Stara tvornica sinjskog kraja postat će stambeno naselje ‘po mjeri’, potencijali stanari mogu reći koliko im treba kvadrata
Tvornica za preradu plastičnih masa Cetinka u bivšoj je državi bila ponos sinjskog kraja, no danas je od nje ostalo tek napušeno i visoko rizično zemljište na kojemu često vatrogasci imaju posla. Stoga je odlična vijest da Grad Trilj priprema stanogradnju upravo na prostoru stare tvornici, te tako planira jednim udarcem ubiti dvije muhe – riješiti se problematičnog zapuštenog prostora i stvoriti stambene kvadrate za mlade obitelji.
Tvornice Cetinka osnovana je 1958. godine, a u zlatnim godinama zapošljavala je preko tisuću radnika. Propada od Domovinskog rata, a po već poznatom hrvatskom scenariju sahranili su ju tranzicija i pretvorba. Dodatno, nedavno, u listopadu 2024. godine građevina je pretrpjela značajnu štetu uslijed većeg požara kojemu su, kroz godine, prethodili brojni manji.
Treba reći da je Grad Trilj preuzeo prostor bivše tvornice 2017. godine s ciljem prenamjene u društvenu i komunalnu infrastrukturu. Godinama tu se nije događalo ništa osim vandalizma, ali to bi se sada trebalo promijeniti. Grad Trilj priprema teren za stanogradnju.
Stanovi za mlade obitelji
Na području bivše tvornice za preradu plastičnih masa Cetinka u Trilju planira se izgradnja višestambene zgrade za korisnike stambenog zbrinjavanja. Cilj programa je zadržati stanovništvo na potpomognutim područjima te potaknuti naseljavanje mladih obitelji i osoba na ovo područje.
Program stambenog zbrinjavanja namijenjen je mladim osobama i mladim obiteljima do 45 godina starosti za koje je kreirana online anketa koju bi trebali ispuniti svi zainteresirani za stambeno zbrinjavanje.
Anketom će se nastojati gradnju na Cetinki prilagoditi potrebama građana, pa je tako prilikom ispunjavanja online obrazaca potrebno navesti, između ostaloga, broj članova obitelji koja treba stambeno zbrinjavanje, te procjenu potrebne kvadrature koja zadovoljava njihove životne potrebe.
Državna potpora
Jedan od modela izgradnje stanova bit će vezan uz Program izgradnje i obnove stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i mladih obitelji.
Ovaj program, vrijedan 46 milijuna eura. Usvojen je na sjednici Vlade 27. prosinca 2024. godine, s ciljem poticanja demografske obnove i ostanka mladih na potpomognutim područjima, piše dalmacijadanas.hr.
U provedbi Programa jedinice lokalne samouprave sudjeluju kao partneri te ulažu građevinsko zemljište s ili bez zgrada u svojem vlasništvu za izgradnju odnosno obnovu i/ili rekonstrukciju zgrade, dok su krajnji korisnici mlade osobe i mlade obitelji. Za provedbu Programa osigurana su sredstva u Programu Konkurentnost i kohezija 2021.- 2027. u iznosu od 40.000.000 eura, dok je doprinos Republike Hrvatske 15% (6.000.000,00 eura).
Novi most koji će spajati Hrvatsku i BiH čekaju tisuće građana s obje strane, doznajte ovdje do kuda je stigla realizacija.