Horvat ubrzava javnu nabavu, a struka poručuje: Obnova će ići još sporije
Tisuće domaćih i inozemnih građana, tvrtki, organizacija i inozemnih vlada donirali su na račun državne riznice u akciji ‘Pomoć za obnovu nakon potresa’. Više od 105,6 milijuna kuna sakupljeno je za Baniju, a država je u godinu dana nakon otvaranja računa uspjela potrošiti tek trećinu novca i to isključivo za hitne popravke. Kad je u pitanju obnova, ministar Horvat je ubrzao javnu nabavu novim Pravilnikom no stručnjaci tvrde da će to još dodatno usporiti obnovu zbog Odredbi koje u nekim segmentima određuju stroža pravila od važećeg Zakona o javnoj nabavi.
Do srijede 26. siječnja zaprimljena su čak 8193 zahtjeva za nekonstrukcijsku obnovu. Radovi su završeni tek na 1195 objekata, a radovi se obavljaju na 1084 kuće, piše Jutarnji list.
Konkretno, država je uspjela hitno sanirati tek 14,6 posto kuća, na što je potrošila gotovo 50 milijuna kuna. Od toga je iz donacija potrošeno gotovo 39 milijuna kuna, a 11,2 milijuna kuna iz državnog proračuna. Ostatak novca donacija potrošit će se isključivo za nekonstrukcijsku obnovu privatnih kuća. Neutrošena sredstva (66 mil. kuna) prenesena su na ovu godinu.
Netransparentno trošenje
Podaci o trošenju novca za nekonstrukcijsku obnovu, barem dosad, bili su potpuno netransparentni iako je ministar financija Zdravko Marić rekao kako očekuje transparentan način izvještavanja kada se donosila odluka. Središnji državni ured, prema Vladinoj odluci, dužan je mjesečno izvještavati Vladu o utrošku sredstava prikupljenih u akciji.
Središnji državni ured samo je početkom siječnja objavio jedan jedini dokument s tek jednom tablicom u kojoj su prikazali koliko je novca potrošeno svakog mjeseca do kraja prošle godine na nekonstrukcijsku obnovu. Bez detaljnih specifikacija. Sada najavljuju i da će se od ovog tjedna na web-stranici Ureda objavljivati detaljnija mjesečna izvješća o utrošenom novcu, broju dovršenih kuća i kuća onih na kojima se još radi.
Kažu i kako se izvješća o aktivnostima tjedno dostavljaju Stožeru civilne zaštite, a periodično i jedinicama lokalne samouprave te Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.