IKEA gradi 200 ‘sićušnih’ kuća za beskućnike, imaju sve, evo kako izgledaju
IKEA U.S. sklopila je partnerstvo s WestEast Design Groupom kako bi dizajnirala i izgradila model sićušne kuće za starije beskućnike u Teksasu. Izazov švedskog diva proizlazi iz želje da se uključi u društvene svrhe na dubljoj i dosljednijoj razini od povremenih donacija. Koncept kuće IKEA je razvila u suradnji s potencijalima stanarima. Njihov prototip kuće s jednom spavaćom sobom nalazio se u jednoj Ikeinoj trgovini kako bi ga budući korisnici mogli osobno posjetiti i dati više povratnih informacija.
Prve IKEA U.S. stambene jedinice sićušnih kuća, svaka veličine 34 četvorna metra, postavljene su u naselju koje je još u izgradnji, u zajednici San Antonija u Teksasu. Projekt uključuje izgradnju oko 200 malih kućica i već je primio 70 štićenika, a očekuje se da će im se uskoro pridružiti još 60. Osim stanovanja, projekt uključuje pružanje zdravstvene skrbi, savjetovališta i društvenih prostora, s ciljem stvaranja uključivog, sigurnog i gostoljubivog okruženja za sve stanovnike, piše domusweb.it.
Fleksibilan dizajn
Sobe su dizajnirane da budu fleksibilne. Namještaj je lagan i lako se premješta, što omogućuje korisnicima da prilagode okolinu svojim potrebama. Dnevni boravak se može urediti za opuštanje, s foteljom ispred TV-a, ili za zabavu, sa stolom na razvlačenje za šest osoba.
Osim kupaonice, koja ima vrata, dom koristi zavjese za vizualno odvajanje prostora. Tako, primjerice, unutar spavaće sobe slojevi draperije daju podesivu razinu privatnosti iz dnevne sobe.
– U biti možete dodati slojeve čahure oko sebe kako se približavate stražnjem dijelu kuće, gdje je spavaća soba. Toj vrsti osjećaja zaštićenosti možete dodati i malo privatnosti, ali također je jednako važno kako možete transformirati prostor tijekom vremena jer vam potencijalno postaje ugodnije vidjeti malo više onoga što je oko vas, možda dopuštajući drugima da vide malo više tvog života. Tako da stvarno možete sakriti ili otkriti kako vam odgovara u bilo kojem trenutku, kaže dizajnerica interijera u IKEA-i, Susannah Munson.
Razvoj u suradnji s korisnicima
Koncept kuće IKEA je razvila u suradnji s potencijalima stanarima. Oni su najprije rekli što bi im bilo nužno u domu, a potom je tim za razvoj počeo raditi na dizajnu. Njihov prototip kuće s jednom spavaćom sobom nalazio se u jednoj Ikeinoj trgovini kako bi ga budući korisnici mogli osobno posjetiti i dati više povratnih informacija.
Ključna tema bila je učiniti dom sigurnim, nešto što je išlo dalje od sigurnih prozora i vrata.
– Ono što se netko tko je bio smješten cijeli život osjeća sigurnim, pokazalo se, nije nužno isto za nekoga tko nije uvijek imao vrata za zaključavanje ili prozore za zatvaranje, rekla je Munson.
Ističu kako je bilo važno u kući stvoriti jasne linije pogleda. Ako se netko opušta u svojoj dnevnoj sobi, na primjer, želi vidjeti približava li se netko njegovom domu, ali u isto vrijeme, ne žele se osjećati izloženima. Izvorni dizajn zahtijevao je velike prozore kako bi unijeli što više svjetla, ali pokazalo se da su stanovnici željeli više privatnosti. Tako su u konačnom dizajnu prozori su manji – visoki, ali uski – s više slojeva zavjesa tako da stanari mogu odabrati koliko žele zakloniti pogled, piše fastcompany.com.
Doznajte ovdje tajnu koja stoji iza zahtjevnih imena IKEA proizvoda, ne bi nikada pogodili!