Most Tušilović ide u sanaciju, doslovno se raspada: Ako je ovo vaš put do mora evo što morate znati
Hrvatske ceste provode natječaj za sanaciju mosta Tušilović na državnoj cesti DC1 u vrijednosti od 500.000 eura. Ponude su se mogle slati do 16. siječnja, a trenutno je u procesu izbor izvođača. Ugovaranje je predviđeno za kraj veljače pa se očekuje da bi radovi na ovoj važnoj prometnici trebali započeti na proljeće, te biti završeni u roku od 90 dana, odnosno do početka turističke sezone na Jadranu.
Most Tušilović se nalazi u Karlovačkoj županiji, prevodi državnu cestu DC1 preko potoka Radonje, a orijentiran je u pravcu Karlovac-Pavković Selo. Most je na više točka u derutnom stanju.
Prema nalazima stručnog pregleda pješačke ograde su nedovoljne visine i razine zaštite, pa će u sklopu sanacije biti zamijenjene zaštitnim ogradama u skladu s propisima, sve u cilju veće prometne sigurnosti. No, to je, čini se, ovdje najmanji problem.
Fotografije i napomene stručnog pregleda jasno ukazuju na značajna oštećenja kolnika, nogostupa i armirano-betonske konstrukcije. Sanacija bi trebala obuhvatiti otklanjanje svih nedostataka.
Nogostupi i oprema mosta
Prema tehničkoj dokumentaciji projekta, oprema mosta će se demontirati, odnosno rezanjem će biti uklonjene oštećena infrastruktura. Također, uklonit će se i betonski nogostupi, te obostrano u punom presjeku rasponske ploče. Uslijedit će rušenje betonskih rubnjaka koji su izvedeni u razini kolnika obzirom na ukupnu debljinu svih kolničkih slojeva.
Svi kolnički slojevi utvrđeni istražnim radovima se uklanjaju do rasponske AB ploče, što obuhvaća 4 asfaltna sloja sveukupne debljine približno 24 centimetra i ostatke nefunkcionalnog hidroizolacijskog sloja s AB ploče. Nakon uklanjanja svih postojećih kolničkih slojeva, pregleda i čišćenja, hidrodemoliranjem se provodi uklanjanje oštećenog betona i izravnavanje neravnina na gornjoj strani kolničke ploče.
Obzirom na dotrajalu i nefunkcionalnu hidroizolaciju te vlaženje, predviđa se hidrodemoliranje na cijeloj gornjoj površini ploče. Nakon provedenog hidrodemoliranja betona rasponske ploče, postojeća armatura treba biti očišćena i premazana zaštitnim antikorozivnim sredstvom, oštećeni dijelovi zamjenjeni, a uočene pukotine injektirane dvokomponentnom epoksidnom smolom.
Nadogradnja kolnika
Kolnik treba dobiti nadogradnju betonskim slojem, a umjesto uklonjenih nogostupa izvest će se novi armiranobetonski revizijski nogostupi od betona s hidroizolacijom. Na nove nogostupe potom se trabaju ugraditi elastične odbojne čelične ograde koje su ujedno i zaštitne pješačke ograde s rukohvatom visine 120 centimetara. Treba reći da će se cijelom dužinom mosta, na obje strane kolnika, obaviti i brtvljenje reški između habajućeg sloja asfalta i rubnog betona nogostupa.
Kao i da projekt obuhvaća obnova kolnika prilaznih cesta ispred i iza mosta uz zamjenu svih slojeva kolničke konstrukcije. Na ovim će se dionicama također ukloniti svi asfaltni slojevi, te obaviti iskop nosive konstrukcije od kamenog materijala
Armirano betonska rasponska konstrukcija
Obzirom na oštećenja betona rasponske ploče u vidu vlaženja, izluživanja, ljuštenja betona te odlamanja zaštitnog sloja i vidljivu korodiranu armatura, osobito uz rubove ploče i na bočnim stranama, sanacija se predviđa reprofilacijom. To znači da će oštećeni beton biti uklonjen hidrodemoliranjem teće se na pripremljene i očišćene betonske površine strojno ugraditi polimercementni sanacijski mort.
Na bočnim strana rasponske ploče predviđena je pak reprofilacija u debljini prosječno 5 centimetaram. Uočene pukotine će se injektirati dvokomponentnom epoksidnom smolom. Uz napomenu kako će se sve betonske površine premazati sustavom zaštitnog trajnoelastičnog polimercementnog premaza.
Doznajte ovdje sve o novom mostu koji je nakon niza godina razdvojenosti spojio susjede u malom mjestu nadomak Velike Gorice.