Najveći promašaji graditeljstva: Bačene milijarde za nikad dovršene projekte
Trenutno u svijetu postoje stotine građevina koje su započele kao ambiciozni projekti, ali nikada neće biti završeni. Nekoliko projekata je zbilja pošlo po krivu, ali dok su jedni i kao nedovršeni postali ikone arhitekture, poput Katedrale svetog Ivana Božanskog u New Yorku, drugi su ostali stajati kao upozorenje investitorima da treba znati granicu između ludosti i vizije.
Jeddah Tower, Saudijska Arabija
Kraljevski toranj koji je prethodno znan kao ‘Milju visok toranj’ (engl. Mile-High Tower) neboder koji je započet 1. travnja 2014. u Džedi u Saudijskoj Arabiji, dio je šireg projekta zvanog Jeddah Economic City, smještenog između dva sveta grada Meke i Medine.
Jeddah Tower je trebala biti prva zgrada viša od milje, ali konfiguracija tla nije dozvoljavala toliku težinu, pa su investitori pristali da bude prvi neboder viši od kilometra. Ako ikad bude dovršen, u što malo tko vjeruje, bit će najviši neboder na svijetu. Zanimljivo je da je Jeddah Tower projektirao arhitekt iz Chicaga Adrian Smith, koji projektirao i Burj Khalifu, trenutno najviši neboder na svijetu.
Gotovo 15 godina kasnije, radovi na njegovoj izgradnji su u zastoju. Jeddah Tower trebao je biti završen 2026. godine ali od 2022. zgrada je dovršena samo jedna trećina, a datum završetka Jeddah Towera još nije na vidiku. Okolnosti su uglavnom političke jer nakon što se 2017. godine dogodila čistka u Saudijskoj Arabiji koja je dovela do uhićenja i pritvaranja dva ključna dioničara tvrtke koja je vlasnik zgrade, projekt je u zastoju.
Sada već mnogi sumnjaju da će biti dovršen, pa bi mogao postati samo jako skup spomenik. Cijeli Jeddah Economic City trebao je koštati oko 20 milijardi dolara, ali nije poznato koliko je do sada novaca potrošeno na Jeddah Tower.
Ryugyong Hotel, Sjeverna Koreja
Najviša građevina u Sjevernoj Koreji – poznata i kao ‘hotel propasti’, stoji napuštena i prazna u Pjongjangu, a niti jedan gost ne ulazi na njena vrata. Izgradnja je započela 1987. godine, a svoju punu visinu (330 metara) dosegla je 1992. Međutim, nacionalna ekonomska kriza zaustavila je radove i gola betonska struktura bila je neugodno bez prozora 16 godina.
Godine 2008. postavljene su mu staklene ploče na pročelje i konačno je uklonjena dizalica s vrha. U 2018., više od 100.000 LED svjetala postavljeno je na zgradu za svjetlosne predstave koje se koriste za propagandu, ali vrata ovog hotela od 105 katova ostaju zatvorena. Da je otvoren kako je planirano, imao bi 3.000 soba i pet rotirajućih restorana na svom vrhu.
Sathorn Unique Tower
Toranj od 49 katova u Bangkoku trebao je biti luksuzni kondominij. Sada je poznat kao ‘Kula duhova’. Izgradnja je započela kada je gospodarstvo bilo u procvatu 1990-ih, ali je naglo zaustavljena 1997. nakon gospodarske krize. To je napuštena zgrada, jezivo mračna noću bez struje.
Zgrada je 80 posto dovršena i u nju je ilegalno ući, no avanturisti se penju na krov kako bi vidjeli poglede u kojima bi uživali njezini stanovnici. Zgrada se raspada i govori se da je ukleta. Znakovi izvana govore da će prekršitelji biti kazneno gonjeni i da nikako ne biste trebali pokušavati ući u oronulu građevinu – ima golih žica, rupa u podovima, rasutih ukrasa i ruševina i doista je opasna.
Centro Financiero Confinanzas, Venezuela
Torre de David (službenog naziva Centro Financiero Confinanzas) u glavnom gradu Venezuele Caracasu je neboder od 45 katova koji nikada nije dovršen. Njegova izgradnja započela je 1990. godine, ali je bankarska kriza 1994. godine okončala snove da se od njega napravi financijsko središte.
Godinama je stajao napušten sve dok skvoteri nisu zauzeli zgradu 2007. godine, a toranj je dobio nadimak ‘vertikalna sirotinjska četvrt’. Skvoteri su deložirani i preseljeni u drugi dio grada, a prazna zgrada je oštećena potresom koji je potresao grad.
Katedrala sv. Ivana Božanskog, New York
Uhvaćena između različitih stilova arhitekture kroz stoljeća, crkva sv. Ivana stvorila je svoj identitet kao nedovršena katedrala. Ogromne površine i visine, karakteristična zapadnjačka fasada katedrale možda čudno izgleda ali je prepoznata u cijelom svijetu. Čak i stoljeće kasnije, čini se kao da je sam Bog zapečatio izgradnju katedrale jer nije ni blizu završetka, ali to ne sprječava masu turista da ju obilaze jer je upravo zbog svog izgleda postala svjetski poznatom atrakcijom.