Pretraga

Timeshare aranžmani u EU: Povoljno ljetovanje ili ugovor s vragom

A- A+

Timeshare ili vremenski ograničena uporaba nekretnine za odmor često se smatra kao odlično rješenje za potrošače koji si ne mogu priuštiti  luksuzna putovanja svake godine. Ovaj koncept uistinu i može osigurati povoljan odmor na duge staze, ali kupovina timeshare aranžmana skriva brojne zamke, neplanirane troškove i klauzule ugovora od kojih boli glava. One koji razmišljaju postati dio timeshare koncepta uvijek se savjetuje neka razmisle još jednom i dobro povjere s kime surađuju.

timeshare

timeshare | foto: Freepik

Timeshare ili pravo na vremenski ograničenu uporabu smještaja predstavlja dugogodišnji najam objekata u određenom dijelu godine koji pružaju usluge noćenja, najčešće u svrhu odmora. To su obično apartmani, hotelske sobe, brodovi za krstarenje i druge vrste brodova koji nude uslugu noćenja.

Svaki potrošač koji kupuje timeshare ne postaje vlasnik određenog objekta, već kupuje pravo na uporabu tog objekta u duljem razdoblju. Drugim riječima, umjesto da kupujete apartman ili jedrilicu, kupujete vrijeme koje ćete provesti u njima.

Izdvojeni članak

Dizajnerski hoteli u Hrvatskoj koji oduševljavaju – oslanjaju se na povratak prirodi, umjetnost, ali i moderne strukture

– Primjerice, sviđa vam se Španjolska i željeli biste tamo provoditi svoj godišnji odmor, ali niste u mogućnosti kupiti apartman. Umjesto toga, ukoliko se odlučite za timeshare, imate mogućnost korištenja apartmana čitavih dva tjedna, onako kako vama to odgovara, na način koji vi to želite, sljedećih pet ili više godina, objašnjavaju iz Europskog potrošačkog centra u Hrvatskoj.

Kod timeshare koncepta ključno je da se obvezujete platiti punu ukupnu cijenu za razdoblje koje na lokaciji boravite. Odnosno, ako se uzme u obzir naveden primjer, cijenu boravka u apartmanu u Španjolskoj za 10 tjedna. Na taj način vlasnik dobiva fiksnu najamninu, a timeshare kupac mir u kući u ugovorenih dva tjedna idućih pet godina.

Oprez, zamke!

Iako sve ovo zvuči kao dobar koncept za one koji imaju nešto ušteđevine, ali svakako ne dovoljno za kupnju nekretnine za odmor, kod ugovaranja timeshare aranžmana treba biti jako oprezan. Zamki je puno. Iz Europskog potrošačkog centra u Hrvatskoj upozoravaju na neke od njih.

Tvrtke koje prodaju timeshare aranžmane s ciljem da vas potaknu na kupnju često tvrde da imaju potencijalne kupce koji žele kupiti određeni aranžman po cijenama koje su prezentirane kao unosne. No, vrlo često to nije tako.

Također, mogu vas pokušati uvjeriti da, uz već kupljen timeshare aranžman kupite još jedan, atraktivniji aranžman, tvrdeći da će prodati vaš prvotni aranžman bez značajnijih poteškoća. Ako se ne dogodi preprodaja, što je čest slučaj, umjesto atraktivnijeg objekta, ostaju vam dva objekta i dvostruki troškovi.

Dodatno, kupovina timeshare aranžmana često povlači skrivene troškove. Tako se primjerice možete naći u situaciji da ste se, ne čitajući sitna slova u ugovoru, obvezali plaćati troškove ‘održavanja’ nekretnine ili plovila koja može iznositi više od 1.000 eura godišnje. Uz tendenciju rasta.

foto: Unsplash

Dobro pročitati ugovor

Zbog svega navedenog timeshare ugovor prije potpisivanja treba pročitati barem dva puta, a preporuka je i konzultirati odvjetnika. Ako vam prodavatelji timeshare aranžmana ne žele dati primjerak ugovora za proučiti kod kuće to je prvi znak da vjerojatno nešto ne štima.

Treba znati kako propisi određuju da se ugovor za vremenski ograničenu uporabu nekretnine sklapa na minimalno jednu godinu. Maksimalno trajanje ugovora nije određeno zakonom, već ovisi o dogovoru između ugovornih strana. Tako da ugovor može biti sklopljen na 20 do 30 godina ili se može sklopiti na neodređene vrijeme, čak i doživotno što može u nekim slučajevima jako otežati situaciju ako se aranžmana poželite riješiti.

Ugovor ne treba potpisivati ako se u njemu ne navodi točno razdoblje unutar kojeg možete koristiti objekt s točnim datumom početka korištenja. Kada ove stavke nema u ugovoru, velika je šansa da se nađete u situaciji da za vas u smještaju nikada nema mjesta, odnosno da za svoj novac ne dobijete ništa. Također, u ovome kontekstu dobro je znati da kupac ima pravo upisati timeshare u zemljišne knjige ili druge odgovarajuće registre (ako se radi o brodu) i tako zaštititi svoje pravo na korištenje objekta u ugovorenom razdoblju.

Pixabay

Raskid ugovora

Globalna je šala da je sklapanje timeshare ugovora potpisivanje ugovora s vragom, odnosno da ga je nemoguće osporiti. No, u Europskoj uniji ipak nije tako.

Prema politici zaštite potrošača pravo na raskid ugovora u roku od 14 dana bez određenog razloga i bez dodatnih troškova ima svatko. To znači da možete doći kući nakon timeshare prezentacije i predomisliti se. Uz to pravo na raskid ugovora se produžuje ako trgovac nije pružio točne i potpune informacije prije sklapanja ugovora, i tada prestaje tek istekom tri mjeseca i 14 dana.

Svrha navedenog prava na raskid ugovora je zaštita od skrivenih rizika, s obzirom na to da zbog agresivnog marketinga i primamljive cijene, potrošač često brzopleto potpiše ugovor bez detaljnog razmatranja.

Pogledajte ovdje koji su hotel svjetskog glasa upropastili brzi auti i klimatske promjene.

Copy link
Powered by Social Snap