Ovo je nova tehnologija koja štedi milijune: Pomoću modernog sustava riješavat će se kvarovi na željeznicama
Iako u Hrvatskoj željeznica nije doživjela pravu modernizaciju, u Europi ona predstavlja jedan od ključnih oblika prijevoza. Kako bi se održala na odgovarajućoj razini, potrebno je svakodnevno voditi brigu o sustavu. Kako bi se problemi i poteškoće lakše otklonili, Bosch je razvio novi sustav za pomoć u slučaju oštećenja kontaktne mreže ili pantografa. Sustav neprekidno nadzire položaj pantografa i trenutačnu lokaciju vlaka, a strojovođu o eventualnim neskladima obavještava zvučnim signalom i jasnim porukama na upravljačkoj ploči.

Bosch – Catenary Assist | Foto: Bosch
Željeznica je u Europi i dalje jedan od ključnih oblika prijevoza, a čak i zemlje s gustim, suvremenim mrežama i najsuvremenijim vlakovima sustavno nailaze na izazove koje treba otkloniti. Podizanje razine pouzdanosti traži kontinuiranu modernizaciju infrastrukture i vozila, pri čemu se posebice ističe potreba za sprječavanjem kvarova na sustavu napajanja. Najkritičniji među tim kvarovima jest oštećenje kontaktne mreže ili samoga pantografa, što nerijetko dovodi do zastoja i skupih popravaka. Kako bi se taj problem sveo na minimum, Bosch je razvio ‘Catenary Assist, sustav pomoći posvećen sigurnoj komunikaciji između lokomotive i kontaktne mreže, objavili su iz Boscha na svojoj službenoj stranici.
Oštećenje pantografa
Oštećenje vodne žice ili pantografa učestalo je jer se pantograf često podiže ili spušta izvan propisane točke. Pogreška se osobito javlja kod hibridnih vozila koja izvan elektrificiranih dionica voze na dizel ili baterije, a na elektrificiranima prelaze na vuču putem kontaktne mreže. U trenucima prijelaza strojovođa mora uskladiti više sustava upravljanja i signalizacije, pa je prostor za pogrešku velik. Rezultat su napuknute žice, deformirani pantografi i prekidi prometa na cijelim koridorima.
Kada se pantograf prerano podigne, njegova se glava može zapetljati u razvodnu opremu i mehanički oštetiti vod, dok zakašnjelo spuštanje stvara opasnost od udarca u grane ili zatezne uređaje na završetku kontaktne mreže. Ako pantograf ostane podignut na neelektrificiranoj dionici, postoji i rizik od dodira s infrastrukturom izvan profila, što dodatno povećava mogućnost loma. Još su ozbiljniji električni udari tijekom radova održavanja, kad pantograf premošćuje zonu između podnaponskog i uzemljenog dijela vodiča. Svaka takva situacija ugrožava zdravlje osoblja, stvara velike troškove i remeti vozni red.
Moderni sustav za pomoć
‘Catenary Assist’ zato stalno nadzire položaj pantografa i trenutačnu lokaciju vlaka, a strojovođu o neskladu upozorava zvukom i jasnim porukama na upravljačkoj ploči. Sustav se sastoji od kompaktne senzorske glave, GNSS-antene i upravljačke jedinice koja u stvarnom vremenu spaja navigacijske podatke s kutom pantografa. Prikupljene informacije uspoređuju se s digitalnom kartom pruge koja za svaki metar navodi je li dopušteno podizanje ili spuštanje kolektora. Ako softver otkrije nepravilnost, upozorenje se može prikazati i na vanjskoj konzoli tijekom manevriranja, čime se smanjuje broj incidenata i troškovi održavanja.
Precizno određivanje položaja postiže se kombinacijom satelitske navigacije, inercijskih mjerenja i Boschovih algoritama filtriranja. Upravljačka jedinica obrađuje podatke lokalno, što skraćuje vrijeme reakcije i uklanja ovisnost o mobilnoj vezi. Softver karte, prilagođen europskoj TSI regulativi, redovito se ažurira kako bi pratio infrastrukturne izmjene bez dodatnog hardvera. Dodatno, sustav bilježi dijagnostičke podatke koje prijevoznik može koristiti za analizu i optimizaciju postupaka. Također se omogućuje izvoz tih podataka u standardiziranom formatu za daljnju obradu.
Boschev ‘Catenary Assist’ razvijen je kao samostalan paket koji treba samo napajanje, bez složenih sučelja s ostalim sustavima vozila. Modularno rješenje omogućuje ugradnju u nove lokomotive ili naknadnu montažu u postojeći park, čime se produljuje radni vijek flote uz minimalne zastoje. Sustav je i ulazna točka prema cjelovitom ‘Rail Assist’ paketu s kamerama, radarom, LiDAR-om i ultrazvukom, koji donosi prediktivni nadzor okoline i dodatnu sigurnost pri manevriranju. Time se stvara platforma spremna za buduća autonomna rješenja u željezničkom prometu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.