Ovo je neogotičko remek djelo u Zaprešiću: Kapelica bana Jelačića skriva i njegovu osobnu tragediju
Kompleks Novih dvora u Zaprešiću jedno je od najprepoznatljivijih obilježja grada. Posljednjih godinu dana ovaj prostor, bogat povijesnim i arhitektonskim znamenitostima, prolazi kroz cjelovitu obnovu vrijednu 10 milijuna eura. Nekadašnji posjed bana Josipa Jelačića danas se pretvara u suvremeni kulturno-edukativni centar. Posebno se ističe Jelačićev dvorac, a u njegovoj blizini smještena je i kapelica sv. Josipa, izgrađena 1885. godine. Riječ je o neogotičkom remek djelu koje od 90-ih godina čeka na obnovu.

Kapelica bana Jelačića | Foto: Bauštela.hr
Već godinu dana traje obnova impozantnog kompleksa Novih dvora u Zaprešiću. Nekadašnji posjed legendarnog hrvatskog bana Josipa Jelačića bio je u vlasništvu njegove obitelji sve do 1934. godine. Kompleks obuhvaća niz zanimljivih i jedinstvenih građevina, a najpoznatiji objekt svakako je Jelačićev dvorac. Nedaleko od njega smjestila se i iznimno lijepa kapelica sv. Josipa, koju smo posjetili u sklopu naše bauštelske reportaže. Također, posjetili smo i jedinstvenu građevinu u Hrvatskoj – vršilnicu, o čemu više možete pročitati ovdje.
Neogotička kapelica
Kapelica sv. Josipa sagrađena je 1855. godine po nalogu bana Josipa Jelačića, u prepoznatljivom neogotičkom stilu. Ima bogatu povijest i nekoliko je puta obnavljana, unatoč posljednjim potresima koji su je oštetili. Kamen temeljac blagoslovio je 15. ožujka 1855. godine preč. Pavao Belas, župnik iz Brdovca i veliki prijatelj bana Jelačića, koji je po njegovim uputama i predvodio gradnju kapelice. Izgrađena je u rekordnom roku od samo 70 dana, a posvetio ju je zagrebački nadbiskup Juraj Haulik 20. svibnja 1855. godine, u nazočnosti brojnih uglednih gostiju.
Nadbiskup je dozvolio da u kapelici mogu služiti mise i obavljati vjenčanja svećenici s dozvolom. Kao javno pristupačno mjesto, kapelica je služila za čitanje evanđelja i propovijedi na svetkovine, što potvrđuju i službene stranice Zagrebačke nadbiskupije.
No, kapelica krije i duboko osobnu tragediju legendarnog bana. U njoj je, nakon prerane smrti, pokopana njegova devetomjesečna kći Anka. Nekoliko godina kasnije, 26. svibnja 1859., u istu grobnicu položen je i sam ban Josip Jelačić, a 1875. godine mu se pridružio i brat Antun.

Kapelica bana Jelačića | Foto: Bauštela.hr
Kip od slonovače
Kapelica je građena u strogogotičkom stilu i bogato je uređena. Sadrži žrtvenik s prikazom sv. Josipa, četiri pozlaćena svijećnjaka te prekrasno raspelo s kipom od slonovače. Taj je kip prvotno pripadao biskupu Alagoviću i vrijedio je sto zlatnih dukata. Nakon njegove smrti, kip je prešao u ruke preč. Aleksandra Šneleca, župnika iz Stenjevca, koji ga je poklonio banu Jelačiću prilikom gradnje kapelice.
Kako navodi Zagrebačka nadbiskupija, nakon 1945. godine je sav inventar iz kapele nestao, a sama kapelica i grobnica pretrpjele su oštećenja. U veljači 1991., prije obnove, posmrtni su ostaci privremeno preneseni na Mirogoj, da bi ih u listopadu 1992. godine položili u obnovljenu obiteljsku grobnicu. Zadnja obnova trajala je gotovo dvije godine, od 1991. do 1992. godine.
Novi dvori od 10 milijuna eura
Prije godinu i pol dana, upravo u prostorijama obnovljene Vršilnice, Grad Zaprešić potpisao je ugovore s izvođačima radova za obnovu cijelog kompleksa Novi dvori. Projekt je vrijedan gotovo 10 milijuna eura, a većina sredstava osigurana je iz europskih fondova putem ITU mehanizma u okviru Urbane aglomeracije Zagreb.
Osim samog dvorca, projekt uključuje obnovu kukuružarnika, kuće Marof, perivoja te stambeno-gospodarske zgrade. Kukuružarnik će biti prenamijenjen za svjetlosne instalacije, a u njegovoj blizini bit će smješten i amfiteatar za kulturna događanja. Kuća Marof i gospodarska zgrada pretvorit će se u Turističko-informativni centar, dok će potonja služiti i za promociju domaćih proizvoda – svojevrsni omaž banu Jelačiću, koji nije bio samo političar i vojskovođa, već i vizionarski gospodarstvenik.

Novi dvori | Foto: Bauštela.hr
Radovi napreduju
Iako je projekt obnove kompleksan, radovi napreduju predviđenom dinamikom. Glavni fokus obnove je dvorac bana Jelačića, koji će biti pretvoren u muzejsko-edukacijski centar. U njemu će se nalaziti Spomen-soba bana Jelačića s pažljivo prikupljenim autentičnim predmetima, dok će pročelje dvorca ostati potpuno očuvano.
– Osim dvorca, obnavljali smo još pet gospodarskih zgrada u sklopu revitalizacije kompleksa Novi dvori. Budući da je riječ o zaštićenom spomeniku kulture, neće biti promjena izvana – sve će izgledati kao u originalnom povijesnom izdanju. Unutrašnjost će biti prilagođena suvremenim potrebama, ali bez narušavanja autentičnosti, izjavio je projektant Zdravko Krasić.
Poseban izazov bila je vjernost povijesnom duhu – dugotrajna potraga za originalnim artefaktima, namještajem i predmetima bila je ključna kako bi prostor zadržao autentičnost. Premda se isprva činilo da će projekt biti jednostavniji, detaljna analiza pokazala je potrebu za ozbiljnim građevinskim zahvatima.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.