Na kultnoj lokaciji hotela iz 1970-ih Istra dobiva Valamarov luksuzni resort
Porečki hotel Pical u procesu je izgradnje na temeljima starog, istoimenog zadnja iz 1970-ih godina. Vrijednost investicije iznosi 139 milijuna eura, a hotel bi trebalo otvoriti vrata u 2026. godinu. Ovdje je gradilište u punom pogonu, tristotinjak radnika iz više zemalja svakodnevno radi na projektu koji će puno značiti i Porečanima, a ne samo vlasnicima i turistima. Naime, izgradnjom hotela sjeverno od starog grada Poreča nastat će nova turistička infrastruktura koja uključuje plaže, šetnice, biciklističke staze, sportske sadržaje te vanjske i unutarnje bazene. I sve će to biti dostupno javnosti.
Hotel Pical u Poreču trenutno je jedno od gradilišta u Istri od kojega se puno očekuje, ali i za čiju je realizaciju trebalo puno priprema i strpljena. Predsjednik Uprave Valamar Riviere, Željko Kukurin, javnosti je upravo predstavio ovu hotelijersku mega transformaciju kao najveću investiciju Valamar Riviere u njezinoj povijesti.
– Hotel Pical nudit će cjelogodišnji turizam najviše kvalitete, otvoriti više od 700 novih radnih mjesta i općenito doprinijeti boljoj kvaliteti života stanovnika Poreča. Ulaganjem u zonu Pical razvit će se javna turistička infrastruktura koja uključuje šetnice, biciklističke staze, plažu, otvorene i zatvorene bazene te niz drugih sadržaja koji će biti na raspolaganju turistima i lokalnom stanovništvu. Kako bismo analizirali utjecaj ovog projekta na turizam, gospodarstvo i društvo općenito u smislu održivosti, izradili smo s konzultantima HDC, studiju direktnih i indirektnih utjecaja ovog ulaganja, rekao je Kukurin.
Kada se otvori, istaknuo je, hotel Pical će u državni i lokalne proračune godišnje uplaćivati 19 milijuna eura. Od toga će oko 3 milijuna ići u porečki gradski proračun svake godine. Također, procjena je da će gosti hotela u destinaciji godišnje potrošiti dodatnih 50 milijuna eura na restorane, izlete, trgovine i ostale izvanpansionske usluge. Sve to bi trebalo značajno pozitivno utjecati na gospodarstvo i turizam.
Povezanost sa zajednicom
Ono što dodatno veseli jest da ćemo sjeverno od starog grada Poreča dobiti novu javnu turističku infrastrukturu – plaže, šetnice, biciklističke staze, sportske sadržaje te vanjske i unutarnje bazene. Svi rekreacijski i sportski sadržaji, uključujući šetnice, plažu Pical, unutarnji bazen i ostalo, bit će na raspolaganju široj javnosti i lokalnom stanovništvu.
– Ova suradnja omogućit će kvalitetnije uvjete za treniranje djece i sportaša lokalnih klubova te doprinijeti jačanju sportske infrastrukture u Poreču. Ukupno gledajući, siguran sam da će projekt Pical biti primjer održivog razvoja i repozicioniranja destinacije prema kvalitetnom turizmu, turizmu koji je istovremeno dobar za goste, djelatnike, destinacije i investitore, poručio je Kukurin.
Atraktivan od prvog dana
Hotel Pical sagrađen je 1970-ih godina, a 2019., na početku realizacije projekta srušen je do temelja. Sve se sagradilo nanovo.
– U to vrijeme bio je jedan od boljih hotela na Jadranu i iskorak tadašnje tvrtke Riviere prema luksuznijem turizmu. Taj je hotel imao snažan fokus na obiteljskom ljetnom turizmu i bio je inovativan u dijelu aktivnog turizma. Tu su se okupljali prvi jedriličari i surferi. Tada je bila uređena i jedna od najmodernijih kongresnih dvorana u Istri, a imao je i unutarnje bazene, na kojima su mnogi Porečani učili plivati. Bilo je to tada društveno poduzeće, pa je bilo i društveno odgovorno. Tu se slavila Nova godina, održavali su se razni sastanci. Hotel je bio zatvoren neko vrijeme, a 2015. počeli smo raditi na projektu renoviranja, rekao je Kukurin.
Prokletstvo i benefit pandemije
Projekt se pripremao čak pet godina. Gradnja je počela 2019., a plan je bio da se hotel otvori 2021. godine. No, pandemija je pomrsila planove, investicija je zaustavljena.
– Trebalo nam je četiri godine da je ponovno pokrenemo i uvjerimo dioničare da je to dobar projekt. No, od tada su se promijenile okolnosti. Troškovi investicije veći su za 30 do 40 posto, porasli su troškovi poslovanja, nastupili su novi trendovi. Ponovno smo riješili financiranje, opet pokrenuli izgradnju, dobili odobrenje dioničara i hotel će biti gotov do kraja iduće godine, rekao je Kukurin, dodavši kako je se iz ovog iskustva ipak izvuklo ono najbolje.
– Nije sve bilo tako loše u toj krizi, jer nam je pomogla da bolje uklopimo neke trendove u razvoj hotela, a to su održivost i klimatske promjene te promjene u turizmu, zaključio je Kukurin.
Grad na sjeveru Hrvatske postaje turistička meka, daju se subvencije za trasformaciju zgrada u hotele, doznajte ovdje detalje.