Ako ste ikada na cestama uočili ljude u narančastim prslucima kako nešto mjere, sigurno ste vidjeli geodete. Geodetska oprema neizostavan je dio mjerenja kojima se utvrđuju mjerni i opisni podatci o terenu. Uređaji za mjerenje brojni su, a osnovni instrumenti koriste se za mjerenje kutova, visinske razlike i udaljenosti te za ispitivanje pravaca.
Jeste li ikada prolazili cestom i uočili ljude koji uređajima nešto mjere i provjeravaju? Ako jeste, to su zasigurno bili geodeti koji su opisom posla zaduženi za planiranje i projektiranje mjesta, naselja, zgrada, cesta, željezničkih pruga, kao i ostalih objekata na zemljištima. Kako bi svoj posao izveli ‘kako treba’, koriste posebne uređaje.
Geodetska oprema ključna je komponenta svakog geodetskog projekta, a ima je dosta. Svejedno, svaki geodet s njom je dobro upoznat. Geodetskim mjerenjem, naime, utvrđuju se mjerni i opisni podaci, kako bi se odredio položaj karakterističnih točaka terena, a mjerenje se provodi geodetskim instrumentima.
Geodetski instrumenti tako su mjerni uređaji koji služe za određivanje položaja pojedinih točaka u prostoru. Osnovne skupine instrumenata su teodoliti, za mjerenje kutova i ispitivanje pravaca, niveliri kojima se mjere visinske razlike, daljinomjeri za mjerenje udaljenosti i tahimetri za mjerenje kutova i udaljenosti.
Osim ovih, postoje i brojni drugi zadatci mjerenja u geodeziji koji su uvjetovali izum i primjenu raznovrsnih ostalih instrumenata i uređaja. Tako postoje i uređaji za mjerenje globalnim položajnim sustavom (GPS), instrumenti za gravimetrijska, geofizička i geodetsko-astronomska mjerenja, oprema za fotogrametriju, ali i razni drugi uređaji.
Što je o geodetskom zvanju rekla stručnjakinja Lucija Milolaža, doznajte ovdje.