Pretraga

Bauštela u malom: Mario ozbiljno gradi i oprema svoje minijaturne kuće

A- A+

Umirovljeni vojnik Mario Jerković možda ne ustaje svako jutro zorom i odlazi raditi na bauštelu, ali zato zaista gradi i oprema kuće. Doduše u umanjenom mjerilu, ali ipak od klasičnih materijala poput drva i stirodura. Sve je počelo iz znatiželje, a pretvorilo se u hobi i zavidnu vještinu. Ispričao nam je kako svoje kućice izrađuje i od kuda inspiracija.

Mario Jerković izrađuje božićne kućice

Mario Jerković izrađuje božićne kućice | Foto: Mario Jerković

Vrijeme je blagdana i bliži se Božić, savršen ‘tajming’ za otkrivanje novih hobija, poput izrade božićnih kućica, jaslica i figurica. O tome, ali i o materijalima koje koristi te o samom procesu izrade pričao nam je umirovljeni vojnik Mario Jerković. Kao pravi majstor kreirao je realistične kućice i jaslice kojima je udahnuo život i duh Božića.

Inspiracija kućice iz Afganistana

Nekada vam je za inspiraciju potreban prijatelj, a nekada vaše osobno iskustvo. U Marijevom slučaju, pomoglo mu je i jedno i drugo. Čak dva puta je bio u Afganistanu gdje je vidio kako izgledaju njihove kuće, što je bila inspiracija, odnosno motiv za njegov fantastičan ručni rad.

– Na ideju sam došao potaknut jednim ručnim radom koji mi je pokazao kolega, koji je sam izrađivao jaslice. Do tada samo koristio one kupljene pa sam htio isprobati nešto slično. Pošto sam dva puta bio u Afganistanu i vidio njihove kućice po zabačenim selima i brdima, došli mi je da iskoristim te slike pri izradi kućica. Tako sam i krenuo s izradom svojih radova početkom dvanaestog mjeseca 2020. godine, prisjetio se Mario.

Iako je prvotno bila puka znatiželja kako će ispasti prvi rad, svaka sljedeće kućica bila je sve bolja, što se pretvorilo u jedan veliki hobi. Od početnih malih jaslica i pojedinačnih kućica, sve to je preraslo u nešto veće, tako da Mario izrađuje i komplekse s više kućica. Stoga ni ne čudi činjenica da je za svoje radove zaradio i veliko priznanje pobjedom na nagradnom natječaju u Međimurju.

Kućice i jaslice

Kućice i jaslice | Foto: Mario Jerković

Stirodur, lemilica, ljepilo za pločice…

Iako je materijal za izradu raznolik, Mario najviše koristi drvo i stirodur. U početku je, kako kaže, prozore, vrata, krovove i slično, izrađivao od drvenih letvica i špatula. U zadnje vrijeme odlučio se koristiti stirodur jer je lakši za obradu i realističniji, što se vidi iz priloženih fotografija. Za izradu koristi URSA stirodur od vanilije, ili kako ga zove ‘žuti’. Iako se na prvu ne bi reklo, za izradu ovakvih kućica, u vama mora ‘čučati’ jedan talentirani majstor, kao da ste na gradilištu.

Od samih početaka otkrio je i nove alata. Prije je elemente, odnosno zidove, izrezivao ručno. Kako rukom ne možete biti dovoljno mirni i precizni, kupio je rezač s vrućom žicom. Za ostale elemente kuće, od cigli do blokova, koristi lemilicu i skalpel, a onda kao pravi ličilac i keramičar koristi Jupol i ljepilo, dok na kraju završni izgled osvijetle led lampica. One daju poseban ugođaj jer, kakva je to božićna kućica bez struje. Uz sve to, izuzetno pazi i na detalje.

Izdvojeni članak

Foto: Bliži se Božić, a ovakav majstorski bor još niste vidjeli

– Za precizan rez, mislim na spojeve zidova, ako zidovi nisu ravni, bježe i budu na koso, s rezačem sada ide sve po ‘pe esu’. Ciglice ili kamen, kamene blokove, izrezujem malom lemilicom i onda rubove dodatno obradim preciznim skalpelom. Kada je kućica završena i oblikovana premažem je, ili glet masom ili ljepilom za pločice i onda slijedi bojanje. Fasade kućica bojama razrijeđenim Jupolom u koji dodajem tonere DIPI-ja, smeđi najčešće. Za ostale detalje, primjerice mahovine ili plijesni po zidovima ili kamenu, koristim akrilne boje. Za efekte trave koristim samljevenu suhu mahovinu. Prije sam u svakoj kućici ostavljao rupicu kroz koju se uvlačila lampica, a sada ugrađujem ‘ledice’. Ako je rad veći i s više kućica, onda sve ledice povežem u jedan niz i spojim na 220 adapter, pojasnio nam je Mario cijeli proces izrade.

Proces izrade je zahtjevan

Nije samo vrijeme potrebno za izradu božićnih kućica, već i ljubav. Iako ima drugih obaveza, Mario je vrlo predan svome najdražem hobiju. Opušta ga i uveseljava, ali i radosti sve one koji će njegove rukotvorine vidjeti ili imati u svojim domovima. Vrijeme potrebno za izradu jedne kućice je dva do tri dana, ali postoje i kompleksniji projekti za koje mu treba puno više vremena, čak i do dva mjeseca.

– Vrijeme potrebno za izradu jedne kućice je dva do tri dana, ako se posvetim samo tome. Nije problem izrezati i polijepiti kućicu, ali kada se nanese glet masa ili ljepilo za pločice, treba sačekati da se dobro osuši prije početka bojanja. Za veliki, kompleksniji rad, na kat, gdje ima pet do pet do šest kućica i špilja, trebam oko dva tjedna. Toliko mi je najkraće trebalo da ga izgradim. No, isti takav veliki, baš, sada zadnji koji sam napravio, trebalo mi je dva mjeseca.

Iako na prvu ne djeluje tako, izrađivanje kućica može biti vrlo zahtjevno, a sve ovisi o tome koliko ste predani i što želite od vaše kućice. Mario u početku i nije imao previše detalja, tako da im nije previše pridavao pažnje, no s vremenom se i to promijenilo.

‘Za detalje sam kupio 3D printer’

Izrada božićnih kućica i jaslica nisu samo minijaturne građevine. To su i razno razni detalji: ljudi, štandovi, posude, kojekakvi predmeti, sve što poželite. Za te potrebe, Mario je i kupio 3D printer, jedinu vrlo zahvalan i kvalitetan uređaj koji će u budućnosti graditi i hotele, o čemu smo pisali ovdje. Doduše, ovaj je manji i drugačiji, ali pouka je ista. Olakšati izgradnju, odnosno izradu i dodatno pomoći pri ukrašavanju. Zanimljivo, pojasnio nam je kako od više 3D figurica, izradi sebi jednu koja mu najviše paše.

Izdvojeni članak

Advent u Beču: Što stoji iza kulisa tradicije duge 300 godina ili kako se ‘pravi’ božićni sajam

– Za dodatne detalje i sitnice kupio sam i 3D printer. Tako da sada printam koješta, što mi dodatno ukrašava radove. Od raznih posuda, ćupova, predmeta, do životinja i figurica ljudi. Od nekoliko 3D figurica, sebi napravim jednu kako mi odgovara. Na primjer, imam čovjeka koji sjedi i ima čizme na nogama i imam žensku figuru koja stoji ali je u nekoj modernoj haljini koja mi ne odgovara u jaslice. Ženi i muškarcu odrežem glave i zamijenim ih tako d3d pra sad imam ženu koja sjedi u čizmama. Pošto mi niti čizme ne trebaju, uzmem neku treću figuru kojoj su noge gole i bose i te noge iskoristim umjesto onih čizama. Na kraju dobijem bosonogu ženu u sjedećem položaju, detaljno je objasnio Mario.

Što se tiče dimenzija, od početka radi figurice visine devet do deset centimetara, tako da je prozore, vrata i veličinu kućica uskladio prema toj veličini. Kako kaže ništa nije standardno ni fiksno, a sve može povećati i smanjiti. Iako su dimenzijama malene, one su napravljene u božićnom duhu i s velikom ljubavlju, ali i uz ogroman talent i trud. Kako božićne kućice izgledaju u punoj veličini, o adventu u Beču više pročitajte ovdje.

Doznajte ovdje kako napraviti svoje božićno drvce od materijala koji samo ‘leži’ po kući.

Copy link
Powered by Social Snap