Biseri Dioklecijanove palače: Završili su konzervatorsko-restauratorski radovi na antičkim stupovima
Završeni su konzervatorsko-restauratorski radovi na antičkim stupovima na južnom zidu Dioklecijanove palače. Ti su radovi krenuli nakon što je istraživanjem utvrđeno da su sačuvani u visini u kojoj su i bili. Dio je to radova vrijednih 51.231 eura na kojima rade splitski restauratori iz tvrtke Neir d.o.o.
Prilikom obnove antičke strukture na južnom pročelju Dioklecijanove palače, istražnim sondama se utvrdilo da su antički stupovi sačuvani u cijeloj svojoj visini. Tada se pristupilo konzervatorsko-restauratorskim radovima na samim stupovima. Stupovi su dio lođe koja se nalazila na tom mjestu, a radovi njene prezentacije i obnove pročelja nastavit će se uskoro u sklopu EU projekta ‘Palača života, grad mijena’.
Radove izvode restauratori splitske tvrtke Neir
Inače, konzervatorsko-restauratorske radove na dijelu kamenog pročelja južnog zida Dioklecijanove palače u Splitu izvode restauratori splitske tvrtke Neir d.o.o., uz stručni građevinski i konzervatorski nadzor Konzervatorskog odjela u Splitu. Ovi radovi na južnom pročelju nastavak su višegodišnje kontinuirane obnove perimetralnih zidova Dioklecijanove palače koje provodi Odsjek za staru gradsku jezgru i baštinu, Službe za društvene djelatnosti Grada Splita.
Ostaci antičke strukture pripadaju južnom zidu iza kojeg je bio prostor kriptoportika, južni hodnik carevog stana. Južno pročelje danas je sklop ostataka antičke strukture i objekata koji su se gradili uz južni zid u kasnijem vremenu. Voditeljica Odsjeka za staru gradsku jezgru i baštinu Grada Splita, Jasna Jerkov, za naš je portal već ranije objasnila što se konkretno radi na južnom zidu.
Struktura zida čisti se od organskih i anorganskih oštećenja
– Restauratorskim metodama kamena struktura zida čisti se od organskih i anorganskih oštećenja. Rad obuhvaća uklanjanje mikrobiološkog obraštaja: obavlja se kemijski. Kontaminirana kamena površina tretira se aplikacijom kemijskog sredstva pomoću fino disperzirajuće prskalice i neutralizacije kemijskog sredstva, kao i mehanički gdje se uklanja mikrobiološki obraštaj vodom pod kontroliranim pritiskom, objasnila je Jerkov.
Pojasnila je i kako se uklanjaju neprimjereni recentni materijali, kao što su cementne zakrpe. Mehaničko čišćenje antičkog dijela površine izvodi se kombiniranim korištenjem tradicionalnih ručnih dlijeta raznih dimenzija, ultrazvučnih, finijih pneumatskih, kamenoklesarskih i kirurških alata, te finim abrazivnim metodama.
Jerkov je dodala i kako se provodi stanjivanje crnih homogenih skrama. Provodi se i uklanjanje cementnih i vapnenih inkrustacija te ispuna od cementa, opeke i sitnijeg kamena bez oštećenja izvorne strukture. Više o ovim radovima možete čitati ovdje.