Milijunska obnova male bolnice okružene perivojem iz 12. stoljeća, ugovoren izvođač radova
Ugovoreni su građevinski radovi na cjelovitoj obnovi zgrade Odjela IV Službe za produženo liječenje i palijativnu skrb u Novom Marofu, a koja djeluje u sklopu Opće bolnice Varaždin. Vrijednost ugovora iznosi 5,23 milijuna eura s PDV-om, a izvođač radova je DOMinvest iz Zagreba. Zagrada je zaštićen spomenik kulture, a ovaj projekt korak bliže uspostavi Nacionalnog centra palijativne skrbi. Treba reći i da zgradu okružuje perivoj iz 12. stoljeća koji će u sklopu ovog projekta dobiti neke poboljšice.

Opća bolnica Varaždin | foto: Opća bolnica Varaždin
U niskom je startu otvaranje gradilišta u sklopu ispostave Opće bolnice Varaždin u Novom Marofu. U sklopu radova obavit će se konstrukcijska obnovu, povećati energetska učinkovitost te objekt prilagoditi suvremenima standardima u medicini. Posao će obaviti DOMinvest.
– Obnavlja se dvorišna zgrada broj četiri, koja je nakon potresa oštećena i pod zaštitom je kulturne baštine. Vrijednost projekta prelazi 5,7 milijuna eura, a financira se iz Fonda solidarnosti, NPOO-a i državnog proračuna. Zahvaljujem Varaždinskoj županiji i županu koji su do sada uložili dodatnih pola milijuna eura. Sada ćemo opremiti Odjel 2B i time dobiti dodatne smještajne kapacitete, ukupno 89 kreveta, što nas čini najvećim palijativnim centrom u Hrvatskoj. Cilj nam je da Služba u Novom Marofu postane Nacionalni palijativni centar, Klenovnik Nacionalni respiracijski centar, a u Varaždinskim Toplicama već imamo Spinalni centar, rekao je u povodu ugovaranja posla ravnatelj Opće bolnice Varaždin, Damir Poljak.
Obuhvat radova
U cijeloj zgradi se predviđa uklanjanje pregradnih zidova te izvedba novih. Vanjski zidovi će se na dijelovima ojačavati torkretom, dok će svi zidovi biti obloženi toplinskom izolacijom s unutarnje strane. Isto tako, slojevi stropnih konstrukcija svih etaža se uklanjanju i izvode se novi. Izvesti će se armiranobetonska tlačna ploča koja će omogućiti horizontalnu krutu dijafragmu čime će se povećati protupotresna otpornost cijele zgrade.
Potkrovlje će postati korisna površina za zaposlene, a izvesti će se novo armiranobetonsko stubište između kata i potkrovlja. Izvest će se unutarnje teretno dizalo u ljekarni čime će se olakšati transport robe između skladišta u suterenu i prizemlju zgrade. Postojeće vanjsko dizalo će se servisirati, a povezivati će prizemlje i kat Odjela za produženo liječenje.
Uklonit će se i podna konstrukcija suterena te će se izvesti nova armiranobetonska ploča u jednoj razini, a biti će izvedena niže od postojeće, kako bi se osigurala minimalna svijetla visina prostorija. Također će se izvesti nova armiranobetonska podna ploča prizemlja, tako da razina poda bude u jednoj ravnini, kako bi se olakšao rad s osobama smanjene pokretljivosti.
U svim etažama izvode se spušteni stropovi za provod strojarskih i elektroinstalacija. Zgrada će imati dva ulaza, za dva odvojena odjela. Jedan odjel će biti Odjel za produženo liječenje u prizemlju i na katu, a drugi će biti poliklinika koja će biti samo u južnom dijelu zgrade u prizemlju.

bolnica Novi Marof | foto: EOJN
Što će biti s Perivojem?
Objekt zahvata nalazi se unutar spomenika parkovne arhitekture (botanički park), perivoja sa zdravstvenim zgradama. Perivoj je vjerojatno nastao krajem 12. stoljeća, odmah nakon izgradnje dvorca. Sredinom 19. stoljeća imao je izrazito romantičarska obilježja, koja su danas prisutna tek u tragovima.
Zgodno je i spomenuti kako se u sjevernom dijelu perivoja nekada se nalazilo jezero, a važan element perivojne kompozicije bile su raznolike vizure na brojne cvjetne akcente (rondele s egzotičnim i raznobojnim grmovima i cvijećem). Na žalost, od nekada velikog broja egzota danas su preostali tek pojedini primjerci, dok prevladavaju autohtone vrste šumske zajednice hrasta lužnjaka i graba. Ovim zahvatom će se minimalno zadirati u prostor perivoja. Prvenstveno će se omogućiti propisan pristup vatrogasnim vozilima u slučaju požara, dok će ostale preinake biti fokusirane na urbano uređenje postojećeg perivoja.
No, rekonstruirat će se stube na padini a južne strane objekta te obnoviti fontana na zapadnoj strani objekta. Dodati će se urbana oprema za sjedenje, kao i oprema za odlaganje smeća. Postojeća fontana će se urediti u funkcionalno stanje. Rušenje postojećih biljnih elemenata nije planirana. Postojeće će se eventualno urediti i oblikovati.
U kontekstu perivoja napominje se kako je moguća sadnja novih stabala, eventualne sanitarno oblikovne intervencije te obnova fontane (ribnjaka) na zapadnoj strani. Ove je zahvate potrebno je provesti sukladno Projektu zaštite i obnove perivoja u Novom Marofu.

bolnica Novi Marof | foto: EOJN
Nacionalni centar palijativne skrbi
Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak dodao je kako je ova investicija korak bliže uspostavi Nacionalnog centra palijativne skrbi.
– Trenutno je u tijeku, provodi se ili je već ugovoreno sedam velikih projekata ukupne vrijednosti 150 milijuna eura: od OHBP-a i dnevne bolnice, Spinalnog centra, Centralnog operacijskog bloka, uređenja Minerve, nove zgrade županijskog Zavoda za javno zdravstvo, do obnove bolnica u Novom Marofu i Klenovniku. Moji baka i djed su prije dvadesetak godina ovdje proveli posljednje dane života. Kad se usporede tadašnji i današnji uvjeti, razlika je ogromna, a jedino što je ostalo isto je posvećenost naših djelatnika svakom pacijentu. Upravo zato im želimo osigurati još bolje uvjete rada, a pacijentima pružiti najbolju moguću skrb, rekao je Stričak.
Doznajte ovdje sve o sudbini bolnice Blato.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.