Pretraga

Solarni paneli budućnosti su na domak ruke, bit će 50% jeftiniji i učinikovitiji

A- A+

Istraživači su napravili pomak s takozvanim čudesnim materijalom koji je oborio rekord učinkovitosti za proizvodnju električne energije solarnih ploča. Najavljuje se kako će sljedeće generacije solarnih ploča biti 50 posto jeftinije i 50 posto učinkovitiji od tradicionalnih silicijskih ćelija.

Solarni paneli i vjetrenjače | Pixabay

Tim iz kineske tvrtke za solarnu tehnologiju Longi postavio je novi svjetski rekord od 33,9 posto za tandem solarnu ćeliju silicij-perovskit, oborivši prethodni rekord koji je u svibnju ove godine postavilo Sveučilište znanosti i tehnologije kralja Abdullaha (KAUST) u Saudijskoj Arabiji, piše independent.co.uk.

Novi rekord učinkovitosti također je probio teoretsku granicu od 33,7 posto po prvi put standardnih ćelija s jednim spojem, koje se nalaze u komercijalnim solarnim pločama.

– Ovo pruža značajne empirijske podatke za demonstraciju prednosti tandemskih solarnih ćelija od kristalnog silicija i perovskita u odnosu na jednospojne solarne ćelije od kristalnog silicija u smislu učinkovitosti. Pojava tandem tehnologije kristalnog silicija i perovskita otvorila je novi put za razvoj tehnologije sljedeće generacije visokoučinkovitih solarnih ćelija. To znači da isto područje, apsorbirajući istu svjetlost, može emitirati više elektriciteta, kažu tvrtka u izjavi.

Izdvojeni članak

Revolucija u građevinarstvu: Znanstvenici razvili cement koji proizvodi električnu energiju

Solarni paneli

Teorijska granica učinkovitosti silicij-perovskit tandem solarnih ćelija je 43 posto, no malo je vjerojatno da će se ta razina ikada postići u komercijalnoj mjeri.

Prva proizvodnja ultra učinkovitih perovskitnih solarnih panela mogla bi započeti u Kini, a istraživači sa Sveučilišta Nanjing rekli su ranije ove godine da je otkriće u dizajnu omogućilo masovnu proizvodnju. Prema istraživačima, paneli sljedeće generacije bit će 50 posto jeftiniji i 50 posto učinkovitiji od tradicionalnih silicijskih ćelija, no stope učinkovitosti i dalje će biti daleko od razina postignutih u laboratoriju.

Izdvojeni članak

Novi materijal čija boja ne utječe na zagrijavanje površine, nastao po uzoru na krila leptira

Britanci već rade na komercijalizaciji

Britanski startup Oxford PV, koji se izdvaja iz Sveučilišta u Oxfordu, već je u procesu komercijalizacije tehnologije, s nadom da će kasnije ove godine započeti potpunu proizvodnju u njemačkom pogonu.

– Trenutni silicijski solarni paneli dosegli su svoje fizičke granice. Imamo način da transformiramo učinkovitost ovih solarnih ćelija s perovskitom. Daleko najveći izazov su trajnost i pouzdanost. Već imamo veliku učinkovitost – mnogo veću od trenutnih silicijskih ćelija – tako da većinu našeg istraživanja i razvoja trošimo na povećanje pouzdanosti, a ne učinkovitosti, rekao je Chris Case, glavni tehnološki direktor Oxford PV-a, za independent.co.uk u kolovozu.

Copy link
Powered by Social Snap