Pretraga

Ovo je najviši napušteni neboder na svijetu, nakon 10 godina čekanja napokon će se završiti?

A- A+

Jeste li znali da se u kineskom Tianjinu nalazi najviši napušteni neboder na svijetu? Riječ je o neboderu Goldin Finance 117, koji se uzdiže na 597 metara i broji 117 katova. Ovaj impozantni projekt, koji je stajao nedovršen više od deset godina, uskoro bi trebao biti dovršen. Nakon dugog razdoblja čekanja, radovi bi se trebali nastaviti već sljedeći tjedan, a završetak projekta očekuje se 2027. godine. Kada bude završen, Goldin Finance 117 postat će jedna od najviših zgrada na svijetu. Međutim, cijela situacija nije tako jednostavna. Pitanje koje se postavlja jest hoće li dovršetak ovog projekta uopće biti isplativ. Stručnjaci se pitaju je li ovo samo pokušaj spašavanja kineskog prestiža i ponosa, ili ima stvarnu ekonomsku opravdanost.

Goldin Finance 117 | Foto: YT screenshot

Gotovo desetljeće nakon što su radovi zaustavljeni, u kineskom lučkom gradu Tianjinu ponovno se pokreće gradnja najvišeg napuštenog nebodera na svijetu – Goldin Finance 117. Riječ je o golemom projektu koji je dosegao svoj puni konstruktivni vrh još 2015. godine, ali nikad nije dovršen zbog ozbiljnih financijskih problema investitora. S visinom od 597 metara i 117 katova, neboder je u vrijeme početka gradnje trebao biti najviši u Kini, piše edition.cnn.com.

Prema najnovijim informacijama, nastavak radova mogao bi započeti već idućeg tjedna, dok je završetak predviđen za 2027. godinu. Novi život ovog ambicioznog projekta sugerira promjene u državnoj politici prema tržištu nekretnina i znak je da se traže načini za stabilizaciju sektora koji se već godinama suočava s krizom.

Izdvojeni članak

Kina gradi mega cestu kroz Gruziju od 450 milijuna dolara: Ekonomski boom ili ruska zamka?

Od ponosa do problema

Gradnja Goldin Finance 117 započela je 2008., kao dio šireg luksuznog urbanističkog kompleksa koji je uključivao vile, kongresni centar, poslovne zgrade, zabavne sadržaje i čak polo klub. Neboder je bio zamišljen kao simbol moći i suvremenog urbanog razvoja – tehnički impresivan, građen mega-stupovima otpornima na vjetrove i potrese, s prepoznatljivim atrijem u obliku dijamanta pri vrhu koji je trebao sadržavati bazen i vidikovac. Gornji katovi bili su rezervirani za luksuzni hotel i poslovne prostore.

No, 2015. godine projekt je naglo zaustavljen nakon pada kineske burze koji je pogodio tvrtku Goldin Properties Holdings, čiji je osnivač Pan Sutong tada bio među najbogatijim poslovnim ljudima u Hong Kongu. Tvrtka je ubrzo završila u likvidaciji, a zgrada je ostala napuštena – dovršena izvana, ali prazna i bez sadržaja.

Novi početak bez starog imena

Nova građevinska dozvola, čija je vrijednost procijenjena na gotovo 78 milijuna dolara, više ne spominje ime tvrtke Goldin, što upućuje na to da su se novi nositelji projekta distancirali od propalog developera. Detalji o tome tko točno stoji iza nastavka radova nisu u potpunosti poznati, kao ni hoće li se originalna vizija zgrade zadržati.

Arhitektonska tvrtka P&T Group, koja je projektirala neboder, zasad se nije oglasila, a komentara nema ni od državne konzultantske tvrtke BGI Engineering Consultants, koja je navedena u novim dokumentima. No, prisutnost kompanije BGI sugerira snažniju ulogu države u nastavku projekta.

Izdvojeni članak

Budućnost postaje sadašnjost: Kina gradi prvu tvornicu letećih automobila na svijetu

Uloga države

Ponovno pokretanje gradnje nebodera Goldin Finance 117 u Tianjinu, ali i dovršetak Greenland Towera u Chengduu, pokazuje da Kina ima velike planove za svoj građevinski sektor. Riječ je o dva velika projekta koja su godinama stajala zbog financijskih problema. Stručnjaci vjeruju da nije slučajno što se oba gradilišta ponovno aktiviraju u isto vrijeme.

Prema mišljenju analitičara, kineska vlada ovime želi poslati jasnu poruku – spremna je intervenirati kako bi oživjela tržište nekretnina koje je posljednjih godina pogođeno krizama, padom potražnje i velikim dugovima. Pretpostavlja se da država ulaže novac u ove projekte i pomaže u otplati starih dugova, kako bi potaknula nove investicije i povratila povjerenje javnosti. Ovakvi projekti nisu važni samo zbog same gradnje. Visoke zgrade i dalje se smatraju simbolima razvoja i moći, a njihovo dovršavanje šalje poruku da se gradovi i dalje razvijaju i rastu.

Izdvojeni članak

Ova država u regiji ima 40 aktivnih gradilišta, pravi se 1.000 km novih cesta i neobični neboderi

Više od betona i čelika

Osim ekonomskih razloga, dovršetak ovakvih nebodera ima i snažnu simboliku. Mnoge visoke zgrade koje su posljednjih godina ostale nedovršene, postale su simbol neuspješnih investicija i prevelikih ambicija. Lokalne vlasti žele ukloniti te ‘rane’ iz prijašnjih vremena i pokazati da se projekti ipak mogu privesti kraju.

No, stručnjaci upozoravaju da to ne znači povratak starim praksama. Izgradnja nebodera je iznimno skupa, a često se pokaže da nisu ni financijski ni ekološki održivi. Danas se ovakvi projekti više vide kao iznimke – prilike da se završi ono što je već započeto, a ne kao novi smjer u razvoju gradova. Drugim riječima, država pokušava popraviti štetu iz prošlosti, ali uz više opreza nego prije.

Kineska dominacija među neboderima

Unatoč strožim pravilima iz 2020. godine, kojima se ograničava izgradnja novih zgrada viših od 500 metara, Kina i dalje prednjači u broju izgrađenih nebodera. Samo prošle godine, više od dvije trećine svih novih zgrada viših od 200 metara izgrađeno je upravo u Kini.

Izdvojeni članak

Sve je moguće: Kako je Kina u samo nekoliko godina došla do ponajbolje željeznice na svijetu

Goldin Finance 117 izvorno je bio osmišljen kao dio luksuzne poslovno-stambene zone. Iako nije poznato što će točno biti od originalno planiranih sadržaja, nova dokumentacija spominje izgradnju komercijalnih zona u neposrednoj blizini nebodera.

Upitna isplativost

Unatoč novom zamahu, pitanje ekonomske isplativosti i dalje ostaje otvoreno. Potražnja za poslovnim prostorima u Kini je slaba, a mnoge postojeće zgrade već su poluprazne. Postavlja se pitanje tko će kupiti ili unajmiti urede u tornju ovakvih razmjera.

Tianjin, u međuvremenu, već ima jedan impresivan neboder – CTF Finance Centre visok 530 metara. Ako se Goldin Finance 117 dovrši, postat će treći najviši u Kini, iza Šangajskog tornja i Ping An financijskog centra u Shenzhenu, te šesti najviši na svijetu.

Izdvojeni članak

U Sjevernoj Koreji gradi se 50.000 novih stanova, sprema se i velika proslava, ali neboderi skrivaju tajne

No, i ta bi se pozicija mogla promijeniti. Ako se do kraja desetljeća dovrše kilometarski Jeddah Tower u Saudijskoj Arabiji i Burj Azizi u Dubaiju, Goldin Finance 117 past će na osmo mjesto na svjetskoj ljestvici. U svakom slučaju, njegova obnova znak je da Kina ne odustaje od spektakularnih arhitektonskih ambicija – ali ovaj put s nešto opreznijim pristupom. Pogledajte ovdje kako izgleda nedvoršeni hotel u Pyongyangu, koji je u međuvremenu postao simbol Sjeverne Koreje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap