Pretraga

Tajno oružje svakog profesionalnog ‘glazuraša’: Cipele za estrih više su od bauštelske ‘mode’

A- A+

Svrha estriha je izravnavanje poda, odnosno stvaranje ravne površine za nanošenje dekorativnih ili dodatnih slojeva poda. Podni estrih je dobar toplinski izolator, te je jako izdržljiva komponenta koja svoju trajnost može zahvaliti dobrom omjeru materijala od kojih nastaje, ali i uvelike spretnošću majstora. No, to nije sve. Ne treba zaboraviti ni alate, među kojima se nalaze i cipele za estrih. Istražili smo kako se koriste i gdje se mogu nabaviti, a na ulicama Zagreba upitali smo prolaznike da li ih prepoznaju i čemu služe. Iznenadili su nas!

totalna rekonstrukcija, glazura

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr

Estrih je sloj materijala koji se postavlja na betonsku podlogu, a u domaćem bauštelskom slengu naziva se još i podnom glazurom. Izrađuje se od cementa i oštrog pijeska, no u smjesu se mogu dodati i grubi agregati za stvaranje debljeg sloja kada se rade podovi za industrijske svrhe, odnosno podovi koji trebaju izdržati jača opterećenja. Vješt sam svoj majstor postaviti estrih u jednoj prostoriji može sam, ali za taj posao treba imati specijalizirani alat, posebno kada je riječ o završnoj obradi.

Izdvojeni članak

Totalna rekonstrukcija: Izlijevanje glazure na podno grijanje u 3 koraka

Naime, posljednji korak u postavljanju estriha je zaglađivanje površine bez kojega cijeli posao ‘pada u vodu’. Za zaglađivanje koriste se gladilice, te idealno mehanička gladilica popularno zvana ‘helikopter’. No, to nije sve. Profesionalni ‘glazuraši’ u ovoj fazi posla koriste i tajno oružje – cipele za estrih.

totalna rekonstrukcija, glazura

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr

Kako i kada se koriste?

Nakon što se estrih u prostoriji nivelira vrijeme je za zaglađivanje površine. Najprije gletalicama ručno, a potom gladilicom za estrih popularno zvanom ‘helikopter‘. U ovoj kombinaciji prvi je korak površinu poprskati vodom, a onda gletalicom prolaziti površinu od ruba do ruba. Zatim na scenu stupa ‘helikopter’ koji površinu zaglađuje do sjaja. Sve to majstor zanata mora obaviti tako da u svježem estrihu ne ostaju trgovi radnih cipela.

Kako to rade? Tajna je u posebnim papučama, odnosno cipelama za hodanje po svježem estrihu. Majstor ih navuče preko cipela i ne da štete nema, već mu ova obuća čak i pomaže u zaglađivanju. Nije posljednji modni krik, ali je svakako zanimljiva inovacija!

Cipele za hodanje po svježem estrihu mogu se kupiti u specijaliziranim trgovinama za građevinu, a cijena im se ‘vrti’ oko 20 eura. Ako se nakon obavljenog posla redovno čiste, mogu biti dio radne opreme više godina.

totalna rekonstrukcija, glazura

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr

Iznenađujuće prepoznatljive

Na ulicama Zagreba prolaznicima smo pokazali fotografiju cipela za estrih i iznenadili se koliko je ljudi prepoznalo o čemu je riječ. Iako je konkretno estrih i izlijevanje glazure rijetko spomenuto, većina upitanih znala je kako je na fotografiji ‘gletalica’ ili ‘ono za ravnanje’.

Bilo je i onih koji su otišli korak dalje i u ovome kontekstu spomenuli ‘beton’, ali i onih koji su fotografiju gledali u čudu, ne znajući o čemu se na njoj uopće radi. Jedna je gospodin bio pak jako siguran u svoj (ne)točan odgovor, te je rekao kako se na fotografiji nalazi ‘bautica za dicu’, odnosno, odjevni predmet za mališane!

Doznajte ovdje sve o zamjeni krova na obiteljskoj kući.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap