Pretraga

Pokraj Zagreba se uređuje stari kukuružarnik: Postaje svjetleća instalacija sa sjajnim amfiteatrom

A- A+

Kompleks Novih dvora u Zaprešiću jedno je od najprepoznatljivijih obilježja grada. Posljednjih godinu dana ovaj prostor, bogat povijesnim i arhitektonskim znamenitostima, prolazi kroz cjelovitu obnovu vrijednu 10 milijuna eura. Nekadašnji posjed bana Josipa Jelačića danas se pretvara u suvremeni kulturno-edukativni centar. Posebno se ističe Jelačićev dvorac, a u njegovoj blizini smješten je i kukuružnjak iz 19. stoljeća. Obnovom će postati svjetleća instalacija s amfiteatrom, a sve će koštati 600.000 eura.

Kukuružanik | Foto: Grad Zaprešić

Već godinu dana traje opsežna obnova impresivnog kompleksa Novih dvora u Zaprešiću. Nekadašnje imanje slavnog hrvatskog bana Josipa Jelačića ostalo je u vlasništvu njegove obitelji sve do 1934. godine. Kompleks obuhvaća niz jedinstvenih i povijesno značajnih građevina, a središnje mjesto zauzima Jelačićev dvorac.

U njegovoj blizini nalazi se i zanimljiv kukuružarnik, koji smo posjetili u sklopu naše bauštelske reportaže. Ova gospodarska zgrada uskoro će dobiti novo lice – postat će svjetlosna instalacija s malim amfiteatrom. Vrijednost njegove obnove procjenjuje se na 600.000 eura. Također smo obišli i vršilnicu – jedinstvenu građevinu u Hrvatskoj, o kojoj više možete pročitati ovdje.

Projekt vrijedan 10 milijuna eura

Prije godinu i pol dana, upravo u prostorijama obnovljene Vršilnice, Grad Zaprešić potpisao je ugovore s izvođačima radova za obnovu čitavog kompleksa Novi dvori. Projekt vrijedan gotovo 10 milijuna eura većim je dijelom financiran iz europskih fondova, kroz ITU mehanizam u sklopu Urbane aglomeracije Zagreb.

Izdvojeni članak

Ova građevina jedinstvena je u Hrvatskoj, bila je u vlasništvu bana Jelačića, a danas je top prostor za svadbe

Osim kukuružarnika, u obnovu idu i drugi objekti prelijepog kompleksa Novih dvora. Dvije gospodarsko-stambene zgrade također će biti obnovljene. Jedna će služiti za promociju domaćih proizvoda zaprešićkog kraja, dok će druga biti prenamijenjena za potrebe Turističko-informativnog centra grada Zaprešića. Vrijednost svakog od ovih ulaganja iznosi 2,7 milijuna eura.

Kukuružarnik iz 19. stoljeća

Kukuružarnik, smješten u Aleji Đure Jelačića, izgrađen je još u 19. stoljeću. U sklopu kompleksa Novih dvora, ova gospodarska zgrada s hambarom predstavlja rijedak primjer arhitekture sjeverne Hrvatske građene u gospodarske svrhe na feudalnim imanjima krajem 18. i početkom 19. stoljeća.

Objekt se sastoji od višeg središnjeg dijela – hambara,  i dva niža krilna dijela – kukuružarnika. Središnji dio, koji je urušen, bio je građen od opeke sa stropnom konstrukcijom od drvenih greda. Krilni dijelovi imaju konstrukciju od stupova na lučnim temeljima, zidani su opekom, a ispunjeni drvenim gredama i gusto postavljenim letvicama. Krovište je dvostrešno i pokriveno biber crijepom, dok su pročelja bila žbukana glatkom žbukom.

Ova zgrada ima iznimnu arhitektonsku, povijesno-dokumentarnu i ambijentalnu vrijednost. Kao dio nekadašnjeg gospodarstva, uz ostale sačuvane gospodarske objekte kompleksa Novih dvora, kukuružarnik s hambarom svjedoči o feudalnoj ekonomiji tog doba u sjevernoj Hrvatskoj te čini sastavni dio cjelokupne stambeno-gospodarske i parkovne cjeline, oblikujući vizuru pristupne aleje prema dvorcu.

Kukuružanik | Foto: Bauštela.hr

Radovi napreduju

Iako je projekt obnove kompleksan, radovi napreduju predviđenom dinamikom. Glavni fokus obnove je dvorac bana Jelačića, koji će biti pretvoren u muzejsko-edukacijski centar. U njemu će se nalaziti Spomen-soba bana Jelačića s pažljivo prikupljenim autentičnim predmetima, dok će pročelje dvorca ostati potpuno očuvano.

–  Osim dvorca, obnavljali smo još pet gospodarskih zgrada u sklopu revitalizacije kompleksa Novi dvori. Budući da je riječ o zaštićenom spomeniku kulture, neće biti promjena izvana – sve će izgledati kao u originalnom povijesnom izdanju. Unutrašnjost će biti prilagođena suvremenim potrebama, ali bez narušavanja autentičnosti, izjavio je projektant Zdravko Krasić.

Izdvojeni članak

Ovo je neogotičko remek djelo u Zaprešiću: Kapelica bana Jelačića skriva i njegovu osobnu tragediju

Poseban izazov bila je vjernost povijesnom duhu – dugotrajna potraga za originalnim artefaktima, namještajem i predmetima bila je ključna kako bi prostor zadržao autentičnost. Premda se isprva činilo da će projekt biti jednostavniji, detaljna analiza pokazala je potrebu za ozbiljnim građevinskim zahvatima.

Copy link
Powered by Social Snap