Od Križevaca do Mađarske: Otvara se dionica od 15 kilometara nove pruge
Danas se otvara 15 kilometara nove dionice najvećeg infrastrukturnog projekta u Hrvatskoj. Riječ je o rekonstrukciji željezničke pruge od Križevaca do granice s Mađarskom. Projekt je vrijedan 350 milijuna eura, a do sad je izgrađeno 75 posto pruge, od ukupno 42 kilometara. U funkciji će biti dva velika vijadukta, Carevdar i Komari, tuneli Lepavina te novoizgrađeni kolodvor u istom mjestu. Istovremeno se i dalje gradi na dionici Dugo Selo – Križevci te na 7,5 kilometara brzoj cesti od Križevaca do Kloštra Vojakovačkog.
Otvara se nova dionica najvećeg infrastrukturnog projekta u Hrvatskoj, željezničke pruge koja će spajati Križevce i Mađarsku. Riječ je o projektu koji je započeo prije četiri godine, a ukupno je vrijedan čak 350 milijuna eura, piše na službenoj stranici ministarstva. Gradilište je posjetio i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te najavio da će novi i rekonstruirani stari željeznički most na spomenoj trasi biti izgrađen i otvoren za promet do kraja 2025. godine.
Nova dionica od 15 kilometara
U srijedu će HŽ Infrastruktura pustiti u promet novih 15 kilometara pruge na dionici Križevci – Koprivnica – državna granica, između Vojakovačkog Kloštra i Mučne Reke. Od ukupno 42 kilometara nove pruge, u promet je ranije pušteno 20 kilometara. S otvaranjem nove spomenute dionice, bit će ukupno otvoreno 35 kilometara pruge. Odnosno, preko 80 posto ukupnog planiranog projekta izgradnje.
U sklopu novootvorenih 15 kilometara, u funkciji će biti dva velika vijadukta, Carevdar i Komari, ali i tuneli Lepavina 1 i 2 te istoimeni novoizgrađeni kolodvor. Prometovanje novom prugom započet će odmah u srijedu navečer. Tako će se promet prebaciti na novi kolosijek, čime će započeti radovi radovi na obnovi starog kolosijeka. Izgradnja pruge vrijedne 350 milijuna eura, trenutno je najveći državni infrastrukturni pothvat. Velik dio troškova sufinancira se iz EU sredstava.
Kad radovi budu gotovi, brzina vožnje bit će do 160 kilometara na sat, s ograničenjem od 150 km/h u Lepavini i 100 km/h u Koprivnici, s obzirom na to da se na tom dijelu radi o gradskim područjima sa posebnim ograničenjima. Inače, najbrži vlak na svijetu je Shangai Maglev koji može doseći brzinu od 460 km/h.
Kao podsjetnik, rekonstrukcija stare pruge te izgradnja drugog kolosijeka od Križevaca pa do granice s Mađarskom traje već četiri godine. Radove izvodi turska tvrtka Cengiz Insaat koja gradi i obnavlja 40-ak drugih objekata slične namjene.
Trasa Dugo Selo – Križevci
Dok je u tijeku rekonstrukcija pruge, istovremeno se gradi i na trasi Dugo Selo – Križevci. Na tom potezu radovi su već trebali biti gotovi, ali kasne zbog financijskih problema konzorcija, piše glas-slavonije.hr.
– Sada na tom dijelu pruge između Zagreba i mađarske granice posao vodi tvrtka Dalekovod i vjerujem da će i taj posao biti gotovo do kraja iduće godine. Tu je bilo jako puno problema s hrvatskim konzorcijem koji je dobio taj posao prije osam godina. Uz sve te nedaće i poteškoće privodimo projekt kraju, tamo smo 80 posto završili, još treba odraditi 20 posto, izjavio je ministar Oleg Butković u posjeti gradilištu.
Podsjetimo, vrijednost projekta je gotovo 170 milijuna eura. Najvećio dio troškova financira se iz budžeta OPKK-a, a radove izvodi Dalekovod i Zagreb-Montaža.
– Provedbom radova na dionici Dugo Selo – Križevci omogućit će se postizanje nazivne projektirane brzine od 160 km/h, kolodvori će se rekonstruirati za prijam interoperabilnih teretnih vlakova duljine 750 m odnosno prijam interoperabilnih vlakova za prijevoz putnika duljine 400 m i najveće dopuštene mase 25 t/o, dok će se stajališta osposobiti u skladu sa zahtjevima za lokalni putnički prijevoz. Također će se znatno povećati kapacitet pruge, skratiti vrijeme putovanja i povećati kvaliteta putovanja uz mogućnost uključivanja Bjelovara, Križevaca i Koprivnice u prigradski željeznički promet grada Zagreba, piše na stranicama Hrvatskih željeznica.
Brza cesta od Križevaca do Kloštra Vojakovačkog
U tijeku je i gradnja brze ceste od Križevaca do Kloštra Vojakovačkog, ali nastavak gradnje preka Koprivnici, piše glas-slavonije.hr. Riječ je o dionici dugoj 7,5 kilometara koju gradi tvrtka Kamgrad. Cesta bi trebala biti završena do proljeća 2026. godine.
– Ta se prometnica gradi, unatoč prvobitnim problemima stvorenim poremećajima na svjetskom tržištu, izjavio je Butković. Nadodao je i kako se planira nastavak gradnje brze ceste od Klošta Vojakovačkog do Koprivnice, kao i brza cesta prema gradu Virovitici.
U Zagrebu se otvorio veliko i željno iščekivano gradilište proširenja i rekonstrukcije Sarajevske ceste, novog južnog cestovnog ulaza u Zagreb. Više o tome pročitajte ovdje.