Pretraga

Kinezima bez natječaja dali na izgradnju kanalizacijski sustav vrijedan 3,2 milijarde eura

A- A+

Kompanija China Road and Bridge Corporation (CRBC) dobila je izravnom pogodbom s Ministarstvom infrastrukture postavljanje kanalizacijske mreže u zemlji u kojoj 34,8% kućanstava nema riješen odvod otpadne vode. Riječ je o Srbiji gdje je bez kanalizacije nešto više od trećine kućanstava (34,8 posto). Posao su dobili bez natječaja i javnih nabava, što propisuju europska regulativa i domaći Zakon o javnim nabavama.

Kanalizacijske cijevi | Foto: Unsplash

Projekat predviđa izgradnju kanalizacije i postrojenja za otpadne vode, a Kragujevac je tek jedan od 65 gradova i općina u srpsko-kineskom projektu nazvanom Čista Srbija, vrijednom 3,2 milijarde eura, piše Radio Slobodna Evropa. Radovi su ondje započeli u studenom prošle godine. Osim kanalizacije, gradit će se i tri postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda. Sve to stajat će 190 milijuna eura, koje treba osigurati država.

Oporbeni zastupnik u Gradskoj skupštini i bivši gradonačelnik Kragujevca, Veroljub Stevanović, rekao je kako se i dalje malo zna o projektu te ne negira potrebu grada za kanalizacijskom mrežom, međutim, detalji projekta morali bi biti, kaže, poznati javnosti.

– Jedino što sam uspio doznati na sjednici Gradske skupštine je da je gradsko javno poduzeće Vodovod i kanalizacija, inače zaduženo za te poslove, u izvođenju radova tek treći podizvođač, rekao je.

Međutim, Ministarstvo infrastrukture unaprijed je izabralo izvođača radova umjesto da je raspisalo javni poziv na koji bi se mogle javiti i druge kompanije. Unatoč tome što je ministar Tomislav Momirović izjavio 5. veljače 2021. da će srpske kompanije biti angažirane na projektu u postotku ne manjem od 49 posto ukupno angažiranih podizvođača.

Poštuju se direktivne EU?

Iz Ministarstva infrastrukture na upit RSE-a navode da su komercijalni ugovori s kineskim kompanijom CRBC potpisani na temelju međudržavnog Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj suradnji u području infrastrukture između Srbije i Kine iz 2009. godine.

Na pitanje zašto se u posao išlo s kineskom kompanijom, a ne s EU, iz ministarstva kažu da Srbija koristi sredstva EU, kako investicijska tako i bespovratna, ali da ona su daleko od potrebnih, a “operativnost tih projekata je na vrlo niskoj razini.”

Prilikom izbora partnera uvjeti su bili: hitnost obavljanja posla, dostupnost sredstava za ulaganje, operativnost izvođača i brzina izvođenja radova. Iz ministarstva dodaju da se u projektiranju i izgradnji poštuju direktive EU koje se odnose na vode i pročišćavanje otpadnih voda, kao i domaći zakoni.

Izdvojeni članak

Sifon – šaka u oko ili neizostavni element svake kupaonice?

Copy link
Powered by Social Snap