Pretraga

Budućnost hrvatskih cesta: Vožnja uz solarne panele i punionice za novi tip vozila

A- A+

Hrvatske ceste spremaju mega strateški projekt, za koji se doduše i dalje ne zna koliko bi mogao koštati. Zasad se tek traži analiza stanja prema kojemu će se odrediti koji dodaci bi doskora mogli obogatiti prometnice diljem zemlje. Trebali bi doprinijeti postizanja cilja u okviru Europskog energetskog plana. U budućnosti bismo mogli voziti pored bezbrojnih solarnih panela i usput puniti svoja vozila na vodik.

solari uz cestu | pixabay

Hrvatske ceste spremaju važan pilot-projekt koji bi s vremenom mogao podići standard prometnica diljem države. O obuhvatu projekta govori činjenica da bi novosti potencijalno zahvatile čak 68 prometnica, no iznos provedbe tek treba procijeniti.

Riječ je o razvoju projekata obnovljivih izvora energija, prije kojeg treba provesti analizu od otprilike 120 tisuća eura, a kojom bi se ispitala izvedivost ideje. Pilot-projekt u stvari uključuje analizu mogućnosti razvoja projekata te pripreme tehničke studije za konkretno djelovanje. Nakon potpisivanja ugovora ponuditelj će za realizaciju zadatka imati godinu dana.

EU strategija

Novi dokument koji pripremaju Hrvatske ceste imao bi temeljnu vrijednost za planiranje i vođenje energetskog sektora u Hrvatskoj. Strategija prati EU standard koji proizlazi iz novosti donesenih Europskim energetskim planom.

Projekt koji je još u povojima odnosi se na osmišljavanje strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. godine, s pogledom na 2050. Poznato je kako je na razini članica EU postavljen plan za postizanje klimatske neutralnosti do te godine. Osim postizanja održivog rasta, cilj je u predviđenom vremenskom roku zaštititi okoliš te smanjiti stakleničke plinove.

potencijalne lokacije za provedbu pilot-projekta Hrvatskih cesta | Hrvatske ceste

Planiranje pa provedba

Naime, u svrhu usklađivanja razvojnog smjera ka višoj razini održivosti, Hrvatske ceste u sklopu novog pilot-projekta namjeravaju analizirati potencijal korištenja obnovljivih izvora energije na svojim nekretninama ili nekretninama kojima upravljaju.

Predviđene su dvije faze pružanja usluga. U prvom planu je izrada mape potencijala integracije tehnologija temeljenih na sunčevoj energiji, te različitih naprednih i niskougljičnih tehnologija. Općenito, ta će faza biti namijenjena za provedbu detaljne analize mogućnosti razvoja projekata obnovljivih izvora.

Zatim bi se u drugoj fazi trebala pripremiti i izraditi projektna dokumentacija za dva odabrana projekta. Kako se HC mogu pohvaliti upravljanjem s preko 7.000 kilometara državnih cesta može se reći da imaju značajni potencijal za integraciju niskougljičnih tehnologija u svoj portfelj.

Nove tehnologije na cestama

U prvoj fazi projektnog zadatka namjeravaju analizirati potrošnju električne energije nekretnina pod svojim upravljanjem. Nakon prikupljanja potrebnih podataka valjat će izraditi idejna rješenja navedenih tehnologija, temeljem kojih će biti potrebno izraditi mapu mogućih projekata.

Pored rješenja temeljenih na sunčevoj energiji, trebat će i teorijski opisati druge tehnologije te prikazati mogućnosti njihove implementacije. Prvenstveno se namjerava upotrebljavati sunčevu energiju i niskougljične energetske tehnologije.

punionica električni auto

punionica električni automobil | foto: Freepik

Pod naprednim i niskougljičnim energetskim tehnologijama smatra se skup tehnologija koji uključuje baterijske spremnike električne energije i punionice za električna vozila. Još dvije mogućnosti koje su za danas u Hrvatskoj pomalo science fiction su vodikove tehnologije i punionice za vodikova vozila.

Pregled terena

No, prije izvedbe bit će potrebno pregledati teren, a taj zadatak izvest će se korištenjem bespilotne letjelice (dron) ili autodizalicom. Tada će tek biti moguće izvesti idejna rješenja integriranih sunčanih elektrana, a da bi se mogao zatražiti zahtjev za ishođenje elektroenergetske suglasnosti integriranih sunčanih elektrana.

Naručitelj zadržava pravo odrediti tehničke karakteristike fotonaponskih mogula, kako bi isti bili na optimalan način integrirani u postoječu infrastrukturu. Time bi se ujedno trebalo ući u razradu rjeđenja u Fazu 2.

Prioritiziranje

Prema projektnom zadatku dostupnom u Elektroničkom sustavu javne nabave, na temelju provedene višekriterijske analize provedene u Fazi 1, mogla bi se odabrati dva prioritetna projekta koji će biti predmetom detaljne razrade. Zasad je očekivana snaga sunčanih elektrana za detaljnu razradu u rasponu snaga od 200 do 600 kilovati.

Kako bilo, glavni projekt morat će biti usklađen s odredbama posebnih zakona i propisa, a u njemu će biti navedeni i detalji načina spajanja opreme potrebne za realizaciju projekta fotonaponske elektrane za vlastitu potrošnju kao i način priključka elektrane na mrežu.

Osim osnovnih tehničkih detalja, očekuje se da će projektna dokumentacija sadržavati i plan održavanja građevine u skladu sustava za praćenje i verifikaciju uštede energije. Vremenski rok izvršenja je do 12 mjeseci, pri čemu će vremenski plan sadržavati detaljan prikaz trajanja pojedinih vrsta usluga koje su opisane u pojedinim poglavljima ovog projektnog zadatka.

Ovdje pročitajte koja se top gradilišta otvaraju u Hrvatskoj u 2025.

Copy link
Powered by Social Snap