U Zagrebu se otvara izložba skica višestruko nagrađivanog slovenskog arhitekta: Evo o čemu je riječ
U Zagrebu se otvara izložba višestruko nagrađivanog slovenskog arhitekta Blaža Budje ‘Skice TR3 – Ljubljana – Slovenija’. Njegovi crteži bit će prikazani u Oris Kući arhitekture, a svi zainteresirani moći će ih pogledati do 18. ožujka.
Izložba Blaža Budje bit će otvorena u četvrtak, 2. ožujka 2023., u 18 sati. Moći će se razgledati u Oris Kući ahitekture, u ulici kralja Držislava 3. Budja je inače rođen u Kranju 1975. godine. Diplomirao je na Fakultetu za arhitekturu Sveučilišta u Ljubljani kod profesora Vojteha Ravnikara. Godine 2007. s Rokom Jerebom osnovao je ured Jereb in Budja arhitekti.
Blaž Budja član je Zbornice za arhitekturu i prostor Slovenije (ZAPS) i djeluje na područjima arhitekture, urbanizma i oblikovanja. S Rokom Jerebom dobitnik je brojnih nagrada poput Plečnikove medalje (2012.), Plečnikove nagrade (2017.), kao i nagrade Prešernovega sklada (2021.). Budja se bavi i arhitektonskom fotografijom.
U najavi ove izložbe istaknuto je da je crtež značajan alat u radu arhitekta. Navodi se kako je crtež i obred, stanje razmišljanja rukom, bilježenje točno određenog trenutka kao i osjećaja u vremenu i prostoru. Pri crtežima koji nastaju putem radi se o otkrivanju ideja, odluka stvaralaca kao i o kontekstu njihovih arhitektonskih radova.
Do detalja izrađena arhitektonska djela
Kako piše u najavi izložbe, skice su obično likovno dovršeni, brzi i osobno ekspresivni izričaji crtača. To su često brzi krokiji, koji izražavaju osobne percepcije i osjećaje autora u trenutku njihova nastanka. To su često neponovljive slike razmišljanja izvedene s tek nekoliko poteza. One su svojstvene svakom pojedincu, bilo da se radi o izboru pisala ili načinu njihove uporabe. Izvedene su na licu mjesta bez dodatnih kasnijih intervencija.
TR3 je grad u gradu. Rezultat je višegodišnjeg orkestriranja velikog Edvarda Ravnikara, koji je s mnogobrojnim suradnicima oblikovao ambijente po mjeri čovjeka. Ambijente koji traže uzore u povijesti i društvenom povezivanju te gotovo poput manifesta odgovaraju na pitanja o zadaći i odgovornosti arhitekture i arhitekata. Ujedno su do detalja izrađena arhitektonska djela u kojima je spretno izbrisan raskorak mjerila. Cjelina i detalj usuglašeni su i skladno se nadopunjuju.
Radno vrijeme Oris Kuće arhitekture je od ponedjeljka do petka od 9 do 17 sati, a subotom od 10 do 13 sati. U tom vremenu izložba može se pogledati izložba.