Galerija: Demoliranje Kranjčevićeve u punom zamahu, znamo koliko to sve košta i kad će biti gotovo
U punom je pogonu rušenje legendarnog ‘starca’ – stadiona u Kranjčevićevoj ulici. Na gradilištu su bageri i teški strojevi koji su već ranije srušili istočnu tribinu, dok je trenutno u tijeku rušenje zapadne. Staru ‘Kranjču’ zamijenit će nova, vrijedna čak 44 milijuna eura, čime će, uz Opus Arenu u Osijeku, postati jedan od najmodernijih stadiona u Hrvatskoj. Ipak, oko Kranjčevićeve još uvijek postoji niz nepoznanica – od reflektora do pitanja kamo će se odvoziti građevinski otpad. Istražili smo detalje, evo što smo saznali.

rušenje stadiona u Kranjčevićevoj | Foto: Luka Bumbak/Bauštela.hr
Stadion u Kranjčevićevoj ulici polako odlazi u ropotarnicu povijesti. Prije nešto više od tjedan dana započelo je rušenje stadiona starog 104 godine. Na gradilištu su bageri i teška mehanizacija, a istočna tribina već je uklonjena. Sada je na redu i veći izazov – zapadna tribina, jedina koja je bila natkrivena. Kao što je već dobro poznato, na njenom mjestu niknut će novo, multifunkcionalno zdanje vrijedno 44 milijuna eura, a imamo i detalje o procesu uklanjanja.
Galerija 11 Fotografija
OtvoriSve o rušenju
Stadion ruši odabrani izvođač Strabag, a cijena uklanjanja uključena je u onu izvedbe. Teška mašinerija krenula je rušiti legendarne tribine krajem travnja odnosno nakon uvođenja izvođača u posao 28. travnja ove godine. Na uklanjanju i pripremnim radovima, doznajemo iz Grada Zagreba, na terenu trenutno radi 20 radnika, četiri bagera gusjeničara specijaliziranih za rušenje i 15 kamiona.
Posao rušenja iznosi 292.928,58 eura bez PDV-a, a točna količina materijala nastalog rušenjem utvrdit će se kad posao bude završeni. Rušenje, uklanjanje i zbrinjavanje zapadne tribine i tri zatvorene građevine ispod tribine iznosi 154.489,71 eura bez PDV-a, a već je isplanirano i što će biti s pojedinim materijalima.
– Točna količina materijala nastalog rušenjem utvrdit će se po završetku radova uklanjanja. Pojedini materijali bit će odvezeni na lokacije tvrtki specijaliziranih za zbrinjavanje istih (metal, drvo, plastika, staklo), dok će se ostali materijali nastojati iskoristiti u procesu izgradnje novog stadiona, kažu nam iz Grada, dodajući da bi prema dinamičkom i terminskom planu izvođenja radova i posljednji objekt trebao biti uklonjen u lipnju, dok će odvoz trajati još 10 dana.
Inače, materijali se već odvoze usporedno s rušenjem.
Grade ga Austrijanci
Kapacitet novog stadiona povećat će se s dosadašnjih 5.350 na 11.163 mjesta, sve četiri tribine bit će natkrivene, stari reflektori uklonjeni, a postavit će se moderna LED rasvjeta. Također, stadion će zadovoljiti kriterije UEFA 4. kategorije, kao i osječka Opus Arena. Osim nogometnog igrališta, kompleks će sadržavati novi gradski trg, parking za više od 400 vozila te prateće objekte za sportaše i navijače.
Poseban naglasak stavljen je i na energetsku učinkovitost, uključujući solarnu elektranu snage 1 MW koja će pridonijeti energetskoj samoodrživosti objekta. Inače, dizajn su izradili arhitekti s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.

rušenje stadiona u Kranjčevićevoj | Foto: Luka Bumbak/Bauštela.hr
Nema više veledroma
U sklopu rekonstrukcije stadiona trajno je uklonjen i velodrom oko nogometnog igrališta – posljednji takav objekt u Zagrebu i Hrvatskoj namijenjen biciklizmu, olimpijskoj disciplini. Novi stadion neće imati biciklističku stazu, što je izazvalo nezadovoljstvo među biciklistima.
Gradsko izvješće iz studenoga 2023. godine navodi nekoliko mogućih lokacija za novi velodrom: jedna u Remetincu, dvije na Jarunu, dvije u Trnjanskoj Savici te jedna u Španskom. No, do početka rušenja stadiona nije donesena konačna odluka, niti je ulaganje u zamjenski velodrom uvršteno u vodič kroz proračun Grada Zagreba za 2025. godinu.

rušenje stadiona u Kranjčevićevoj | Foto: Luka Bumbak/Bauštela.hr
‘Jeftin’ nadzor
Posebnu pažnju javnosti izazvala je nabava nadzora za projekt. Kada je objavljen natječaj u kojemu je procijenjeno da će taj posao stajati samo 100 tisuća eura, struka se brzo usprotivila. Stiglo je 15 ponuda, većina daleko iznad procijenjenog iznosa. Ipak, posao je dodijeljen tvrtki Trasa Adria, koja je ponudila najnižu cijenu od 49.862,50 eura s PDV-om – i s njom je potpisan ugovor.
Svako gradilište mora imati stručni nadzor i koordinatora zaštite na radu, koji jamče kvalitetu i sigurnost izvedenih radova. No, u ovom slučaju, riječ je o najvećem sportskom projektu u državi – mnogi smatraju da je nadzor drastično podcijenjen. Naime, za projekt vrijedan više od 40 milijuna eura, nadzor i koordinacija zaštite na radu za razdoblje od 18 mjeseci povjereni su za manje od 50 tisuća eura. Od pristiglih ponuda, čak 12 ih je nudilo višestruko veći iznos, no izabrana je najjeftinija.

rušenje stadiona u Kranjčevićevoj | Foto: Luka Bumbak/Bauštela.hr
Gdje će reflektori?
Rekonstrukcija je otvorila i pitanje sudbine reflektora s Kranjčevićeve. Prema jednoj od ideja, mogli bi biti preseljeni na stadion NK Rudeša, koji trenutno nema rasvjetu. Na 40. sjednici Gradske skupštine u veljači, zastupnik Alen Lochert iznio je da je NK Rudeš podnio zahtjev da se stupovi rasvjete presele na njihov stadion.
– Jedini klub koji zadovoljava uvjete, odnosno koji je najbliži tome, je NK Rudeš. Oni su se u srpnju prošle, a potom i u prosincu ove godine, obratili gradskom uredu s molbom da se ‘donese odluka kojom bi se odobrio premještaj rasvjetnih stupova s lokacije u Kranjčevićevoj, naveo je Lochert.

rušenje stadiona u Kranjčevićevoj | Foto: Luka Bumbak/Bauštela.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.