Pretraga

Ova država u regiji ima 40 aktivnih gradilišta, pravi se 1.000 km novih cesta i neobični neboderi

A- A+

U Albaniji se gradi punom parom, a predstavljeni su i novi infrastrukturni projekti. Trenutno se u zemlji realizira čak 40 infrastrukturnih projekata, a do sada je izgrađeno ili obnovljeno više od tisuću kilometara cesta. No, to nije kraj, jer slijedi izgradnja novih prometnica, tunela i mostova. Projekte je javnosti predstavila zamjenica premijera i ministrica infrastrukture, Belinda Balluku, koja je istaknula da će razvoj infrastrukture ostati jedan od glavnih prioriteta vlade u ostvarivanju ciljeva strategije ‘Albanija 2030’. Balluku je posebno naglasila projekt prometne osi Kashar–Lekaj, koji povezuje sjever i jug bez prolaska kroz Tiranu. Uz to, dionica Thumanë–Milot je već završena u tehničkom smislu, dok se dionicom Thumanë–Kashar, koja je u funkciji, već ‘provozalo’ više od 6,5 milijuna vozila.

Tirana | Foto: YT screenshot

Nova godina označava novu prekretnicu u infrastrukturi Albanije. Trenutno je u zemlji aktivno čak 40 gradilišta, a dosad je izgrađeno ili obnovljeno više od tisuću kilometara cesta, izvještava a2news.com. No, velikim projektima tu nije kraj – gradit će se još mnogo toga, od novih prometnica do tunela i mostova. Sve to predstavila je javnosti zamjenica premijera i ministrica infrastrukture Belinda Balluku, naglasivši da je razvoj infrastrukture i dalje jedan od ključnih prioriteta vlade na putu prema ostvarivanju strateških ciljeva inicijative ‘Albanija 2030’.

Razvoj prometnica

Balluku je istaknula kako infrastruktura čini temelj svakog gospodarskog sektora – turizma, poljoprivrede i industrije – te da ulaganja u prometnice ne znače samo poboljšanje mobilnosti, već i jačanje ukupnog ekonomskog potencijala zemlje. Pojasnila je kako je Albanija krenula u sveobuhvatnu modernizaciju prometne mreže, u skladu s europskim standardima i kriterijima, te kako su aktualni projekti vizualno i tehnički toliko kvalitetni da mogu poslužiti kao studijski primjeri studentima građevine i arhitekture. Kao poseban primjer navela je tunel Murriz, koji, prema njezinim riječima, predstavlja spoj funkcionalnosti i arhitektonske vrijednosti.

Izdvojeni članak

Galerija: Ovo je Tirana Tower, neboder u izgradnji u koji se lako zaljubiti

Jedan od projekata na kojemu je stavljen poseban naglasak bila je prometna os Kashar–Lekaj. Riječ je o novoj prometnici koja omogućuje izravnu povezanost sjevera i juga zemlje bez prolaska kroz Tiranu, čime se znatno skraćuje vrijeme putovanja i rasterećuje glavni grad. Taj projekt dio je Plavog koridora, jedne od najvažnijih europskih transportnih ruta za prijevoz robe i putnika. Segment uključuje dva tunela, šest mostova i devet podvožnjaka, a radovi bi trebali biti završeni unutar ugovorenog roka.

Ministrica je dodala kako je riječ o potpuno novoj trasi dugoj 33 kilometra, projektiranoj za brzine do 130 km/h, koja omogućuje izravno povezivanje sjevernih autocesta s onima na jugu, bez potrebe za ulaskom u Tiranu. Naglasila je da će, unatoč izazovima, sve strukture – uključujući dva tunela, šest mostova i devet podvožnjaka – biti izgrađene prema najvišim standardima, uz poštivanje svih ugovornih rokova i tehničkih zahtjeva.

Tirana | Foto: YT screenshot

Važne dionice

Govoreći o drugim važnim prometnim projektima, Balluku je navela da je projekt za dionicu Thumanë – Milot u potpunosti završen u tehničkom i administrativnom smislu, te da je ugovor već potpisan. Trenutno se radi na pripremi terena i opremanju gradilišta, kako bi se radovi mogli što prije započeti. Također je istaknula da je dionica Thumanë – Kashar već dovršena i u funkciji, a od njezina otvaranja 30. lipnja do danas tom prometnicom prošlo je više od 6,5 milijuna vozila, što potvrđuje njezinu važnost i utjecaj na prometno rasterećenje i protočnost.

Na kraju, Balluku je najavila kako se završetak dionica Thumanë – Milot i Milot – Balldren očekuje u iduće dvije godine, ocijenivši taj vremenski okvir realnim i izvedivim. Naglasila je kako će upravo ti projekti označiti radikalnu transformaciju albanske infrastrukture te poslužiti kao primjer strateškog planiranja i učinkovite realizacije na nacionalnoj razini.

Izdvojeni članak

SAD na Balkanu: Hoće li Trumpova pobjeda biti ‘vjetar u leđa’ za projekte zeta Kushnera u Srbiji i Albaniji?

Nova vizura glavnog grada

Albanski glavni grad Tirana posljednjih godina doživljava veliku transformaciju zahvaljujući sve intenzivnijoj izgradnji visokih nebodera. Kako smo ranije pisali, u planu je niz arhitektonskih projekata, među kojima se posebno ističe Bond Tower – kompleks dvaju nebodera inspiriranih baletom i radovima slavnog slikara Gustava Klimta. Ovaj umjetnički nadahnut projekt potpisuje portugalski arhitektonski studio OODA, čija je vizija bila oblikovati zgradu koja se graciozno savija poput baletana ili zaljubljenika koji se naginje za poljubac.

Također, Nacionalno teritorijalno vijeće Albanije ranije ovog mjeseca odobrilo je izgradnju novog tornja koji će postati najviša zgrada u zemlji. Osim Bond Towera, u Tirani su trenutačno u izgradnji i druga dva značajna nebodera – Mount Tirana i Tirana Tour, svaki s po 58 katova. Studio OODA paralelno radi na još tri projekta u albanskoj prijestolnici, uključujući novo sjedište jedne albanske televizijske postaje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap