tekstualni dio GUP-a sadrži 108 članaka, od kojih ih je 87 bilo u izmjeni. Kad mi u Vladi predlažemo izmjene zakona, ukoliko je ta izmjena zakona više od 50 posto članaka izvornog zakona, u pravilu se ide u izradu novog zakona. Ne, uvijek, ali se u pravilu ide. Ovdje je praktički 90 posto članak postojećeg GUP-a bilo u izmjeni, rekao je o dokumentu izmjena i dopuna.

Nakon ovakve odluke nadležnih, uslijedila je nova, treća po redu, javna rasprava, a Grad nije bio sretan. Ipak, najavljivali su kako su ispravljene sve, do zadnje istaknute nepravilnosti te da nema razloga da ovaj put GUP ne ‘prođe’. Ubrzo ipak stiže neugodna vijest.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Pola stoljeća čekanja na cestu u Dubravi i jedna kuća u pat poziciji

Izmjene opet odbijene

Nakon još jedne javne rasprave Grad Zagreb je 28. ožujka ove godine zaprimio dopis kojim se po drugi put traže ispravci u Konačnom prijedlogu Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana. Iz dokumenta koji je neslužbeno objavio jutarnji.hr, Ministarstvo obrazlaže razlog ponovne uskrate suglasnosti Gradu Zagrebu.

Iz dokumenta ‘Suglasnost na Konačni prijedlog Izmjena i dopuna Generalnoga urbanističkog plana grada Zagreba’, da se iščitati kako izmjene i dopune ‘nisu u cijelosti ispravljene kako je traženo’. Navedeni su i točni naputci za daljnje ispravke teksta, a o svemu se oglasio i Bačić.

Branko Bačić | Foto: Vlada RH

– Dostavljenom ispravljenom dokumentacijom se i dalje na određenim lokacijama onemogućuje izdavanje lokacijskih dozvola na prostorima kojima je to moguće temeljem Zakona, te se propisuju obveze javnog arhitektonskog natječaja na lokacijama protivnim Zakonu, komentirao je ministar.

Grad ne mari za Zakon

Ministar je dodatno obrazložio koje su manjkavosti dokumenta izmjena i dopuna. Naveo je kako se u neispravljenim dijelovima ističe neusklađenost GUP-a s člancima 55. i 56. te s člankom 146. stavak 2. Zakona o prostornom uređenju.

Istaknuo je dva glavna razloga za ponovnu uskratu suglasnosti. Prvi je neusklađenost GP-a sa zakonom u vidu javnih arhitektonskih natječaja, gdje nije u skladu s pisanim zahtjevom Ministarstva unesene potrebne dopune.

Drugi razlog je ograničavanje lokacijske dozvole koju Grad želi ograničiti ondje gdje njeno izdavanje ministarstvo propisuje. Prvi razlog potkrijepljen je primjerom iz prakse gdje Grad, usprkos zakonu, za izvedbu gradskog stadiona u Kranjčevićevoj nije proveo arhitektonsko-urbanistički natječaj.

gradonačelnik Tomašević i zamjenica gradonačelnika Dolenec | foto: Grad Zagreb

Sigurnost nije poljuljana

Po zaprimljenoj odluci, o svemu se odmah oglasio i Grad Zagreb. Tvrde kako je s Ministarstvom održan čitav niz sastanaka na kojima se raspravljalo o spornim dijelovima Prijedloga izmjena i dopuna, na kojima se nitko nije obazreo na one zbog kojih je sada ponovno uskraćena suglasnost za njihovo donošenje. No, zaključuju, neće ih to zaustaviti u naumu mijenjanja postojećeg GUP-a.

– Očito je da nam traže dlaku u jajetu, ali neće nas to zaustaviti. Donijet ćemo ovaj GUP, bez obzira koliko puta nam ga vraćali, jer je u interesu građana grada Zagreba, rekao je gradonačelnik Tomašević.

Ovdje pročitajte o zanimljivoj ideji predloženoj starim GUP-om, a odnosi se na proširenje tramvajske mreže u Dubravi.

Copy link
Powered by Social Snap