Priuštivo stanovanje kod susjeda: U planu je izgradnja 22 tisuće održivih stanova
Grad Beč u sklopu projekta održivog stanovanja gradi 22 tisuće subvencioniranih stanova za približno 45 tisuća građana. Na taj način će se dodatno pojačati ponuda priuštivog stanovanja u Austriji. Riječ je o kampanji ‘Beč za budućnost’ kojom se promovira održiv i pristupačan stambeni prostor, ali i informira građane o budućim gradskim četvrtima. Beč je dugi niz godina poznat kao grad ‘socijalne i ekološke gradnje’.
Priuštivo stanovanje je jedno od najvažnijih pitanja današnjice. Puno se o tome priča i u Hrvatskoj, a nedavno je Vlada objavila i novi plan Nacionalne stambene politike. U našem susjedstvu, Grad Beč i Bečka gospodarska komora pokreću kampanju kojom će promovirati održivo i pristupačno stanovanje.
‘Beč gradi za budućnost’
Riječ je o kampanji ‘Beč gradi za budućnost’ u sklopu koje informiraju javnost o važnosti održive gradnje i budućim gradskim četvrtima. Kao dio ovg projekta je i ‘Ofenziva stambene izgradnje 2024. +’, kojom bi se trebalo izgraditi 22 tisuće subvencioniranih stanova za više od 45 tisuća ljudi. Na taj način se dodatno pojačava ponuda priuštivog stanovanja u glavnom gradu Austrije, navodi green.hr.
Cijeli projekt predstavili su zamjenica gradonačelnika i članica bečkog poglavarstva za stanogradnju Kathrin Gaál, predsjednik Gospodarske komore Beča Walter Ruck, direktor Bečkog stambenog fonda ‘wohnfonds_wien’ Gregor Puscher i direktor savjetovališta za stanovanja ‘Whonservice Wien’ Josef Cser. Cilj je informirati građane Beča o socijalnoj gradnji i budućim planovima izgradnje novih četvrti.
– U Beču, priuštiv stan nije smao krov nad glavom, on je važan čimbenik kvalitete života i društvene kohezije, izjavila je Kathrin Gaal.
Socijalna i ‘zelena’ gradnja kao uzor drugima
Ono što je nevjerojatno, čak 60 posto stanovnika Beča živi u gradskim stanovima. Razlog je vrlo jednostavan. Stanovi su pametno građeni, ekološki održivi i na taj način pružaju visoku kvalitetu života. Takav bečki model s neograničenim ugovorima o najmu i održivom, ekološkom gradnjom je stotinu godina uzor u svijetu. Prvi ‘Gemeindebau’ izgrađen je prije točno sto godina, a riječ je o stambenim zgradama koje je podigao grad Beč, u svrhu javnog stanovanja. Takva stanogradnja stvara zajedništvo među ljudima, ali i između prirode i ljudi. Otprilike 50 posto površine Beča odnosi se na zelene površine. Osim stanovanja, ovi projekti otvaraju i nova radna mjesta, preko 50 tisuća radnih mjesta u industriji koja generira preko 4 milijarde eura dodane vrijednosti.
‘Ofenziva stambene izgradnje 2024+’
Grad Beč će spomenutim ‘Ofenzivom stambene izgradnje 2024. +’ uložiti oko milijardu eura u izgradnju subvencioniranih stanova kako bi građanima osigurao priuštivo i ekološki održivo stanovanje. U fazi pripreme, planiranja ili izgradnje se u ovom trenutku nalazi oko 16.100 gradskih stanova. Za nove gradske četvrti prvenstveno se koriste nekadašnje industrijske i infrastrukturne površine, što bi mogao biti slučaj i u Zagrebu, ako se riješi pitanje Badela i Gredelja. Grad Beč će kroz kvalitetnu komunikaciju informirati stanovnike budućih kvartova o svim novostima.
Pogledajte ovdje kako se Slovenija uspješno bori s problemom priuštivog stanovanja.