Dok ima ovakvih ljudi ima i nade u obnovi: Navijači BBB-a i Armade grade kuće na Banovini
Dok Vlada osmišljava strategije kako što brže obnoviti Banovinu i Zagreb nakon potresa, volonteri, ponajviše članovi navijačkih skupina BBB-a i Armade, uzeli su stvar u svoje ruke i s donacijama već izgradili nekoliko kuća i štala. Pomažu im i izbjeglice iz Ukrajine, a u radu ih nadziru stručni volonteri građevinci.
Udruga DOBRO DOBRIM DoDo osnovana je s ciljem da pomogne stradalnicima u potresima u Zagrebu i u Sisačko-moslavačkoj županiji. Udruga je to koja ne pomaže samo ljudima već i njihovim životinjama i ljubimcima. Kazali su kako su se potpuno posvetili zaštiti i spašavanju pa su tako, između ostaloga, gradili kuće ljudima i štale njihovim životinjama.
– Svim izgrađenim objektima prethodilo je idejno rješenje arhitekata, a samu gradnju radili su volonteri uz nadzor profesionalnih građevinskih stručnjaka, koji su taj nadzor također odradili volonterski. Na radovima obnove i pomoći stanovništvu Banovine sudjeluje oko 300 stalnih volontera udruge DOBRO DOBRIM, potvrdio nam je predsjednik udruge Senad Palić.
Najveća volonterska baza za Udrugu su pripadnici navijačkih skupina BBB i Armada, kao i izbjegle osobe iz Ukrajine na privremenoj zaštiti u RH. Prve izgrađene kuće su bile montažnog tipa, a trenutno je u tijeku gradnja dvije kuće trajnog karaktera – jedna u selu Majske Poljane kod Gline, a druga u selu Selkovac, također kod Gline.
Izgradnja objekata ovisi o donacijama
Predsjednik udruge Palić je objasnio kako izgradnja kuće ovisi o donacijama novca i materijala, a kada bi ti uvjeti bili osigurani, jedna kuća do 100 m2 izgradila bi se za dva mjeseca. S obzirom na to da je udruga DOBRO DOBRIM novoosnovana, predsjednik Palić navodi kako u 2021. godini nije bila prihvatljivi prijavitelj za većinu Poziva za financiranje projekata od strane javnih tijela i fondova. Ostaju im na raspolaganju isključivo donacije privatnih tvrtki i pojedinaca.
– Na račun Udruge DOBRO DOBRIM DoDo su tijekom 2021. godine donirana novčana sredstva u iznosu od oko 350.000 kuna. Veći dio, ukupno 250.000 kuna, utrošen je za projekt Banijska koliba. Preostali iznos je utrošen na gradnju kuće u Majskim Poljanama koja još nije završena, ali, ovisno o donacijama očekujemo završetak gradnje kuće do srpnja 2023. godine, naveo je Palić.
Pored relativno malog novčanog iznosa koji je udruga prikupila za svoje djelovanje na Banovini, u Udruzi ističu kako su donacije tvrtki u građevinskom materijalu bile veoma izdašne. Udruga je tako prikupila materijal u vrijednosti od oko dva milijuna kuna, s čime je gradila i pomagala obitelji stradale u potresu.
Volonteri su uvijek dobrodošli
Volonteri udruge su do sada, uz pomoć donacija, izgradili sedam stambenih drvenih jedinica od 32 m2 za stradalnike u Petrinji i Glini. Radi se o smještaju za mlade obitelji s dvoje ili troje djece. Izgradili su i pet gospodarskih objekata (štala) za smještaj ovaca, krava i kokoši u naseljima Banski Grabovac, Roviška i Majske Poljane.
Bitno je napomenuti i da su neposredno nakon potresa izgradili pet skloništa za smještaj stradalnika. Uz to, u Glini su mijenjali oštećene azbestne pokrove limenim krovištima. Spajali su vodu, odvod i kanalizacijske mreže na 12 kontejnera, opremali kuće namještajem i podnim oblogama. Tako su omogućili useljenje 20-ak obitelji u nove kuće.
U Gornjem Selkovcu izgrađena je kuća od 100 m2 za mladu peteročlanu obitelj, a u Majskim Poljanama kuća od 90 m2. Među brojnim humanitarnim aktivnostima koje su do sada odradili, u Udruzi ističu i njihov angažman oko dolaska 82 stambena kontejnera u RH iz Austrije. Palić je napomenuo kako su volonteri ovdje uvijek dobrodošli.
– Trenutno trebamo ljude koji znaju raditi glazure i uređivati interijere, kao i montažu knauf ploča. Ono što im možemo ponuditi su dobro društvo, dobra hrana i težak rad, naravno i transport do radilišta, zaključio je Palić.